Kripto Para

Geleneksel finansal kuruluşlar kripto para hizmetleri ile ilgilenmiyor

  Finansal hizmetler kuruluşu Cornerstone Advisors, 2020 yılının sonunda banka ve kredi birlikleri ile yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı. Geleneksel finansal kuruluşların yüzde 80’inin kripto para hizmetleri ve blockchain teknolojisi ile ilgilenmediği ortaya çıktı.

  Cornerstone Advisors şirketi 2020 yılının aralık ayında bankacılık anketi düzenledi. Son dönemlerde popülerlik oranı zirveye çıkan kripto paralara, banka ve kredi birliklerinin ne kadar ilgi duyduğunun ortaya konulması için yapılan ankette şaşırtıcı sonuç ortaya çıktı. Anket sonuçlarına göre banka ve kredi birliklerinin büyük kısmı kripto para hizmetlerine ve blockchain teknolojisine ilgi göstermiyor.

  Geleneksel finansal kuruluşların kripto para ilgisinin düşük olma nedeni olarak riskten kaçınma ve uyumluluk gösteriliyor. Bununla beraber Cornerstone Advisors şirketinin tüketicilerle yaptığı anket ise kripto paralara yoğun ilgi olduğunu gösteriyor. Tüketicilerin yüzde 60’ı bankaların kripto para hizmeti sunmasını talep ederken, bankaların sadece yüzde 2’si kripto para hizmeti sunmayı planlıyor.

  Bankaların büyük kısmı kripto para hizmeti vermeyi düşünmüyor

  Cornerstone Advisors yaptığı anketin sonuçlarını bankalar ve kredi birlikleri için farklı yüzdelikler şekilde açıkladı. Anket sonuçlarına göre kripto para hizmetine ilgi duyan ve bu hizmetleri verme planı yapan bankaların oranı yüzde 1. Kripto paralara ilgi duymayan bankaların oranı ise yüzde 81. Bununla beraber kredi birliklerinde kripto paralara ilgi duyan kuruluş oranı yüzde 3 oldu. Kredi birliklerinin yüzde 77’si ise kripto para hizmetleri ile hiç ilgilenmiyor.

  Tüketicilerin kripto paralara olan ilgisi her geçen gün artarken finansal kuruluşların, piyasaya ilgisiz olması şaşkınlık yarattı. Kurumsal yatırımcı sayısı ve benimsenme oranı gittikçe artan kripto paralar banka ve kredi birliklerinin ilgisini çekmiyor.

  Bankalar ve kredi birlikleri blockchain teknolojisine mesafeli

  Ankette kripto paraların yanı sıra blockchain teknolojisine yönelik veriler de yer aldı. Ankete katılan 260 banka ve kredi birlik kuruluşunun hiçbiri blockchain teknolojisi kullanmıyor. Bununla beraber bankaların yüzde 71’i blockchain teknolojisi ile hiç ilgilenmiyor. Kredi birliklerinin ise yüzde 4’ü bu teknolojiye ilgi duyarken, yüzde 55’i blockchain teknolojisi ile ilgilenmiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle