Kripto Para

Ünlü hedge fonu kurucusundan BTC itirafı geldi!

  Bitcoin’in (BTC) en popüler olduğu dönemlerde Bitcoin’e ve genel olarak kripto paralara şüpheli yaklaştığını dile getiren, dünyanın en büyük hedge fonu olan Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, Bitcoin ile ilgili bir itirafta bulundu. Dalio, şaşırtıcı bir şekilde BTC hakkında olumlu konuştu.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 2009 yılında piyasaya sürüldü ancak küresel çapta en çok da 2017 yılında ve daha sonra 2021 yılında bir popülariteye kavuştu. Özellikle 2021 yılında Bitcoin, neredeyse tüm dünyada ilgi çekti ve yatırımcı kitlesini beklenmedik ölçülerde genişletti. Bitcoin’in elde ettiği bu büyümelerin görüldüğü süreçte birçok ünlü isim de Bitcoin ile ilgili fikirlerini paylaşarak gündeme geldi. Kimi karşıt görüşleriyle kimi de destekçi tavırlarıyla dikkat çekerken, dünyanın en büyük hedge fonu olan Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio da şüpheli yaklaşımı ile dikkat çekmişti.

  “Altının Genç Nesil Alternatifi”

  Bitcoin’e ve genel olarak kripto paralara şüpheli yaklaşımı ile bilinen Ray Dalio, yakın tarihli bir röportajında “güvenilirlik kazanması” nedeni ile blok zinciri teknolojisine inandığını dile getirdi. Daha önce Bitcoin’i eleştirmemiş olsa da ona şüpheyle yaklaştığını ifade eden Dalio, ayrıca şu anda da portföyünde Bitcoin’e bir miktar yer ayırdığını itiraf etti. Dalio Bitcoin’in “altının genç nesil alternatifi” olduğunu ifade etti ve Bitcoin’in aslında bir değeri olmadığını ancak emsal bir değeri olduğunu dile getirdi.

  Dalio, BTC’nin Kısıtlanabileceğine İnanıyor

  Bilindiği gibi Bitcoin ve kripto para piyasaları dünyanın hemen hemen her yerinde her geçen gün daha da popüler hale gelmeye devam ediyor. Bu konuya da değinen Dalio, artan bu popülaritenin bir sonucu olarak bazı ülkelerde Bitcoin’e ve kripto para alanına çeşitli kısıtlamalar getirilebileceğini söyledi. Dalio ayrıca merkez bankalarının ve büyük finansal kuruluşların Bitcoin’e ciddi oranlarda yatırım yapmayacaklarına inandığını da ifade etti.

  “Altın Mı, Bitcoin Mi?”

  Ray Dalio daha önce yapmış olduğu bir açıklamasında, altın ya da Bitcoin’den sadece birini tercih etmek zorunda kalsa tercihini altından yana kullanacağını ifade etmişti. Şimdi ise portföyünde bir miktar Bitcoin olduğunu itiraf eden Dalio’nun Bitcoin’e bakış açısının daha ılımlı hale gelmesi, kripto para toplulukları tarafından olumlu karşılandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle