Özgür Demirtaş altcoin adı verdi ve ekledi: “Yatırım tavsiyesi değildir”

  Türkiye’nin en ünlü ekonomistlerinden Özgür Demirtaş “Kripto paraların yüzde 90’ı batacak” dedi. Demirtaş, açıklamalarında ayrıca Nesnelerin İnterneti (IoT) alanında hizmet veren bir altcoine dikkat çekti.

  Türkiye’nin en ünlü ekonomistlerinden, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, kripto paralara ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gün geçtikçe popülaritesi de artan kripto para sektörüne ilişkin açıklamalarda bulunan Demirtaş iddialı bir şekilde, “Kripto paraların yüzde 90’ı batacak” dedi. Demirtaş ayrıca Nesnelerin İnterneti (IoT) alanında hizmet veren bir altcoine dikkat çekti.

  Demirtaş’ın TCMB Kararına İlişkin Yorumları

  Özgür Demirtaş, açıklamalarında ilk olarak 16 Nisan tarihinde duyurulan yönetmelik kararına değindi. Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ödemelerde kripto para yasağını getirdiğini duyurduğu yönetmelik kararı Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Bu karar hakkında konuşan Demirtaş şu ifadelere yer verdi:

  “Türkiye bu teknolojiden ne kadar çok yararlanırsa, o kadar daha fazla kazanabilir. Akarsu önüne kum dağı yerine elektrik üretici koyalım. Turizmde bize rakip olan bir ülke, tersi bir kara ile bize fark atabilir.”

  Bu açıklamalarının ardından kripto paralar ile ilgili konuşan Demirtaş, kripto para arkasındaki teknolojiyi “devrim niteliğinde” şeklinde yorumladı. Ancak buna rağmen, Demirtaş’a göre 10 kripto paradan 9’u batacak. Bu söylemlerinin yanı sıra dikkatleri Internet of Things (IoT-Nesnelerin İnterneti) alanına çeken Demirtaş, Helium (HNT) projesinden söz etti.

  Demirtaş: IOTA’dan Değil, Helium’dan Bahsettim

  Helium (HNT), düşük güçlerdeki IoT cihazlarının internet ile etkileşim kurabilmesi adına, uygun maliyetli ve güvenli yol sağlamayı amaçlar. Eşler arası kablosuz ağ olarak hizmet veren Helium adına Demirtaş, şu sözleri dile getirdi:

  “Arkadaşlar Habertürk yayınında benim IOTA’dan bahsettiğim zannedilmiş. Hayır sadece nesnelerin internetinden kavram olarak bahsettim. Bazı kişiler onu IOTA Coin olarak anlamış ama değil. O proje hakkında bilgim de yok.

  Ben Internet of Things alanında Helium (HNT) projesinden bahsettim. Elbette bin kere söylediğim şeyi tekrar etmeye gerek yok, yatırım tavsiyesi değildir. Unutmayın, bu coin ya da token’ların yüzde doksanı ba-ta-cak!”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle