Ripple’dan Ortadoğu’da yeni bir ortaklık! Amaçları ne?

  Kripto para piyasaları kan ağlamaya devam ederken, piyasadaki sert düşüşler karşısında dayanıklı bir duruş gösteren XRP’den yatırımcılarına bir müjdeli haber duyuruldu. Ripple, Mısır’ın en büyük bankası olan Mısır Ulusal Bankası (NBE) ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Bu ortaklık adımı, düşüşlerde güçlü duruş sergileyen XRP’yi daha da güçlendirebilir.

  Kripto para piyasalarında son günlerde başta Bitcoin (BTC) olmak üzere yaşanan sert değer kayıpları gündemin ana maddesini oluşturuyor. Piyasada devam eden düşüşlerde önde gelen birçok kripto para birimi derin geri çekilmeler yaşarken, XRP’nin nispeten güçlü kaldığı görülüyor. Bu duruşu ile XRP yatırımcılarını sevindirirken, yatırımcıları sevindirecek bir ortaklık haberi daha açıklandı. Mısır’ın en büyük bankası olan Mısır Ulusal Bankası (NBE), RippleNet ağına katılacağını duyurdu. Bu adım, Ripple’ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki etkinliğini artırdığını bir kez daha göstermiş oldu.

  Atılan Adım İle Ne Amaçlanıyor?

  ABD San Francisco merkezli olan Ripple, Mısır Ulusal Bankası ile ortaklığını açıkladı. NBE varlıklar bakımından Mısır’ın en büyük bankacılık kuruluşu konumunda. 1898 yılında kurulan NBE, artık Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) LuLu Uluslararası Borsa yolu ile para girişlerini daha kolay yapabilecek. Mısır, denizaşırı işçilerin evlerine tahmini olarak yaklaşık 24,4 milyar dolar gönderdiği, dünyanın en büyük 6. havale alıcısı konumunda bulunuyor.

  Ripple Yetkilisi Navin Gupta’nın Açıklamaları

  Ripple’ın Güney Asya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgelerinden sorumlu müdürü olan Navin Gupta, açıklamasında hızlı ve düşük maliyetli havale işlemlerinin ne kadar önemli olduğunun altını çizdi. Konuya ilişkin olarak Gupta “Bugünlerde hızlı, güvenilir ve ucuz şekilde para gönderme ve alma hizmeti, her zamankinden daha büyük bir rol oynamaktadır.” sözlerini dile getirdi. Gupta söz konusu açıklamasına şu sözler ile devam etti:

  “Ripple, ODKA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) bölgesinin finansal altyapısını desteklemek ve Mısır toplumuna sorunsuz şekilde bir sınır ötesi ödeme deneyimi sağlamak için NBE ve LuLu Borsası ile ortaklık kurmaktan dolayı durur duyuyor.”

  Ripple, Ocak 2021 yılında Abu Dabi merkezli LuLu Financial Holdings ile bir ortaklık kurmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle