Ellipsis (EPX) Coin Nedir, Hangi Borsada Var?

  Merkeziyetsiz finansa ilişkin önemli çözümler sunan yenilikçi platformların popülerliği artıyor. Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) platformları arasında önemli yenilikler sunan Ellipsis Finance, son dönemin öne çıkan projeleri arasında yerini almayı başarıyor. Geleceğin finans dünyasında yer almak ve bu alanda faaliyet gösteren projeleri desteklemek isteyenler için iyi bir alternatif olan Ellipsis Finance, güçlü proje vizyonu ile de dikkat çekmektedir. Ellipsis Finance (EPX) hakkında yatırımcıların merak ettiği tüm sorulara yazımızdan ulaşmaları mümkündür. 

  Ellipsis (EPX) Coin Nedir?

  Ellipsis Finance, BNB zincirinde Curve Finance’ın yetkili çatalıdır. Kullanıcıların diğer merkezi olmayan protokol varlıklarını (BUSD’den USDC’ye gibi) düşük ücretler ve düşük kayma ile değiştirilmesine izin veren bir platformdur. Ellipsis Finance aynı zamanda Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) veya borsa olarak da tanımlanmaktadır. EPX ise Ellipsis için yerel belirteçtir. 

  Ellipsis (EPX) Projesi ve Whitepaper

  Ellipsis, Curve Finance’ın yetkili bir çatalı olarak ortaya çıkmıştır. Projenin resmi teknik makalesine göre AMM veya borsa olarak tanımlanan Ellipsis, kullanıcılarına diğer merkezi olmayan protokol belirteçlerini düşük ücret ve düşük kayma ile değiştirmelerine izin vermeyi hedeflemektedir. Bir alıcı ya da satıcı ile eşleşen borsaların aksine, likidite havuzlarını kullanmaktadır. Projenin ortaya çıkmasında da etkili olan bu unsur, başarılı değişim hacmi ve düşük kayma elde etmek için Ellipsis’in söz konusu havuzlarında yüksek miktarda likiditeye ihtiyaç duymaktadır. 

  BNB zincirinde güvenli ve düşük kaymalı kararlı bir takas platformu olarak yola çıkan Ellipsis Finance, sabit paraların takas ve stake edilmesi gibi işlemlerin dışında, EPX’i kilitleme imkanı da vermeyi hedeflemektedir. Curve Finance yetkili çatalı olan Ellipsis Finance, piyasalar için birçok önemli çözüm sunmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Projenin whitepaper’ına ve teknik makalede yer alan temel hedeflere ilişkin detaylara: https://docs.ellipsis.finance/ Ellipsis Finance’ın resmi bağlantı adresini kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. 

  Ellipsis (EPX) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Ellipsis Finance, Curve Finance’ın kurucusu olan Michael Egorov ve Jeff Majtyka tarafından kurulmuştur. 2021 yılında kurulan ve bu tarihten itibaren kripto piyasalar için önemli çözümler sunan Ellipsis, DeFi alanında önemli projeler arasında gösterilmektedir. Projenin arkasında ekibin ve geliştiricilerin topluluk odaklı faaliyetleri de merkeziyetsiz özelliklerini pekiştirmektedir. 

  Ellipsis (EPX) Kullanım Alanları Neler?

  Ellipsis (EPX), Ellipsis’in yerel belirteci olarak işlevsel özelliklere sahiptir. Bu özelliği EPX kullanım alanlarının da genişlemesini sağlamıştır. Dört ana kullanım hedefi ile sunulan EPX, piyasalarda ise yatırım amaçlı olarak tercih edilmektedir. Ellipsis (EPX) kullanım alanları kısaca şu dört ana başlık altında incelenmektedir:

  • Likidite sağlayıcıları için ödül olarak,
  • Havuz teşviklerine oy vermek için,
  • Platform ücretlerini kilitleme,
  • Likidite sağlayıcı ödüllerini arttırmak için kilitleme için kullanılmaktadır. 

  EPX aynı zamanda kullanıcılar oy ağırlığını almak için kilitlenmektedir. Kilitli EPX, oy kilitli veya Epx vLEPX olarak da işlevsel özelliklere sahiptir. 

  Ellipsis (EPX) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Ellipsis projesinin benzersiz olmasında en temel nokta, BNB üzerinde güvenli, düşük kaymalı ve kararlı takas imkanı vermesidir. Bunun yanı sıra Curve Finance yetkili çatalı olarak daha birçok önemli ve rakiplerinden ayrılan çözüm önerileri ile benzersiz özellikler taşımaktadır. Ellipsis (EPX) projesini benzersiz yapan bu özellikler aynı zamanda projenin artı yönlerinin de ortaya çıkmasını sağlamaktadır. 

  Ellipsis (EPX) projesinin benzersiz olmasını sağlayan temel özelliklerden bazıları ise kısaca şu şekilde özetlenebilir:

  • BNB zincirinde Curve Finance yetkili çatalı olarak çalışmaktadır. 
  • EPX, 1 yıla kadar kilitlenebilir ve birçok işlem yapmaya olanak tanır. 
  • Oy ağırlığı için kilitleme, EPX kilitleme ödülleri gibi temel unsurlar öne çıkmaktadır. 
  • Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) olarak çatallanan ve birçok çözüm üretmeyi başaran bir altyapı ve mekanizmaya sahiptir.  

  Ellipsis (EPX) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Ellipsis (EPX), Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) olarak kullanıcıların piyasalarda yer alan birçok kripto para birimi için etkili işlemler gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Bu özelliğinin öne çıkardığı birçok avantaj ve dezavantajdan söz etmek mümkündür. Yatırımcıların işlem yapmadan önce projenin artı ve eksi yönlerine ilişkin merak edilen detayları incelemeleri doğru bir yatırım stratejisi geliştirmek için önemlidir. Ellipsis (EPX) avantajları kısaca şöyledir:

  • BNB zincirinde güvenli, düşük kaymalı kararlı takas yapılmasını sağlar. 
  • BUSD’den USDC’ye gibi, merkezi olmayan diğer protokollerdeki varlıkların daha düşük ücretler ve kayma ile değiştirilmesine imkan vermektedir. 
  • Likidite havuzlarını kullanmaktadır. 
  • Likidite havuzlarına teşvik için EPX ödülleri sunar. 

  Ellipsis (EPX) dezavantajları:

  • Değişim hacmi ve düşük kayma için havuzlarda yüksek miktarda likiditeye ihtiyaç duyulmaktadır. 
  • EPX piyasa verileri ve hareketi risklidir. 
  • EPX fiyatı sert iniş ve çıkışlar yaşamaktadır. 

  Ellipsis (EPX) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Ellipsis (EPX), küresel düzeyde en büyük kripto para borsalarında mevcuttur. Piyasa değeri ve işlem hacmi ile öne çıkan güvenilir borsalarda al – sat işlemleri için EPX tercih edilebilmektedir. Ellipsis (EPX) işlemleri için tercih edebileceğiniz borsalardan bazıları şunlardır:

  • Binance
  • Gate.io
  • KuCoin
  • MEXC
  • BingX
  • Hotcoin Global  

  Ellipsis (EPX) Coin Piyasa Bilgileri

  Ellipsis’in yerel belirteci için maksimum arz 1 milyar EPX olarak belirlenmiştir. Dolaşan ve toplam arzına ilişkin veriler ise henüz net değildir. Üç nokta işlem ücretleri %0,04 olarak belirlenmiştir. İşlem ücretlerinin yüzde %50’si işlemlerin yapıldığı havuzlarda likidite sağlayıcılarına dağıtılmaktadır. Diğer %50’si EPS stakerlarına dağıtılmaktadır. 

  31 Mart 2022’den başlayarak, tek yönlü bir geçiş hızında EPS yapılabilmektedir. Belirteçlerin geçiş portalında taşınması mümkündür. Ellipsis 2.0 protokolünün başlamasına kadar tokenlar transferler için kilitlenmiştir. 13 Nisan’da bu protokol devreye girene kadar kilitleme devam etmiştir. Güncel piyasa verileri, 2022 itibariyle bu taşıma nedeniyle dalgalı seyir izlemektedir. 

  Ellipsis (EPX) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Ellipsis (EPX) satın almak için şu adımlar izlenebilir:

  • 1. Adım: EPX bulunan borsanın web veya mobil uygulamasına girilir. 
  • 2. Adım: İlgili borsada hesap açma adımları tamamlanır. 
  • 3. Adım: Borsa hesabına bakiye aktarılır. 
  • 4. Adım: USDT, BUSD, ETH çiftler ile EPX işlemi yapılabilir. 
  • 5. Adım: Borsa hesabı ve güvenilir cüzdanlarda EPX, doğru zamanda al – sat için saklanabilir. 

  Özet Olarak

  Ellipsis (EPX), Curve Finance resmi çatalı olarak piyasalardaki birçok soruna çözüm üretmeyi hedeflemektedir. Bu çözümlerin gelecekte projeye olan ihtiyacı ve ilgiyi de arttırması beklenmektedir. Gelecek vaat eden bir proje olmasıyla güçlü bir vizyon çizmektedir. Piyasalar ise Ellipsis (EPX) başta olmak üzere diğer birçok kripto para için risk görünümüne sahiptir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle