GrayScale nedir? GrayScale bitcoin trust ne demek?

  Grayscale, dünyanın en büyük Bitcoin ve kripto para varlığı yöneticisi olarak tanınıyor. Şirket, finans dünyasını derin bir biçimde etkiledi ve kripto paraların Wall Street’te kabul görmeye başlamasına zemin hazırladı. 

  Barry Silbert’in Digital Currency Group’unun sahip olduğu Grayscale şirketinin, 20 milyar dolara yakın bir varlığı yönettiği ifade ediliyor. Şirketin yönettiği varlığın miktarı, her geçen gün büyümeyi sürdürüyor. Şirket özellikle Bitcoin rallisi ile beraber daha da fazla varlık miktarını arttırmayı başardı. 

  Grayscale Ne Demek? Anlamı Nedir?

  Grayscale, kelime anlamı olarak, siyah beyaz fotoğrafları tanımlamak için kullanılır. Sadece siyah ve beyaz renklerden oluşan fotoğraflar, “grayscale” ismiyle anılır. Şirket de adını, bu fotoğraf tarzından almıştır. 

  GBTC Açılımı Nedir? 

  GBTC, şirketin yatırım ürünleri arasında yer alan “Grayscale Bitcoin Trust” ürünün kısaltmasıdır. 

  Grayscale Bitcoin Trust Nedir?

  Grayscale Bitcoin Trust, yatırımcıların BTC’ye doğrudan ulaşabilmesi fırsatına sunan bir yatırım aracıdır. Yatırımcılar, bu şekilde BTC’yi nasıl saklayacaklarını ve koruyacaklarını düşünmek durumunda kalmazlar. Böylelikle elde hisseler, satış yapılarak dağıtılır ve 180 günlük elde tutma süresi geçtikten sonra, açık pazarlarda satılabilir. BTC’ye yatırım yapmak ile hisse senetlerine yatırım yapmak aynı şey olmasa dahi, BTC’ye yatırım yapabilmek için hisseler, maliyeti uygun bir biçimde meydana getirilmiştir. Bu hisseler OTCQX üzerinde “GBTC” kodu ile yer almaktadır. Grayscale Bitcoin Trust’ın yatırım hedefi, hisselerin, GBTC giderlerini ve farklı yükümlülüklerini göstermesidir. 

  Grayscale Bitcoin Trust ürünü, kullanıcıların, BTC alıp satmasını sağlayan bir dijital üründür. Şirket geçtiğimiz yılın Ocak ayında, SEC raporlama şirketi oldu ve hisselerini komisyona kaydettirdi. Bu oldukça önemli bir gelişme olarak karşımıza çıktı. Zira Grayscale Bitcoin Trust, SEC’in kaydetmiş olduğu ilk dijital yatırım ürünü oldu. Hisseler Grayscale üzerinde 12 ay süreyle tutulurken, SEC’in kuralları doğrultusunda 6 aya indirildi. 

  Grayscale şirket, 2013 yılında, Bitcoin yatırımlarına giriş yaptı. Daha sonra bu hisselerin açık bir biçimde işlem görebilmesi için FINRA’dan onay talebinde bulundu ve bu onayı da aldı. Bu onayın önemli bir anlamı var. Bu onay sayesinde şirket, GBTC ürününün halka açık hisselerini alıp satabilecek hale gelmiştir. Bir geleneksel yatırım aracı gibi görünen bu hisseler esasında bir ETF özelliği taşımıyorlar. 

  GBTC ürünü, SEC’e kayıt olmasına gerek olmayan şirketler için, OTCQX üzerinde halka açık bir biçimde işlem görüyor. GBTC’nin göstermiş olduğu başarı, Bitcoin’in başarısı ile birebir aynıdır. Zira GBTC ürünün değeri de Bitcoin’den elde edilmektedir. 

  2019 yılının Eylül ayında, GBTC üzerinde 2.16 milyar dolarlık hisse söz konusuydu. Şimdi bu rakam oldukça katlanmış bir biçimde arttı. Özellikle mevcut Bitcoin rallisi ile beraber, bu rakam daha da büyük boyutlara ulaştı. 

  Şirket, GBTC hisseleri üzerinden de yıllık %2 oranında ücret talep ediyor. Ürüne yatırım yapabilmek için, minimum olarak 50 bin dolarlık bir yatırım gerekiyor. Bu nedenden ötürü de, Grayscale Bitcoin Trust ürünü, genellikle dünyaca ünlü yatırımcılar ve kurumsal şirketler tarafından tercih ediliyor. 

  GBTC’nin Avantajı Ne?

  Şirket, fon yönetimi kısmının, almış oldukları yıllık ücretten çok daha değerli olduğunu ifade ediyor. Grayscale’e göre, en önemli satış araçlarından bir tanesi de menkul kıymet ürünleri. Zira kripto paralara herkesim çok da olumlu yaklaşmıyor. Özellikle saklamasının nispeten daha zor olması nedeniyle, yatırımcılar arasında her zaman birinci öncelikler arasında yer almıyor. Grayscale Bitcoin Trust ise bu konuda yatırımcılara büyük bir güvence veriyor. Şirket, kripto para endüstrisi içerisindeki, en iyi güvenlik standartlarını kullandıklarını ve varlıklarınızı en iyi şekilde koruyacaklarını taahhüt ediyor. 

  Grayscale Bitcoin Trust’ın en önemli avantajlarından bir tanesi, tüm ABD Menkul kıymetleriyle hızlı şekilde alınıp satılabilmesidir. Aracı kurumların devreye girmesi ile beraber, GBTC, kurumlar arasında alınıp satılabilir. 

  GBTC’nin Dezavantajları

  Citron Research’in yöneticilerinden Andrew Left, Grayscale şirketini açık bir biçimde eleştirdi. Left, Bitcoin’e sahip olmanın en sakıncalı yolunun GBTC olduğunu ifade ediyor. Left’in bu açıklamasındaki en büyük sebep, hem yıllık ücretin yüksek olması hem de yüksek primlerin yer alması. Ek olarak Left, BTC’ye de yatırım yapmanın hali hazırda riskli olduğunu belirtiyor. Ona göre piyasalar çok dalgalı bir yapıda ve GBTC ödemeleri ile beraber oldukça riskli bir sonuç ortaya çıkıyor. 

  Bitcoin Trust ürünü, şirketin bu türde tek BTC ürünü olması sebebiyle, oldukça yüksek bir prim ücretine sahip. 

  Sonuç olarak

  Grayscale şirketinin bu ürünü, oldukça büyük ilgi görmüş durumda. Özellikle Bitcoin’in rallisi nedeniyle de her geçen gün büyümeye devam eden fonlar, finans sektörü içerisinde oldukça önemli bir yer tutmaya devam ediyor. 

  Kurumsal firmalar da Grayscale Bitcoin Trust üzerinden yatırımlarını gerçekleştiriyorlar. Grayscale Pazar payını ve elindeki fonlarını da her geçen gün arttıran bir firma olarak öne çıkıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle