Kripto Para

El Salvador’da BTC fırtınası dinmiyor! Dünyanın gözü bu ülkede

  İlk kez bir ülkede yasal para birimi olarak kullanıma sunulan ve anayasaya eklenerek yasal ödeme aracı kabul edilen Bitcoin tartışılmaya devam ediyor. BTC 7 Eylülde kongreden geçen yasa ile resmi para birimi olarak Orta Amerika’nın küçük ülkesi El Salvador’da kabul edilmişti.

  Daha önce de birçok kez duyduğumuz üzere El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin bitcoin kullanmak amacı ile attığı adım tüm dünyada şaşkınlıkla karşılanmıştı. Orta Amerika'da az nüfuslu küçük bir ülke olan El Salvador’un bu adımı Bitcoin’in geleceği ve dünyadaki diğer devletler açısından emsal teşkil ederek bir deneme yanılma ortamı hazırlaması ile kripto para endüstrisi tarafından olumlu karşılanmıştı. 

  Örnek Olabilir Endişesi

  Küçük ülkelerin örnek teşkil etmesi ve uygulamanın başarılı olması halinde diğer ülkelerinde bu işleme sıcak bakmaya başlayacağını düşünen bazı kesimler günlerce protestolar yaparak kararın geri alınmasını istemişti. Ancak öyle görünüyor ki hiç bir faydası olmasa daha El Salvador gibi küçük bir ülkenin milyonların dikkatini çekmesinde Bitcoin’in büyük etkisi oldu.

  Yasal Para Birimi Oldu

  El Salvador, Bitcoin’in benimseyerek büyük bir işe imza atmış görünüyor. Hükumetin yasaya onay vermesi ile sadece ülke içinden değil tüm dünyada son dakika gelişmesi olarak lanse edilmesi ile bir anda ülke kendini dünya gündeminde buldu. Uzmanların yorumları ise, El Salvador'un Bitcoin’in sadece tanımakla kalmaması aynı zamanda kullanılması için gerekli altyapı ve yasal zemine oturtması ile dünyanın geri kalanında, en azından kendi gibi küçük ve resmi para birimleri olmayan ülkeler için, başarılı olunması halinde bir örnek teşkil edeceği yönünde.

  Dolara İlk Başkaldırı

  Ancak ülkede sular durulmuyor. Bir kesim şimdiden BTC ile ödeme yapmaya başlasada ülkenin bazı bölgelerinde hala lider kripto para birimine karşı bir mesafe var. Chivo olarak isimlendirilen cüzdan ve ATM’ler ile Bitcoin kullanımını yaygınlaştırmaya çalışan hükümet, resmi devlet dairelerinde kullanılması memur maaşlarının ödenmesi gibi konularda da gerekli altyapı oluşumu ile elinden geleni yapıyor.

  Piyasa uzmanlarının esas dikkat çektiği nokta ise El Salvador’un yaptığı bu hareketi dünyada dolar hegemonyasına karşı açılmış ilk savaş olarak görülmesi

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle