Neutrino USD (USDN) Coin Nedir, Hangi Borsada Var?

  Sabit paraların kripto endüstrisinde kullanımı sayesinde başta yatırımcılar olmak üzere, piyasa oyuncularının birçoğu risklerden büyük ölçüde korunması sağlanmıştır. Popülerliği artan ve ihtiyaç duyulan bu stablecoin projelerinden biri olan Neutrino USD (USDN) ise popülerliğini giderek artmayı başarmıştır. DeFi ile finansal birçok işlemi güvenli ve kolay hale getirmesiyle de adından söz ettirmeyi başarmıştır. Neutrino USD (USDN) projesinin hedefleri, kullanım alanları, avantajları ve merak edilen teknik diğer tüm detaylarını sizler için bir araya getirdik.  

  Neutrino USD (USDN) Coin Nedir?

  Neutrino Protokolü, gerçek dünya varlıklarına veya kripto birimlerine bağlı sabit paraların oluşturulmasını sağlayan algoritmik bir varlıklaştırma protokolüdür. Bu protokol tarafında sunulan Neutrino USD (USDN) ise ABD dolarına sabitlenmiş algoritmik bir kripto teminatlı sabit paradır. 2019 yılında Neutrino protokolü tarafından oluşturulmuş, USD’ye sabitlenmiş algoritmik bir stablecoin olarak tasarlanmıştır. 

  Neutrino USD (USDN) Projesi ve Whitepaper

  Neutrino teknik makalesine göre, Neutrino protokolü, gerçek dünya varlıklarını ya da kripto para birimine bağlı sabit paraların oluşturulmasını sağlayan fiyat sabit varlıklaştırma amacı ile oluşturulmuştur. Söz konusu protokol, Ride programlama dilinde yazılmış ve Waves blok zincirine yerleştirilmiş bir dizi etkileşimli akıllı sözleşme ile temsil edilmektedir. Protokol üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin büyük bölümü Waves.Exchange arabirimi aracılığıyla kullanılabilir hale getirilmektedir. 

  Protokolün teknik makalesinde Neutrino sistemi için temel olarak 3 çekirdek token belirlenmiştir. USD, WAVES ve NSBT ile birçok farklı işlemin kolayca gerçekleştirilmesinin sağlanması hedeflenmektedir. USDN, WAVES belirteci tarafından teminatlandırılmıştır. USDN’yi içeren ihraç, bahis ve ödül ödemeleri gibi tüm işlemler akıllı sözleşmelere tabidir. Neutrino USD (USDN) hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve Neutrino protokolünün tüm detaylarını öğrenmek için: https://neutrino.at/ bağlantı adresini kullanabilirsiniz.  

  Neutrino USD (USDN) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Neutrino USD (USDN), açık kaynaklı ve merkeziyetsiz bir proje olarak herhangi bir kurucu veya kişiye ait olduğu söylenemez. Proje hakkında birçok detayın Waves tarafından yürütüldüğü bilinmektedir. Topluluk ve staking yönetimi tarafından desteklenir ve topluluk odaklı olarak hareket etmektedir. 2020 yılı için açık kaynaklı projesinin geliştirilmesi için potansiyel seçeneklerin incelenmesini başlatmıştır. Çekirdek ekibin dışında topluluk ve geliştiriciler ile işbirliği desteklenmektedir. 

  Neutrino USD (USDN) Kullanım Alanları Neler?

  Neutrino USD (USDN), erişilebilir bir DeFi araç seti olarak işlev gören ve algoritmik fiyat açısından istikrarlı bir varlık oluşturma protokolünde yer almaktadır. Waves tarafından desteklenen ve ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olarak kullanılan USDN, stake etmek, fiyat dalgalanmalarından kaçınmak ve ERC – 20 Ethereum blok zinciri tarafından desteklenmesi ile diğer birçok işlemi gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. 

  Neutrino USD (USDN) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Neutrino USD (USDN), diğer sabit paraların yanı sıra birçok benzersiz önemli özelliği ile dikkat çekmektedir. İşlevselliği ve genel yapısı itibariyle Neutrino USD (USDN) projesinin rakiplerinden ayrıldığı söylenebilir. Gelecekte yeni kullanım alanları ve geliştirmeler sonrasında daha da etkin bir alan ulaşabileceği beklentisi de projeyi özel kılmaktadır. 

  Neutrino USD (USDN) projesinin benzersiz özelliklerinden bazıları kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Her USD, WAVES tarafından desteklenmesi koşulu ile 1:1 sabitinden herhangi bir sapma, tahkim botları tarafından sağlanmaktadır.
  • USDN’nin sürdürülebilirliği NSBT ile sağlanmaktadır. 
  • USDN varlığı ERC – 20 Ethereum blok zincirinde desteklenmektedir. 

  Güncel USDN Coin Fiyatı

  Borsalardan alınan anlık verilere göre 1 USDN fiyatı %neutrino+try% TL. Döviz cinsinden ise %neutrino+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Neutrione Coin 24 saatte %neutrino+yuzde%.

  Neutrino USD (USDN), değeri 1 ABD dolarına sabitlenmiş bir dijital varlıktır. Bu nedenle fiyatında oynaklık beklenmemektedir. Stablecoinlerin temel hedefi hali hazırda piyasalarda görülen fiyat istikrarsızlıklarının ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Zaman zaman sabit paraların da piyasa belirsizliklerinden ciddi oranda etkilendiği görülse de diğer varlıklara karşı daha düşük risk taşımaktadır. Yatırım amaçlı tercih edilmesinden ziyade piyasalarda işlem yapmak amaçlı tercih edilmesi için tasarlanmıştır. 

  Neutrino USD (USDN) fiyatı sabit para olması nedeniyle 2020 Şubat ayında 1,20 USD ile tüm zamanların en yüksek, Nisan 2022’de ise 0,68 USD ile tüm zamanların en düşük seviyesini görmüştür. 1 USD sınırının hemen altında ve üstünde zaman zaman hareketler görülse de 1 dolarda sabit tutulmak istenmektedir.  

  Neutrino USD (USDN) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Neutrino USD (USDN) avantajları:

  • İstikrarlı fiyatı ile kripto para takası ve piyasa işlemlerini kolaylaştırır. 
  • Tahmin edilebilir ve fiyat dalgalanmalarını önler. 
  • Waves protokolü stake modelinden yararlanan USDN, stake etme %15 APY’ye kadar sürdürülebilir bir ödül sağlar. 

  Neutrino USD (USDN) dezavantajları:

  • Diğer kripto varlıklara göre daha istikrarlı ve güvenli olsa da riskler barındırmaktadır. 
  • Dayandığı projenin hedefleri yakalamaması negatif etki yaratacaktır. 

  Neutrino USD (USDN) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Neutrino USD (USDN), işlem hacmi ve piyasa değeri en yüksek birçok borsada mevcuttur. Bu borsalar üzerinden USDN al – sat işlemlerinin kolayca ve güvenli bir şekilde yapılması mümkündür. Olası risklerden kaçınmak için tercih edilecek borsaların güvenilirliği önemlidir. Neutrino USD (USDN) al – sat işlemleri için tercih edilebilecek borsalardan bazıları şunlardır:

  • KuCoin
  • MEXC
  • Hoo
  • Hotbit
  • Uniswap
  • Curve Finance
  • Waves Exchange 

  Neutrino USD (USDN) Coin Piyasa Bilgileri

  USDN, başlangıçta 1 trilyon varlık ihraç edilmiştir. Ek tutarlar ihraç etme yeteneği olmadan sözleşme ile kilitlenmiştir. Geliştirme ekibi dahil hiç kimse kilitli varlıklara erişim sağlayamamaktadır. Çıkarılan USDN kilidinin açılması için swapWavesToNeutrino işlemi ile WAVES geçerli piyasa fiyatı üzerinden USDN ile takas edilmektedir. Ana ve tasfiye sözleşmelerinin bakliyeleri toplam arzdan hariç tutulmuştur. Çıkarılan maksimum USDN miktarı 1 trilyon varlıkla sınırlandırılmıştır. Yakılan varlıklar ise maksimum arzın dışında tutulmaktadır. 

  Toplam USDN arzı ise akıllı sözleşme tarafından verilen toplam varlık miktarından hariç yanan USDN’den WAVES’e ters takaslar aracılığıyla ana sözleşmeye döndürülen toplam değer olarak formüle edilmektedir. İşlem hacmi ve piyasa değeri ile sıralamasını ve konumunu da iyileştirme eğilimi dikkat çekmektedir. 

  Neutrino USD (USDN) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Neutrino USD (USDN) satın almak için birçok farklı kripto para işlem platformunu tercih edebilirsiniz. Neutrino USD (USDN) satın alma işlemleri için şu adımlar izlenebilir:

  • 1. Adım: USDN listelenen borsalara erişim sağlanır. 
  • 2. Adım: Mobil veya web üzerinden hesap oluşturulur. 
  • 3. Adım: Doğrulama adımları tamamlanır. 
  • 4. Adım: Borsa hesabına işlem için yeterli bakiye tanımlanır. 
  • 5. Adım: USDT, CRV, WAVES gibi işlem çiftleri ile işlem gerçekleştirilir. 
  • 6. Adım: Güvenilir borsa veya cüzdan hesaplarında saklanır. 

  Özet Olarak

  Neutrino USD (USDN), genel hatları ile sürdürülebilir DeFi sağlayan algoritmik stabilcoin olarak öne çıkmaktadır. ABD dolarına sabitlenen ve bu değerle istikrarlı bir şekilde piyasalarda işlem yapılmasına olanak tanıyan Neutrino USD (USDN), benzer birçok sabit coin ile aynı hedefleri yerine getirmeyi planlamaktadır. Fiyat istikrarının zor olduğu kripto para piyasalarında gösterdiği bu kolaylık sayesinde gelecek dönemde de benzer sorunlara çözüm üretmesi beklenmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle