Kriptopara

SEC Davası nedir? Ripple davasında neler oluyor?

  Kripto para sektörüne büyük bir skandal olarak düşen ve tartışma konusu olan Ripple SEC Davası bu yazımızın konusu olacak. Aralık 2020 sonlarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından blockchain devlerinden olan Ripple şirketine menkul kıymet davası açılmıştır. Bu davada 1,3 milyar dolarlık tazminat talep edilmiştir. Bu davaya ilişkin tüm detayları sizin için araştırdık.

  Ripple Davasının Zamanı Nedir?

  ABD Güney New York Bölge Mahkemesi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Ripple Labs arasında gündeme gelen dava ile ilişkili ön duruşma tarihini 22 Şubat 2021 tarihi olarak belirlemiştir. Diğer bir ifade ile bugün ön duruşma gündemdedir. 

  SEC’in dava için sunduğu dilekçeye bakıldığında Ripple kurucu ortaklarından ve yönetim kurulu başkanı, eski CEO Christian Larsen’den, şuandaki mevcut CEO Bradley Garlinghouse’dan aynı anda şikayetçi olunduğu da görülüyor. Dilekçede, Ripple’ın 2013 senesinden buyana XRP olarak kripto para birimini ABD’deki ve dünyadaki kripto para yatırımcılarına kayıt dışı satıp, son topladığı öne sürüldü. 

  Ripple Davasında SEC’in Dilekçesinde Neler Yer Alıyor?

  Ripple Labs ve SEC arasında olan davada, SEC tarafından sunulan dava dilekçesinde Ripple ve kurucu ortaklara ilişkin birden fazla suçlama iddiası yer aldı. İlk olarak 2013 yılından itibaren şirketin XRP olan bilinen kripto para birimleri SEC tarafından birer dijital menkul kıymet varlığı olarak görülüyor ve bu varlığın işlemlerinin ise menkul kıymetler yasalarına aykırı olduğu ifade ediliyor. Davanın dilekçe üzerinde yer alan asıl çıkış noktası aslında bu. Ripple ise akıllı kontratları sunan ETH’nin neden bir dijital menkul kıymet varlığı olarak görülmediğini SEC’e soruyor. 

  Taraflar arasında bu sebepler ile devam eden anlaşmazlıkta, SEC, Ripple Labs’ı ABD’de ve tüm dünyada yer alan kripto para yatırımcılarına kayıt dışı satma ve fon toplama suçları ile işaret ediyor. SEC, Ripple Labs’ın iş gücü ve piyasa yapıcılığı hizmetleri gibi nakit dışı bedeller karşılığında milyonlarca XRP dağıttığını ve bu işlemin usulsüz olduğunu iddia ediyor.

  SEC Davası Ne Anlama Geliyor?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, özel olan şirketlerin kripto para birimlerini ‘’kayıtsız’’ olarak tanımlayarak kripto paraların, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna kaydettirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu kaydın XRP için mevcutta olmaması ise davanın açılışının temel sebebi. 

  SEC aynı görüşü BTC için belirtmiyor, çünkü onun her hangi bir özel şirkete ait olmadığını merkezsiz ve kimliği belli olmayan bir toplulukça üretilip, daha sonra herhangi bir müdahale tabi olmadığını belirtiyorlar. XRP’nin ise Ripple Labs şirketi tarafından yönetildiğini ve bazı kötü amaçları gerçekleştirmek için kullanıldığını iddia ediyorlar.

  SEC, aslında şuan için davayı sadece Ripple için açmış olsa da ilerleyen süreçte başka davalarında belirli kripto paralar için düzeltici işlemleri gündeme getirmek amacı ile açılacağının sinyalini veriyor. SEC son açıklamasında ise BTC ev ETH’yi kripto para birimi olarak kabul ettiğini, XRP’yi ise kayıt dışı menkul kıymet olarak gördüğünü ifade etti.

  XRP Ve Ripple Labs, SEC Davasından Nasıl Etkilenir?

  Bu dava ile yakından ilgilenen avukatlar XRP’nin dava haberi ile büyük bir değer kaybı yaşayabileceğini savundular. Dava haberi öncesinde, 0,50 dolar seviyesinde olan XRP fiyatı, dava haberlerinin yayılmasının hemen ardından, dolar seviyesine gerileme yaşayarak, %50 oranının üstünde değer kaybetti.

  Diğer yandan dava süreci devam ederken bazı kripto para borsaları XRP’nin dava sürecinde muhtemel olarak fiyat düşüşü yaşayacağını öngörerek, kripto para birimini kendi platformlarından çıkardılar. Bu durum ise Ripple Labs için iyi olmayan bir imajı gündeme yansıttı. Bu noktada ‘’Eğer SEC davayı kazanırsa, ne olur?’’ sorusu ise yatırımcıların aklını kurcalayan en büyük detay haline geldi. 

  Avukatlar ise dava sonunda SEC’i destekleyen bir karar çıkarsa, XRP’nin artık menkul kıymet olarak kabul edileceğini belirtiyorlar. Böyle bir durumda ise yatırımcı için bir yıkım söz konusu olmayacak. Ripple Labs’ın yapmak zorunda olduğu kayıt ardından yatırımcılar en kötü ihtimal ise New York Stock Exhange’ye girerek XRP işlemlerini yapacaklar. 

  SEC Davasında Ripple’ı Destekleyenler Kimler?

  SEC davasına bakıldığında gündeme yaptıkları açıklamalar ile XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını ve kripto para birimi olarak tanımlanması gerektiğini savunanlar ise Japonya ve İngiltere kripto para borsaları oldu. Bu coğrafyada kripto para birimleri ile işlemi destekleyenler XRP’yi Ripple Utility Exchange Token olarak tanımladılar.

  SEC ve Ripple Labs Arasındaki Davada Son Gelişmeler Ne?

  SEC ve Ripple arasında 22 Şubatta görülecek olan yani bugün yapılacak olan ön duruşmada hakkında son gelişme ise SEC ‘in davaya ilişkin sunduğu gerekçelerde ve dilekçede oldu. SEC bir anda iddialarını minimum düzeye indirerek tek bir kanal üzerinden ilerlemeye karar verdi. 

  Bu kapsamda, Ripple’ın hukuk danışmanı Stuart Alderoty, SEC’in Ripple’ı suçlaması hakkında geçen haftanın son gününde değişikliğe gittiğini Twitter adresinden yaptığı paylaşımla belirtti. Ön duruşma bu değişiklik üzerinden görülecek. İlk dava açılışında öne sürülen XRP’nin kayıt dışı yatırımcılara verilmesi ve bu yol ile şirketin belki de kendisi için XRP kaçırıyor olması konusu SEC tarafından arka plana itilerek, sadece XRP’nin kayıt dışı bir menkul kıymet olduğu öne çıkarıldı.

  Bu kapsamda kurucu ortaklar için ayrı ayrı yapılmış olan şikayetler ve iddialar SEC’in dosyasında artık yer almıyor. Konuyu yakından takip eden ünlü avukatlar ise bu maddelerin CEO’lar tarafından ayrı ayrı suçu reddetme işlemlerinin yapılmasının önüne geçmek ve davayı bulanıklaştırmamak için uygulandığını belirttiler. SEC davada direk olarak sonuca erişmek isterken, ön duruşma ardından gelecek olan karar XRP’nin geleceğini belirleyecek.

  SEC Davası XRP İşlemlerini Nasıl Etkiledi?

  SEC’in Ripple Labs’e açmış olduğu dava XRP’ye olan güveni azaltırken şuan için geleceği hakkında tahmin yapılamayan kripto para biriminin kripto para borsa platformlarındaki işlemlerden çıkmasına sebep oldu. Özellikle ölçeği geniş olan ve birçok yatırımcının alım-satım yaptığı kripto para borsaları XRP işlemlerini durdurarak, ardından XRP’yi listelerinden çıkardılar. 

  Bu Kripto para borsalarının çoğu ise dava ardından açıklaması yapılacak olan kesin karar kadar XRP’yi tekrar listelerine almayacaklarını açıkça kamuoyuna sundular. Borsalar, dava sonunda XRP için olumlu gelişmelerin olması halinde kripto para birimini tekrar listelerine alacaklarını belirtiyorlar.

  SEC Davası İle XRP İle İşlemleri Durduran Borsalar Hangileri?

  SEC davasının yarattığı sansasyon ve XRP üzerinde başlayan belirsizlik ardından 5 Ocak 2021 tarihinde Binance XRP işlemlerini durdurdu. Bunun arkasından ise bilinen ve yatırımcılar tarafından tercih edilen diğer kripto para borsaları işlemleri durduracakları hakkında duyuruları kendi kullanıcılarına yayınlamaya başladılar.

  Bu duyurular ardından hatırı sayılır kripto para borsası platformu Kraken XRP işlemlerini askıya aldı. Ardından Coinbase ve diğer kripto para borsaları işlemleri durdurdu. 22 Şubat ön duruşma öncesinde ise son olarak PayBito XRP işlemlerini durduğunu açıkladı. Tüm bu önemli kripto para borsaları kullanıcılarının değerlerinin şuan için korunduğunu ancak dava ardından verilecek olan karar bağlı olarak XRP ile alım-satım’ın devam edeceğini veya XRP’ nin listelerden tamamen çıkacağını bildirdiler. 

  Eğer XRP listelerde dava ardından yer almazsa, bir menkul kıymet olarak sayılacak ve New York Stock Exhange içinde işlem görmek zorunda kalacak. Aynı zamanda XRP için yasal bir kaydın yaptırılması söz konusu olacak. 

  Sonuç

  Özellikle resmi kurumların kripto paralara karşı olan hareketleri kripto paraları tarih boyunca derinden etkilemiştir. Ripple şirketine açılmış SEC davası da tüm kripto para piyasalarını etkilemiş ve popüler bir tartışma konusu olmuştur. Davadan sonuç almak muhtemelen yıllar alabilir. Bu süreci Güncel kripto para haber ekibi kriptopara.com olarak yakından takip etmeye devam edeceğiz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle