Kriptopara

Solana Coin’i Özel Yapan 6 Faktör

  Solana platformunun yerel kripto para birimi olan SOL Coin’i özel yapan nitelikleri sizin için araştırdık. Solana Coin bildiğimiz gibi hibrit protokolü ile diğer altcoinlerden ayrılan bir kripto para birimidir. Bu yazımızda Solana Coin’i özel yapan her kesimden yatırımcıya hitap etme, Poh fikir birliği kanıtı, saniyelik işlem hızı gibi faktörler hakkında bilgileri açıklamaya çalışacağız. 

  Her Kesimden Yatırımcının İlgisini Çekme

  SOL Coin ve Solana ağı hem küçük ölçekli yatırımcılara hem de kurumsal yatırımcılara hitap eder. SOL Coin geliştiricileri, bu altcoin’i üretirken ve ağı oluştururken her kesime hitap etmeyi amaçlamışlardır. Yüksek ölçeklendirilebilirliği ve hibrit teknolojiyi öne alarak, ağı büyük bir yükü kaldırabilir hale getirmişlerdir. 

  Solana protokolünün kullanıcılarına verdiği vaatlerin başında artan vergilere ve ücretlere tabi olmama yer alır. Hızlı ve düşük masraflı işlemi garanti eden geliştiriciler, geniş işlem kaldıracak bir ağı yaratmışlardır.

  POH Fikir Birliği Kanıtı

  Solana protokolünün kripto para piyasasına getirdiği yeniliklerden biri Poh olarak bilinir. Poh modelde, fikir birliği kanıtı benimsenir. Bu durum ise ağın ölçeklendirilebilir yapıda olmasına sağlar. Tarih kanıtı fikir birliği modelinde ağda Solana Coin üretimi yapacak kişiler de oy ile seçilir. Kullanıcılar hangi nod’u üretime değer görüyorlarsa işlemler onun üzerinden gerçekleşir. Bu konsept sayesinden en başarılı işlemler gerçekleştirilebilirken, ağın kullanılabilirliği artar.

  İşlem Hızı

  Solana protokolü blok zincirinde yer alan inanılmaz derecede kısa işlem süreleri ile ön plana çıkar. Hızlı olduğu iddia edilen bir altcoin, Solana Coin’in hız seviyesine ulaşmakta güçlük çeker. Solana Coin için oluşturulan hibrit protokolü alım-satım işlemlerinde ve cüzdanlar arası transferde bekleme süresini minimuma indirir. Solana ağı içinde yapılan işlemler ise saniyelik bekleme süreleri ardından gerçekleşir.

  Sözleşme İçin Azaltılmış Doğrulama Süresi

  Solana Coin’in hibrit teknolojisi sayesinde sadece alım-satım ve sınır ötesine transferde değil, akıllı sözleşmelerle çalışma alanında da yüksek performanstan yararlanılır. Hibrit protokolü sayesinde akıllı sözleşmeleri doğrulama süresi saniyelik olarak gerçekleşir. Işık hızını sunan coin ve ağ birleşimi kurumsal şirketler tarafından yüksek ilgi görüyor.

  Merkeziyetsiz Finansal İşlemlere Erişim

  Solana Coin projesinin temel amacı her yatırımcıyı merkeziyetsiz finansal işlemlere daha verimli ve hızlı şekilde ulaştırmaktır. Merkezi olmayan uygulamaları oluşturmayı kolaylaştırmak amacıyla ortaya atılan proje, Pos ve Poh kanıtlarını bir arada kullanır. 

  Yeni nesil altcoinlere bakıldığında genel anlamda sadece Pos kanıtının benimsendiği görülür. Solana Coin bundan farklı olarak Pos ve Poh kanıtlarını bir arada kullanabilir. Bu kapsamda kullanıcılarına hem pasif gelir elde etme şansı sunar hem de işlemlerde rol oynayacak nod’ları belirleme hakkını verir. Solana Coin sahipleri çevrimiçi cüzdanlarında bakiye kilitleme üzerinden yeni kazançlar elde ederler. Solana Coin’in ağda borç ihtiyacı olanlara kredi şeklinde sunarak, geri ödemede faiz kazancı elde edebilirler. Tüm işlemleri saniyelik onay alan sözleşmeler üzerinden yaparlar. 

  Geliştirici Ekibin Kariyeri

  Solana Coin’i diğer altcoinlerden ayırarak benzersiz yapan diğer faktör geliştirici ekibinde kariyer başarısı yüksek kişilerin yer almasıdır. Bu kişiler Solana Coin’i oluştururken daha çok yazılım açısından mükemmel bir varlığı yaratma kaygısında olduklarını belirten mühendislerdir. Anatoly Yakovenko, Solana Coin’in arkasında yer alan en önemli kişilerden biridir. 

  Profesyonel kariyerine Qualcomm’da başlayan Yakovenko, burada hızlı bir kariyer yükselişi yaşamıştır. 2025 senesinden kıdemli mühendis müdürü olan isim Dropbox’ta yazılım mühendisliğine geçiş yapmıştır. Yüksek donanımlı isim tüm becerilerini Solana Coin’e aktarmıştır. 

  Sonuç

  Solana Coin’in ölçeklendirilebilirlik, hız, Pos ve Poh modeli, hibrit protokolü, saniyelik onaya sahip akıllı sözleşmeler ile diğer altcoinlerden ayrıldığını açıklamış olduk. Bu nitelikler aynı zamanda onun hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılardan yoğun ilgi görmesine sebep oluyor. Coinmarketcap sitesinde Solana için ayrılmış apayrı bir ekosistem kategorisi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Piyasaya hızlı bir şekilde giriş yapan Solana coin daha uzun bir süre adından söz ettirecek bir proje.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle