IRISnet (IRIS) Coin Nedir? Hangi Borsada Var?

  Son dönemde altcoin piyasasında dikkat çeken projeler arasında IRISnet (IRIS) coin de yer almaktadır. Yerli yatırımcıların merak ettiği IRISnet (IRIS) coin nedir, avantajları nelerdir ve hangi borsalarda var gibi soruların yanıtlarını bu rehberimizde bulabilir, yatırım kararınızı güncel bilgilere göre verebilirsiniz. 

  IRIS Coin Nedir?

  IRISnet projesi, 1 Mart 2019'da resmi olarak piyasaya sürülen bir hizmet protokolü ve kripto para projesidir. IRISnet protokolünün temel amacı, çok çeşitli hizmetler sunan küçük ve orta ölçekli işletmelere blok zinciri tabanlı, açık bir ağ sağlamaktır. IRISnet, Yunan mitolojisinde gökkuşağının kişileşmesi ve Tanrıların habercisi olan Iris'in adını alan bu protokolün yerel kripto para birimi IRIS coindir. 

  IRIS Projesi ve Whitepaper

  IRISnet protokolünün hedefi, merkezi olmayan, açık ağların gücünü binlerce işletmeye ve serbest hizmet sağlayıcısına getirmek için farklı kamu ve konsorsiyum blok zincirlerini kullanmaktır. IRISnet protokolünün ana satış noktalarından biri, hem zincir içi hem de zincir dışı yetenekleri birleştirmeyi hedeflemesidir. Bu protokol üzerinde gerçekleştirilen işlemler blok zincirinde yürütülürken, veri işleme ve iş mantığı zincir dışı yürütülmektedir. IRISnet (IRIS) coin Whitepaper’ı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara https://www.irisnet.org/ bağlantı adresi üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

  IRIS Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  IRISnet projesi, 2016 yılında kurulan Şanghay merkezli bir yüksek teknoloji şirketi olan Bianjie AI'nin arkasındaki teknoloji uzman ekibi tarafından tasarlanmıştır. Kripto para dünyasının tanınmış isimlerinden Harriet Cao, Bianjie AI'da kurucu ortak ve IRISnet protokolü kuruluşunun arkasındaki bir numaralı isimdir. Ayrıca Harriet Cao, Blockchain Edge Analytics Network (BEAN) ile de yoğun bir şekilde ilgilenerek IRISnet'in büyük veri yönüne odaklanmaktadır. Şirketin merkezi Şanghay’da olmasına rağmen IRIS coin arkasında herhangi bir ülkenin desteği bulunmamaktadır. 

  Kullanım Alanları Neler?

  Platformun yerel kripto para birimi olarak çalışan IRIS coin, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ayrıca Cosmos, Ethereum ve Polygon blok zincirlerindeki akıllı sözleşmeler ile oluşturulmuş versiyonları bulunur. Kullanıcılar, IRIS coin sayesinde protokol içerisinde çeşitli avantajlar elde edebilir ve işlemler yapabilir. Ağda gerçekleştirilen işlemler için ödenen “gas fee” için varsayılan ödeme aracı IRIS coin olduğu için kullanıcılar, işlem yaptıklarında IRIS coin ile ödeme yapmak zorundadır.

  IRIS Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Kripto para dünyasındaki diğer projelerden farklı yönleri bulunan IRISnet projesi, blockchain teknolojisinin iş dünyasına pek çok alanda yenilikler getirmektedir. Konsorsiyum blok zincirlerinin çoğu büyük şirketler topluluğu tarafından sahiplenilip işletilirken, IRISnet küçük işletme operasyonlarına çözümler getirmeyi amaçladığı için benzersizdir. Bununla birlikte Proof-of-Stake konsensüs mekanizması ile korunan IRISnet, sadece zincirler arası varlık transferine izin vermekle kalmayıp kullanıcıların küresel ölçekteki bilgi işlem hizmetlerine erişmesine imkan tanımaktadır.

  Güncel IRIS Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 IRIS fiyatı %iris-network+try% TL. Döviz cinsinden ise %iris-network+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, IRISnet Coin fiyatı 24 saatte %iris-network+yuzde%.

  Kripto para piyasasında yaşanan majör gelişmeler IRIS coin fiyatı üzerinde de doğrudan etkiye sahiptir. Bu nedenle IRIS coin yatırımı yapmadan önce mutlaka güncel piyasa trendlerini ve haber akışını takip etmek gerekir. Usta analistler IRIS coin teknik analizindeki destek-direnç noktalarına göre al-sat işlemleri yapılmasını tavsiye etmektedir. Bu koşullar altında yapılan IRIS coin yatırımından maksimum kazanç elde edilebilir.

  IRIS Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  IRIS coin avantajları şunlardır:

  • IRISnet, iş operasyonları için akıllı cüzdan gibi ürünler de sunmaktadır.
  • IRIS coin Cosmos, Ethereum ve Polygon blok zincirlerindeki akıllı sözleşmeler ile oluşturulmuş versiyonlara sahiptir.
  • IRIS coin Staking özelliği olan bir kripto para birimidir 
  • IRIS coin sahipleri, varlıklarını akıllı sözleşmelere kilitleyerek ağın güvenliğini sağlarken, bunun karşılığında pasif getiri imkanından faydalanabilirler.
  • IRIS coin ağın merkeziyetsiz olmasını sağlar ve IRIS coin sahipleri, varlıklarını kullanarak platformun yönetimine katılabilirler. 
  • IRIS coin sahipleri topluluğa teklif sunabilir ve alınacak kararları oylayabilir.
  • Platformdaki hizmet sağlayıcılar, işlemleri karşılığında IRIS coin ile ödeme alabilirler. 

  IRIS coin dezavantajları şunlardır:

  • IRIS coin yüksek volatilite nedeniyle riskli bir yatırım tercihidir. 
  • Kripto para regülasyonları IRIS coin fiyatında değer kaybına yol açabilir. 
  • Merkeziyetsiz finans sektöründeki yüksek rekabet yüzünden IRIS coin talebinde azalma meydana gelebilir.

  IRIS Coin Hangi Borsalarda Var?

  Yerli kripto para yatırımcıları IRIS coin alım satım işlemleri için bu altcoini listeleyen borsaları merak etmektedir. Günümüzde en popüler kripto para alım satım platformları arasında IRIS coin listeleyen borsalar şunlardır:

  • Binance
  • Huobi Global
  • Gate.io
  • MEXC
  • BitGlobal
  • CoinEX
  • BKEX
  • Bibox
  • Pionex
  • SushiSwap
  • Nominex
  • Bitcoiva

  IRIS Coin Piyasa Bilgileri

  Kripto para yatırımcıları IRIS coin ile ilgili en güncel piyasa bilgilerine Coinmarketcap platformu üzerinden kolaylıkla ulaşabilirler. Yerli yatırımcıların da sık sık göz attığı bu platformdaki güncel verilere göre IRIS coin piyasa değeri 30,613,014 dolardır. Ayrıca IRIS coin tamamen seyreltilmiş piyasa değeri 48,664,806 dolar seviyesindedir. Toplam arzı 2,082,368,815 adet olan IRIS coinin dolaşımdaki arzı 1.31B IRIS olarak gözükmektedir. Bu veriler, kripto para piyasasında yaşanan büyük çaplı fiyat hareketlerine göre zaman içinde değişiklik gösterebilir.

  IRIS Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  • IRIS coin satın almak için öncelikle bu altcoini listeleyen borsalardan birinin web sitesine giriş yapın.
  • KYC bilgileriniz ile borsada ücretsiz hesap açın.
  • Hesabınıza para transferi yapın.
  • Bakiyenizi kontrol ettikten sonra borsanın kripto para satın al menüsünü kullanarak IRIS coini seçin ve alım emri girin. 
  • Hesabınıza geçen IRIS coinleri borsada veya soğuk cüzdanlarda tutabilirsiniz. 

  Özet Olarak

  IRISnet projesi, blok zincirleri arası iletişim ve veri paylaşımına izin veren bir hizmet protokolüdür. Yeni nesil merkeziyetsiz uygulamalar için bir temel olmak için tasarlanan bu projenin ana satış noktalarından biri, hem zincir içi hem de zincir dışı yetenekleri birleştirmeyi hedeflemesidir. Protokolün yerel kripto para birimi IRIS coindir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle