Kriptopara

Tezos (XTZ) Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Kripto para birimlerinin üretimi için kullanılan birçok farklı madencilik tekniği bulunur. Bunları kategori bakımından ele aldığımızda Pow ve Pos üretim tipleri karşımıza çıkar. Pow daha fazla emek gerektiren bir süreci ifade ederken, Pos sistemi bakiye üzerinden coin kazancını mümkün kılar.

  Bu yazımızda XTZ Coin üretimini yapmak ve madencilikle kazanç elde etmek için hangi tekniği uygulamanız gerektiğini açıklayacağız. Madencilik için izlemeniz gereken adımları ise detaylı olarak sunacağız.

  Tezos Madenciliği Nedir?

  Tezos (XTZ) coinlerin belirli node’larda farklı sürelerde kilitlenerek, yine XTZ cinsinden kazanç elde etme işlemine Tezos madenciliği denilir. Tezos madenciliğine aynı zamanda Tezos fırıncılığı (baking) da denir.

  Tezos madenciliği klasik BTC madenciliğinden oldukça farklıdır. Normal şartlarda bir dizi matematik kodu çözerek bloklara onay veren kişiye madenci adı verilir. Madenciler yüksek CPU gücünden veya performansı yüksek donanımlardan destek alarak çözümleri gerçekleştirirler.

  XTZ Madenciliği Nasıl Yapılır?

  XTZ madenciliği yapmak için izlenen adımlar şu şekildedir:

  • 1. Adım: İlk adımda bir Tezos cüzdanına sahip olmak gerektiği için uygulamalar üzerinden telefona rahatlıkla XTZ cüzdanı indirilir. Bunun için internetten Trustwallet indirilir.
  • 2. Adım: Cep telefonuna inen mobil kripto para cüzdanına erişim için “aç“ komutuna tıklanıp, gerekli kayıt işlemleri yapılarak, ekrana gelen özel anahtar kod herhangi bir alanda yedeklenir.
  • 3. Adım: Pos sistemi ile XTZ kazanmak için açılan cüzdanda XTZ bakiyesi olması gerekir. Bunun için XTZ satın almak amacıyla Binance veya Coinbase Pro borsalarına internetten erişilir.
  • 4. Adım: Seçilen borsada hesap açılışı yapmak, kimlik doğrulama adımlarını tamamlamak ve ardından borsanın “para yatır“ sekmesine erişerek hesaba para yatırmak gerekiyor.
  • 5. Adım: Bu adımlar ardından, borsada XTZ Coin paritesinin yer aldığı satın alma işlem sayfasına erişim sağlanır.
  • 6. Adım: Bu alanda güncel fiyattan veya uygun fiyat belirlemesi üzerinden XTZ Coin alım emri verilir.
  • 7. Adım: Alım emri ile hesabın sana cüzdanına gelen XTZ Coin miktarı, borsadan “kripto para çek“ sekmesine giriş yapılarak mobil Tezos cüzdanına gönderilir. Bu işlemde adres kısmına mobil Tezos cüzdan şifresi girilmelidir.
  • 8. Adım: Artık XTZ Coin bakiyesi bulunan Tezos mobil cüzdandan Pos madenciliğine başlamak için belirli vade seçimi yapılarak staking başlatılır. 
  • Trust Wallet mobil cüzdanı Tezos madenciliği yani baking için ideal bir uygulamadır. Bu uygulamada Tezos cüzdanı aktif ettikten sonra, en sağdaki “üç nokta”ya tıklayın ve staking menüsünden istediğiniz kadar Tezos’u kilitleyin. Kazançlarınız düzenli olarak cüzdanınıza gelecektir.

  Tüm bu adımların sonunda tanımlanan vade sonunda XTZ Coin kazancı cüzdanda görülür.

  Madencilik İçin Neler Gerekli?

  XTZ madenciliği için gerekli olan araçlar:

  • Tezos (XTZ) Coin cüzdanı (Trust Wallet üzerinden indirilebilir.),
  • Kripto para borsasından XTZ Coin alımı için açılan bir hesap,
  • Tezos cüzdanda XTZ bakiyesi,

  Bunlara sahip olan bir kişi Pos modeli yani pasif gelir elde etme modeli üzerinden XTZ Coin kazanmaya başlayabilir. 

  Avantajları Neler?

  XTZ madenciliğinin avantajları şunlardır:

  • ASIC çip alınması gerekmez.
  • Çoklu ekran kartına sahip bir bilgisayara ihtiyaç duyulmaz.
  • Yüksek CPU gücü gereksinimi bulunmaz.
  • Piyasa volatilitesinden korunmayı sağlar.
  • Sadece online komutlar üzerinden kontrol edilir.
  • Yüksek elektrik gücüne ihtiyaç yokken, elektrik masraflarını da ortadan kaldırır.
  • Vade sonunda ne kadar coin kazanılacağı önceden görülebilir.
  • Kazanç ile birikim bakiyesi arttıkça bir sonraki periyotta alınacak olan coin kazancıda artar. 

  Dezavantajları Ne?

  XTZ Coin madenciliğinin dezavantajı, Pos sistemi üzerinden işlemesine bağlı olarak kazanç limitinin belli olmasıdır. Kişi XTZ Coin’i cüzdanında kilitlediğinde bakiyesi ve kilitleme vadesi aslında kazancını belirleyen faktörlerdir. ASIC çiple bireysel madencilik yapan bir kişi bu tip bir kısıtlama altında değildir. Ne kadar fazla hızlı blok oluşumu sağlar ve onay verirse madencilik kazancı o oranda yükselir. Ancak Pos sisteminde performansın bir önemi yoktur. Yüksek bakiye üzerinden staking, yüksek kazancı getirir. 

  Bir gün içinde bir staking tanımlanması yapıldıktan sonra sürpriz kazançların elde edilmesi düşünülmez. Ancak bir dizi matematik problem çözümü ile yapılan BTC madenciliğinde gün içindeki performansa göre çarpıcı rakamları kazanma olasılığı vardır.

  Sonuç

  Şöyle bir toparlamak gerekirse aslında XTZ Coin üretimi için klasik bir madenciliğin söz konusu olmadığını yazımızda ifade ettik. Eğer XTZ Coin’i madencilik yaparak elde etmek istiyorsanız bakiyeniz üzerinden online adımlar ile staking (baking) başlatmanız gerekiyor.

  Pos sistemi üzerinden XTZ üretimini yapmak ancak bu yol ile mümkün hale geliyor. Elinizde ne kadar çok Tezos varsa ve kilitlemişseniz o kadar yüksek madencilik gücünüz olur. Zira Tezos gibi POS sistemi ile çalışan kripto ağlarında işlem onayları bu şekilde gerçekleşmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle