Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 12 Mart 2022

    Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken lider kripto para Bitcoin (BTC) fiyatındaki değişimler yakından takip ediliyor. BTC fiyatındaki iniş ve çıkışlar özellikle popüler altcoinler üzerindeki volatiliteyi artırmaya devam ediyor. Son dönemde yeni bir destek seviyesi arayan kripto paralar, özellikle Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili gündeme göre hareket ediyor.

    12 Mart 2022 Cumartesi gününde BTC ve altcoin fiyatlarında görülen değişimleri özel haberimizde bulabilirsiniz.

    Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

    İngiltere Merkez Bankası, Hazine Bakanlığı ve FCA tarafından yayınlanan ortak bildiride kripto şirketlerinin Rusya’ya yönelik yaptırım kurallarından muaf olmadığı uyarısı yer aldı. Düzenleyici kurumlar, yaptırım ihlalleri durumunda harekete geçmeye hazır olduklarını söyledi. Bu haberler sektör açısından olumsuz karşılandı. 

    El Salvador Maliye Bakanı, topluluğun merakla beklediği Bitcoin tahvili ihracı hakkında açıklama yaptı. Tahvilin neredeyse hazır olduğu fakat savaş gündemi yüzünden ertelenebileceğini söyledi. Bitcoin destekli tahvil hamlesi, Bitcoin Şehri’ni finanse etmeyi ve daha fazla Bitcoin almayı kolaylaştırma açısından önem taşıyor. 

    İsrail Merkez Bankası, bankaların şirketleri tek tek incelemelerini zorunlu kılarak, ülkenin finansal sistemini kripto para şirketlerine açan yeni taslak düzenlemeler yayımladı. Ülkede kripto paralara yönelik başlatılan bu hamle sektör açısından olumlu bir gelişme olarak gündeme geldi.

    Altcoinlerde ise blok zinciri devi Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu karşısında bir başarı daha elde etti. Ripple, SEC’nin XRP’yi bir menkul kıymet olarak değerlendirmek için yeterli bildirimde bulunmadığını öne sürmüştü. SEC bu iddiaya karşı çıkarken; hakim Analisa Torres, SEC’in “Adil Bildirim Savunması” kullanmasını engelleme hareketini reddetti. Bu gelişmeyle XRP fiyatında hızlı yükseliş hareketi başladı. 

    ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’ya karşı başlatılan yaptırımlardan kaçış için kullanılan kripto paralarla ilgili önemli bildiri yayınladı. Bu bildiride kripto paraların hangi alanlarda kullanılıp kullanılamayacağı gibi detaylar yer aldı. 

    Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri

    Güncel borsa verilerine göre BTC fiyatında yüzde 1 oranındaki gerilemeyle 38.689 dolarlı seviyeler takip ediliyor. Lider altcoin ETH dışında ADA ve SOL cıin fiyatlarında ise yüzde 2 oranında değer kaybı görülüyor. En büyük ilk 10 kripto para listesinde yer alan projelerden en fazla kayıp yaşayan altcoin LUNA olurken, XRP fiyatında yüzde 7 oranında yükseliş olması yatırımcıları sevindiriyor. 

    Benzer Başlıklar

    Daha Fazla Yükle