Çin BTC'yi bir silah gibi kullanabilir

  Kendisini “Bitcoin maksimalisti” olarak tanımlayan PayPal’ın kurucusu milyarder yatırımcı Peter Thiel ilginç açıklamalar ile gündeme geldi. Thiel, Çin’in Bitcoin’i (BTC) bir silah gibi kullanarak ABD dolarını zayıflatmak istediğini dile getirdi. Daha önce de aynı konu gündeme gelmişti ancak bunu dev finansal ödeme platformu PayPal’ın kurucusunun dile getirmesi piyasalarda dikkatleri çekti.

  Siyasi düzlemde Amerika Birleşik Devletleri’nin ve Çin’in iki karşıt ülke olduğu biliniyor. Ülkelerin en büyük yaptırım gücünün de ekonomi üzerinden olduğu gün gibi ortada. Bu sebeple ABD ile Çin, ekonomik anlamda bürokratik olarak zaman zaman karşı karşıya gelebiliyor. İki ülke tarafından, ekonomik yaptırımlar adına dönemsel olarak çıkışlar yapılabiliyor.

  Ülkelerin ekonomik yaptırımlar ile dönemsel olarak karşı karşıya geldiği bilinen bir gerçek. Öte yandan geleneksel ekonomi piyasalarında artık kripto para piyasaları da dahil olmaya başladı. Bu nedenle, birçok ülke ekonomik yaptırımların yanı sıra kripto para piyasalarında düzenleme çalışmalarına başladı. Dijital para adımları, Bitcoin ve kripto para adımları gibi çalışmalar artık sık sık gündeme geliyor.

  Öte yandan Çin, BTC madenciliğinde dünyada en fazla üretim yapılan ülke. Ekonomik yaptırımlar ve siyasal düzlemlerde karşıtlıklar göz önüne alındığında, Çin’in ABD’ye kripto paralar üzerinden yaptırım yapma ihtimali daha önce de gündeme gelmişti. Fakat bu ihtimali bu kez PayPal kurucusu ve milyarder yatırımcı Peter Thiel gündeme getirdi.

  Çin BTC’yi Bir Silah Gibi Kullanabilir Mi?

  Dev ödeme platformu PayPal’ın kurucusu Thiel, Richard Nixob Foundation tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı. ABD eski dışişleri bakanı Mike Pompeo ile birlikte etkinliğe katılan Thiel, ABD ve Çin ilişkilerini yorumladı. Thiel, Çin’in Bitcoin’i “ABD’ye karşı finansal bir silah olarak” kullanabileceğini dile getirdi.

  Thiel: “Çin Doları Zayıflatmak İstiyor”

  Etkinlikte açıklamalarda bulunan Thiel, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  Rezerv para birimine (ABD Doları) sahip olmak, bize (ABD’ye) İran petrolünün tedarik edilmesi gibi birçok alanda avantaj sağlıyor. Çin bu avantajın ABD’de olmasından hoşnut değil.”

  Thiel, açıklamalarında ayrıca “Bitcoin itibari paralara ve onun da ötesinde ABD Doları’na karşı bir tehdit oluşturuyor. Çin, doları zayıflatacak şeyler yapmak istiyor.” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle