Kriptopara

Bitcoin fiyatı nasıl belirlenir?

  Bitcoin serbest piyasa mantığına dayalı olarak alıcı ve satıcıların ortak kabul ettiği rakamlar üzerinden fiyatlanır. Alıcı ve satıcılar kripto para borsası denilen platformlarda bir araya gelirler. Bitcoin fiyatının nasıl belirlendiğine göz atarken, kripto para borsalarından bahsetmek gerekir. Bu nedenle makalemizde bu iki kavram üzerinden ilerleyeceğiz. 

  Kripto Para Borsası Nedir?

  Kripto para borsaları, kripto para alım satım işlemlerinin yapıldığı ve kripto paralar ile fiat paraların takas edildiği platformlardır. 

  Kripto para borsalarında, birçok token söz konusudur ve tokenların değeri tamamen arz talep üzerinden kendi kendine belirlenir. Yani serbest piyasa koşulları hakimdir. Kripto paralara yatırım yapmak isteyen kişi, dilediği fiyattan işlem emri verme şansına sahiptir. 

  Borsalar üzerinde, istediğiniz değer üzerinden emir verme şansına sahip olursunuz. Örneğin Bitcoin’in değeri şu esnada 47 bin dolardır. Vereceğiz emir ile, BTC 40 bin dolara düştüğü an, 1000 dolarlık satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu emirlerin her zaman gerçekleştiğini söyleyemeyiz. Netice itibariyle, insanlar buluştuğu bir ortak nokta içerisinde alım satım işlemi gerçekleşir. Yani yatırımcıların talepleri, Bitcoin fiyatını belirler.

  BTC fiyatı arz talebe göre belirlenir. BTC’ye olan ilgi arttıkça, varlığın değeri artarken, tam tersi bir durum gerçekleştiğinde de varlığın değeri düşüş gösterir.

  Bitcoin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

  Piyasalarda, alıcı ve satıcıların durumu önem taşır. Hangi grup baskın durumdaysa, varlık oraya doğru bir eğilim gösterir. İki tarafın da taleplerine göre, varlığın fiyatı belirlenir. Borsalardaki fiyat farklılıklarının da sebebi budur. Zira değerler, borsalar üzerinde farklı noktalarda şekillenebilirler. 

  Kripto para ekosistemi içerisinde, serbest piyasa koşulları hakim olduğu için, fiat paralara kıyasla çok daha fazla oynaklık yaşandığını belirtmemiz gerekiyor.

  Kripto Para Borsalarında Likitide Ne Anlama Gelir?

  Borsalar üzerinde sıklıkla karşılaştığımız “likitide” kavramı, borsalar üzerinde gerçekleştirilen işlem hacminin yüksekliğini gösterir. Bir borsanın likitidesi ne kadar yüksek ise, kullanıcılar için de o kadar avantajlıdır. Zira likitide çoksa, fiyatlarda da bir düşüş gözlemlenir. Likitidenin düşük olduğu borsalarda, fiyatlar daha yüksektir. 

  BTC’ye bakacak olursak, enflasyon ve deflasyonu belirleyenlerin kullanıcılar olduğunu ifade edebiliriz. Çünkü BTC’nin arzı 21 milyon ile sınırlıdır.  

  BTC’nin potansiyeli son derece yüksek olduğundan, fiyatlarında daha fazla oynaklık yaşanmaktadır. BTC’nin değerlerini belirlemek için çok büyük ölçülerde para gerekmediğinden, varlığın değeri son derece değişken bir yapıdadır. 

  Kripto Para Borsaları Nasıl Para Kazanır?

  Kripto para borsalarına üyelik ücretsiz bir biçimde gerçekleşir. Borsalar, kazandıkları parayı, aldıkları komisyondan elde ederler. Bir hesaptan başka bir hesaba, kripto para yollamak her ne kadar ücretsiz olsa da, fiat para ve kripto para arasındaki alım satım işlemlerinde, küçük bir komisyon ücreti söz konusudur. 

  Aktif olarak borsalarda var olan kullanıcılar, kripto paralarını saklamak için genellikle kripto para borsalarını tercih ederler. Bu nedenle profesyonel kullanıcılara zaman zaman farklı seçenekler sunulabilir. Yani çok aktif olan kişilere, çeşitli komisyon ücreti indirimleri yapılabilir. 

  Kripto Para Borsalarında Fiyatların Farklı Olması

  Kripto para borsalarının birbirlerinden bağımsız olmalarından ötürü, her kripto paranın kendi hacmi bulunur. Her borsada, kripto paraya yönelik arz talep dengesi farklılık gösterir. Bu nedenle, kripto paraların değeri, borsalardan borsalara göre değişiklik gösterebilir. 

  Bitcoin, Ethereum veya başka bir kripto para için, sabit bir değer söz konusu değildir. Borsa üzerinde alıcı ve satıcılar hangi fiyatta buluşuyorsa, varlığın değeri bu şekilde ortaya çıkar. Yani farklı borsalarda, farklı değerler söz konusudur.

  Bu sebeple arbitraj da sıklıkla traderlar tarafından gerçekleştirilir. Yani uygun fiyatlı olarak bir borsadan alınan kripto para, daha pahalıya satılan borsada satışa çıkarılarak kar elde edilir. 

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle