Kripto Para

SEC Başkanı kripto para borsalarının düzenlenmesini istedi

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuştu. Gensler, konuşmasında kripto para borsalarına düzenleme getirilmesi gerektiğini aktardı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz yılın Aralık ayından bu yana daha çok Ripple davası ile anılıyor. Ancak Ripple şirketine ve şirket yöneticilerine dava açıldığında, SEC’in başkanlık görevinde Jay Clayton yer alıyordu. Clayton’ın istifasından sonra göreve, en güçlü aday olarak gösterilen Gary Gensler atandı. SEC’nin yeni başkanının kripto paralar konusunda nasıl bir tavır üstleneceği, bu alana nasıl yaklaşacağı en çok merak edilen konulardan biriydi. Gensler, ABD Temsilciler Meclisi Finanslar Hizmetler Komitesi’nde yaptığı konuşmada, kripto paralara ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Gensler: “İnsanlara Güven Aşılayabiliriz”

  Gensler, yaptığı konuşmasında kripto para borsalarının düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi. SEC Başkanı, bu ifadesindeki amacın “yatırımcıların güvenliği ve manipülasyonların önlenmesi” olduğunu belirtti. Temsilciler Meclisi üyelerinden Patrick McHenry’nin kripto paralara ilişkin sorusuna karşılık Gensler, söz konusu düzenleme adımlarının derhal atılması gerektiğini ifade etti. Gary Gensler konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Yatımcıların güvenliği için kripto para borsalarına bazı düzenlemeler getirmeyi düşünmek iyi olur. Mevcut durumda kripto para borsalarının SEC ya da Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nda düzenleyici bir çerçevesi bulunmuyor. Biz bu adımı atarak insanlara güven aşılayabiliriz. Şu anda kripto para borsalarını kapsayan yasal bir düzenleme yok, bu sahtekarlıklara ve manipülasyonlara yol açabilir. Bizim görevimiz yatırımcıların haklarını korumak.” 

  Regülatörler Adına Kripto Para Toplulukları İkiye Bölünmüş Durumda

  Kripto para topluluklarında bir kesim, piyasaya regülatörlerin girmesine ve kripto para sektörüne sınırlar çizilmesine sıcak bakıyor. Ancak bir diğer kesim ise bu fikri pek de olumlu karşılamıyor. Özellikle sadık Bitcoin (BTC) destekçileri, kripto para alım-satım işlemlerindeki risklerin kripto para dünyasının doğal bir parçası olduğuna inanıyor. Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu ve SEC, bazı durumlarda kripto paraları denetleyebilir. Fakat Bitcoin ve Ethereum (ETH) menkul kıymet varlıkları olmadığında, kripto para borsaları SEC’in denetimlerine takılmıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle