Kripto Para

Huobi, Çin’deki yasaklar sonrası ilk kararını verdi!

  Çin Merkez Bankası’nın 24 Eylül tarihli açıklamasında, ülkedeki kripto para bağlantılı tüm işlemlerin illegal olacağı belirtildi. Bu karar sonrası Çin’de hizmet veren dev borsaların ne yapacağı merak ediliyordu. Bu konuda ilk adımı atan Huobi borsası, Çinli vatandaşların hesaplarını askıya aldı.

  Kripto para piyasaları üzerinde baskıcı ve yasaklayıcı tutumlarına devam eden Çin, Mayıs ayındaki büyük darbesinden sonra bir darbeyi de 24 Eylül tarihinde indirdi. Daha önce başta kripto para madencilerine yönelik yasaklayıcı kararlar alan Çin’de, 24 Eylül tarihinde tüm kripto para bağlantılı işlemleri yasadışı ilan edildi. Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından gelen açıklamada, ayrıca kripto para borsalarında çalışanların da illegal faaliyette bulunduklarının kabul edileceği belirtildi. Çin’den gelen yasaklar sonrası, ilk adım Huobi borsasından geldi.

  Çin’de İlk Tepkiyi Huobi Borsası Verdi

  Çin’den gelen yeni yasaklayıcı haberler sonrası bölgede hizmet veren dev kripto para borsalarının nasıl bir hamle yapacağı merak ediliyordu. WuBlockchain haberine göre bu konuda ilk adımı Huobi attı. Çin’de yuan ile işlem yapan borsalar arasında Huobi’nin yanı sıra Binance ve OKEx borsaları da bulunuyor. Ancak şu an için Binance ve OKEx borsalarında, bölge özelinde bir karar alınmadığı görülüyor. Huobi ise bu kararını, şimdilik Çinli vatandaşların hesaplarını askıya alarak verdi.

  WuBlockchain, Huobi ile ilgili gelişmeyi “özel haber” olarak iletti. WuBlockchain’in konuya ilişkin Twitter paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

  “Özel: Çin bölgesindeki en büyük borsa olan Huobi, Çin anakarasındaki tüm yeni kullanıcıların kaydını askıya aldı. Çin’deki düzenleyici baskı bu sefer çok yüksek olabilir. Borsa tepki vermeye başladı.”

  Borsalar Önlem Almaya Başlayabilir

  WuBlockchain’in haberi verirken belirttiği gibi, birçok uzman isim de Çin’deki baskıların bu kez çok büyük olacağını, bu nedenle önde elen kripto para borsalarının bu konuda önlem almaya başlayacaklarını ifade ediyor. Öte yandan bazı uzmanlar, ilerleyen dönemlerde kripto para piyasalarında “Çin etkisi” diye bir etki kalmayacağını da iddia ediyor.

  Düşüşler Sonrası Toparlanmalar Başladı

  Çin’den kripto para piyasalarına yönelik gelen yasaklayıcı ve baskıcı haberler gelmesiyle birlikte, her defasında piyasada değer kayıpları görülüyor. Bu haberle de piyasalarda düşüşler yaşandı ancak Bitcoin (BTC), gelişmeler sonrası hafta arasına toparlanarak başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle