BTC’nin son düşüşü bize ne anlatıyor?

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), ve beraberinde kripto para piyasaları için 22 Haziran tarihi endişe verici bir gün oldu. Zira BTC 30 bin doların altına sarktı, altcoinlerin birçoğunda düşüşler daha da derin hale geldi. Sonrasında BTC hızla toparlandı ancak analistler ve uzmanlar için BTC fiyat tahminleri yeniden şekillendi.

  Bitcoin (BTC), 2021 yılında en büyük darbeyi 19 Mayıs tarihinde yedi. Çeşitli gelişmelere ve haberlere bağlı olarak BTC 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolar seviyesini gördü. Daha önce Nisan ayında BTC’nin neredeyse 65 bin doları görmüş olması, 30 bin dolar seviyesine kadar giden düşüşte büyük bir paniğe neden oldu. Ardından BTC yaklaşık bir ay boyunca 35 bin dolar çevresinde fiyatlandı ve BTC fiyatına ilişkin tahminler de buna göre şekillendi. 22 Haziran tarihinde BTC’nin 30 bin dolar desteğini de kaybetmesi, tahminlerin yeniden güncellenmesine neden oldu.

  BTC 22 Haziran’da Neden ve Nasıl Değer Kaybetti?

  21-22 Haziran tarihleri baz alındığında BTC 24 saatlik süreçte yaklaşık %12 oranında değer kaybı ile 28 bin 800 dolar bandına kadar geriledi. Bitcoin’in düştüğü bu seviye, son 6 ayın en düşük fiyat seviyesi olarak kaydedildi. BTC’deki aşağı yönlü hareketlilik, Çin Halk Bankası’nın ülkedeki en büyük 5 bankayı kapsayan zirvesi ve kripto para yasağı talimatları vermesiyle ivme kazandı. Zirvede bankaların kripto para ile ilgili işlemleri yasaklandı. Çin’den gelen haberlerin etkisi ile BTC 30 bin doların altını gördü.

  Uzmanlar Ne Demişti, Ne Oldu?

  BTC’de görülen ve endişe verici bu seviyelerin ardından birçok uzman isim 20 bin dolar seviyesini işaret etmeye başladı. Birçok analist, 20 bin dolar bölgesinde kritik bir destek oluştuğunu, BTC için bu bölgenin “geri dönüş alanı” olduğunu öne sürüyor. Bir diğer yandan yakın tarihte hedge fonu yöneticisi Michael Burry, tarihin en büyük geri çekilmesinin yakın olduğunu ifade etmişti. Burry, tüm panik satışlarının ve spekülasyonların, piyasa çöküşünden önce görülebileceğini dile getirmişti.

  Öte yandan ünlü kripto para analisti Erhan Ünal da BTC için 30 bin doların altı görülmedikçe, rotanın yukarı yönlü olacağını ifade etmişti. Ancak BTC bu seviyenin altına sarktı. Yine de BTC yeni güne toparlanarak ve 34 bin dolar seviyelerinde başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle