Kriptopara

En İyi 6 Kripto Para Al Sat Taktiği

  En iyi kripto para al sat taktikleri olarak başlıca sayabileceklerimiz, stop loss ile alım-satıma girmek, arbitraj yapmak, FOMO’yu yönetmeyi bilmek gibi önemli prensiplerdir. Bu liste daha fazla seçenek ile uzatılabilir. Hem seri ve günlük al-sat işlemlerinde hem de uzun vadeli alım satımda ne tür taktikler izleyebileceğinizi bu yazımızda kapsamlı şekilde sunacağız.  

  Bütün Yatırım Sermayesini Tek Kripto Para İçin Kullanmamak

  Tek bir kripto para birimi ile işleme girildiğinde eğer başarılı bir tahmin yapılmışsa kar getirisi yüksek olur. Ancak tahmin başarısız ise kaybında aynı oranda olacağı bilinmelidir. Bu açıdan alım-satımda dengenin sağlanması gerekir. 

  Yüksek zararı önlemek için kullanılan bu taktikte Bitcoin gibi güçlü kripto para birimlerinde birine yatırım yapılırken aynı anda portföyde işlem hacmi geniş bir altcoin’e yer vermek tercih edilir. Birden fazla kripto paraya yönelmek ve birinden zarar edilmesi halinde diğerlerinden gelen karla dengeyi sağlamak önemlidir. 

  FOMO’ye Kapılmadan Hareket Etmek

  Kripto para alım satım işlemlerindeki en yararlı taktiklerden biri yatırımcıların çoğunun FOMO’ya kapılarak hareket ettiğini bilerek işleme yön vermektir. FOMO, yükselişi kaybetme korkusu ile erken zamanda satışa çıkma halidir. Özellikle boğaların ve ayıların piyasa etkin olduğu dönemler oluşan dalgalı fiyatlar, yatırımcıları bu hisse sokmaktadır.

  Yatırımcı kısa süre içinde yüksek oranlı dalgalanmaları gördüğünde bunu anlamalı ve FOMO’dan kendini koruyarak bir süre piyasa takibine devam etmelidir. Bunun ardından kripto para biriminde minimum %20 yükselişin görülmesi ardından satışa çıkılması gerekir. Bu taktik sayesinde kazançlı çıkmak mümkün hale geliyor.

  Sadece Güncel Fiyata Değil Büyük Tabloya Odaklanma

  Alım-satımda diğer bir taktik anlık fiyatların haricinde büyük resme odaklanmaktır. Buda temel analizi gerektiriyor. Örneğin piyasada yer alan işlem hacmi geniş birkaç altcoin’i belirleyebilirsiniz. Ardından bu altcoinlerin medya ve şirket destekçilerini, yer aldıkları ödeme sistemlerini, özelliklerini ve geliştiricilerini araştırabilirsiniz. 

  Aralarından en yüksek avantajı sunan ve birçok ağda rol alan seçenekler için alım emri vermeniz daha doğu olacaktır. Bu taktiği uzun vadeli bir yatırım için kullanmak mümkündür. Gelecek vadeden altcoinleri almak veya fiyat hareketlerini uzun vadede izleyerek satış emri tanımlamak kar sağlamak için bir taktik olarak kullanılabilir.

  Stop Loss’dan Yararlanmak

  Alım-satım işlemlerinde yüksek kayıpları önlemek için izlenmesi gereken taktik stop loss emrini tanımlamaktır. Pozisyon her ne olursa olsun, yatırım tahminine ne kadar güvenirseniz güvenin stop loss emrini girmek sizin için daha büyük bir avantajı sağlayacaktır. 1 saatlik süre içinde dahi %20’lik değer kayıplarının gerçekleştiği kripto para piyasasında stop loss yüksek kaybı önleyecek bir işlemi yapabilmenize imkan tanır. 

  Arbitraja Yönelin

  Alım-satım işlemlerinde, özellikle kısa vade içinde kazanç sağlama hedefindeyseniz en etkili taktik arbitrajdan yararlanmaktır. Bunun için faklı kripto para borsaları üzerinden hesap açılışı gerçekleştirebilirsiniz. Bir kripto para birimi kripto para borsalarının tümünde aynı fiyat üzerinden satışa sunulmaz. Bazı borsaların likidite düzeyleri düşük bazılarınınki ise yüksektir. İşte durum kripto para biriminin fiyatının farklı iki borsada aynı değerde olmamasına sebep veriyor.

  Sizde bu fırsattan yararlanarak kapsamlı bir borsa incelemesi yapabilirsiniz. Kripto para birimini özellikle Asya borsalarından çok düşük fiyatlar alarak, fiyatın daha yüksek olduğu borsalarda satışa çıkarabilirsiniz. 

  İşlem Hızı Sunan Kripto Para Birimlerine Yönelme

  Alım-satım’da aklıda yer alan kazancı sunabilecek diğer bir tektik ise yatırımı işlem hızı sunan altcoinler için gerçekleştirmek olabilir. Yaptığınız analizler ardından oldukça başarılı pozisyonları saptıyorsanız, analizlerinizi mutlaka işlem hızı sunan atcoiner içinde gerçekleştirin. 

  Yatırıma değer bir altcoin’i işlem hızı sunan birimler arasından bulduğunuz an daha avantajlı bir alın satım gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü tespit ettiğiniz fiyat noktası değişmeden saniyeler içinde alım-satım emrini alarak, aklınızda yer alan karı yakalama fırsatı edinirsiniz. 

  Örneğin BTC ile bir emrin sonuçlamasını 10 dakika kadar beklerken, LTC ile avantajlı bir fiyatı yakaladığınızda 2,5 dakika ardından onay alırsınız. Bu da alım-satım’da hızlı bir altcoinle işlem yapma taktiği üzerinden, hesaplana karı yakalayabilmeye imkan sağlar. 

  Sonuç

  Kripto para alım ve satım işlemlerinde stop loss ve arbitraj başta olmak üzere sizin için sunduğumuz taktikleri kullanmak size avantajlı koşullar sunar. Taktiklerin bir kısmını kısa vadeli al-sat işleminde bir kısmını ise uzun vadeli al-sat modelinde kullanmak mümkündür. Bu taktikler aynı zamanda daha sakin ve piyasa hareketlerinde panik yapmadan yatırım yapabilmeye yardımcı olurlar.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle