Kriptopara

Kripto Para Dünyasının Seyrini Değiştirebilecek 6 Coin

  Kripto para dünyası giderek genişlemeye devam ediyor. Önemli kurumsal şirketler de bu dünyaya büyük ilgi duyuyorlar. Bu yazımızda uzmanların işaret ettikleri kripto para dünyasının seyrini değiştirebilecek, ona yön verebilecek 6 coin hakkında bilgiler sunacağız.

  Ethereum (ETH)

  Uzman yorumlarına göre Ethereum geleceği, kripto para dünyasının seyrini değiştirebilecek kripto paralar listesinin başında yer alıyor. Çünkü Ethereum projesi, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olan uygulamaları üçüncü bir aracı olmadan ve güvenli şekilde çalıştırabilmeyi sağlıyor. Sadece kripto para projesi olarak değil bir yazılım olarak da son derece değerli. 

  Uzmanlar Ethereum’un arkasında yer alan amacın, dünyadaki herkesin erişimine açık merkeziyetsiz finansal alanı ve ürünleri sunmak olduğunu belirtiyorlar. İnancı, mesleki konumu ve kökeni fark etmeksizin herkesin finansal ürün paketlerini oluşturabilmesini sağlayan Ethereum yazılımı, geleceği şekillendirebilecek olan faktörlerden biri olarak görülüyor.

  Diğer yandan Vilatik Buterin tarafından yapılan son açıklamalarda uzmanların Ethereum’u daha da önemli noktaya koymalarına sebep oldu. Buterin Ethereum’un sadece DeFi’den ibaret olmayacağını ve gelecek dönemde merkeziyetsiz sosyal medya projelerinin de Ethereum’da sunulabileceğini belirtti. Uzmanlar DeFi protokollerini ve akıllı sözleşmeleri sunan Ethereum’un 4 Ağustos yükseltmesi ardından daha deflasyonist bir yapıya kavuşacağını açıklıyorlar. Bu kapsamda kripto piyasasına yön vermede daha da etkili olabileceğini tahmin ediyorlar.

  Güncel durumda 1 ETH fiyatı %ethereum+try% TL. Döviz cinsinden ise %ethereum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ethereum 24 saatte %ethereum+yuzde%.

  Litecoin (LTC)

  2011 senesinde piyasaya çıkış yapan LTC geleceği, uzmanlara göre kripto para piyasasına yön veren önemli altcoinler arasında yer alıyor. MIT mezunu olan ve eski Google mühendisi olarak bilinen Charlie Lee’nin oluşturduğu Litecoin, Bitcoin izinden giden ilk kripto paralardan biri olarak biliniyor. Uzmanlar Litecoin projesinin açık kaynaklı küresel ödeme ağı modeline bağlı tasarlandığını bu yüzden geleceğin projeleri arasında da yer aldığını ifade ediyorlar.

  Litecoin’in CPU’lar yardımı ile kod çözümü üzerinden iş kanıtını kullandığını açıklayan uzmanlar, Bitcoin’den çok daha hızlı blok oluşturabilen ancak BTC’ye benzeyen bu altcoin’i oldukça önemsiyorlar. Uzmanlar giderek artan sayıdaki dünyaca ünlü tüccarın Litecoin ile ilgilendiklerini bu yüzden piyasaya yöne verebilecek kripto paralardan birinin LTC olduğunu belirtiyorlar. 

  Kripto para borsalarında güncel 1 LTC fiyatı %litecoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %litecoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Litecoin 24 saatte %litecoin+yuzde%.

  Cardano (ADA)

  Uzmanlar ADA Coin’in geliştirilmesi döneminde dahi önemli isimlerin bulunduğunu, gelecekte popülerliğini yükseltebilecek coinlerden birinin ADA Coin olduğunu belirtiyorlar. Cardano’nun oluşturulmasında mühendisler, kriptografi uzmanları, matematikçiler ve araştırmacılar birlikte çalıştılar. Bu kapsamda  “Ouroboros kanıt kanıtı“ adı verilen sistem ortaya çıktı. Diğer yandan Ethereum’un kurucularından olan ve projeden sonradan ayrıla Hoskinson ADA Coin projesinin en önemli isimlerinden biri olarak tanınıyor.

  Uzmanlar daha çok Cardano Coin’in amaçlarına değiniyorlar. Cardano’nun zincirler ile birlikte çalışabilirlik, yasal sözleşme takibi, hız ve düşük masraf, staking gibi alanlara eğildiğini açıklıyorlar. Bu amaçlar doğrultusunda gelişimini hala devam ettiren Cardano’nun gelecekte kripto para piyasasına yön verebilecek bir varlık olduğunu belirtiyorlar. Diğer yandan ETH katili olarak adlandırıldığının da altını çiziyorlar.

  Kripto para borsalarındaki en son güncel verilerde 1 ADA fiyatı %cardano+try% TL. Döviz cinsinden ise %cardano+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Cardano fiyatı 24 saatte %cardano+yuzde%.

  Polkadot (DOT) Coin

  Uzmanlar DOT Coin’in benzersiz hisse kanıtı kripto para birimi olduğunu ve bu yüzden kripto para piyasasına yöne verebilecek coinler arasında yer aldığını ifade ettiler. Blok zincirlerin birbirleri ile çalışabilmesini sağlayan Polkadot projesi kurumsal yatırımcıların dikkatini çekiyor. Diğer yandan, izinli, izinsiz veya oracle’ları da bağlayarak sistemleri tek çatı altında topluyor. 

  Uzmanlar Polkadot’un temel yapısının, değişen ağların uyumlu çalışmasına izin veren röle zincir olduğunu ifade ediyorlar. Ek olarak parachain veya paralel blok zincirlere izin veren Polkadot’un bu teknolojik yanları ile güç kazanabileceğini savunuyorlar. 

  Uzmanlar Polkadot’un Ethereum gibi sadece merkeziyetsiz uygulama oluşturmaya izin vermediğini, geliştiriciler için kendi blok zincirlerini yaratma şansını sunduğunu da söylüyorlar. Bu önemli detayların DOT Coin'i gelecekte kripto para piyasası için önemli hale getirdiğini savunuyorlar.

  Son gelen verilere göre 1 DOT fiyatı %polkadot+try% TL. Döviz cinsinden ise %polkadot+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Polkadot 24 saatte %polkadot+yuzde%.

  Bitcoin Cash (BCH)

  Uzmanlar BCH’nin Bitcoin’in en eski olan hard fork’larından biri olduğu için ve başarılı sonuçlandığı için kripto para piyasasında önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorlar. Uzmanlar, madenciler ve geliştiriciler arasındaki anlaşmazlık ardından çatallaşma ile çıkan BCH Coin’in fikir birliğine en çok önem projelerden biri olduğunu savunuyorlar. 

  Uzmanlar hız, düşük masraf, hacimli fiyat gibi yatırımcı dikkatini çeken avantajların yanında yönetişimde güveni en yüksek seviyede sunan BCH projesinin, 2021 ve sonrasında da ilgi görmeye devam edebileceğini tahmin ediyorlar. Bu yüzden piyasada etkili olan kripto paralar listesinde ona da yer veriyorlar.

  En güncel verilere göre 1 BCH fiyatı %bitcoin-cash+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin-cash+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin Cash 24 saatte %bitcoin-cash+yuzde%.

  Binance Coin (BNB)

  Binance Coin, aslında Binance Borsası için oldukça önemli olan yardımcı kripto para birimidir. Uzmanlar Binance Coin’in sunduğu avantaj ile yüksek oranda benimsendiğini ve kısa sürede piyasaya yön verebilen kripto paralardan biri olduğunu açıklıyorlar. 

  Binance Coin sahipleri, BNB’yi takasta ödeme aracı olarak kullandıklarında diğer coin sahiplerinden çok daha az işlem ücreti ödüyorlar. Sıklıkla yatırım yapan kurumsal şirketler ve traderlar için işlem ücretleri üzerinden uzun vadede tasarruf yapmak son derece önemli. Analistlerce, bir nevi kar sunan BNB Coin geleceği, ilerleyen süreçlerde adı çok konuşulabilecek kripto paralar arasında yer alıyor.

  Borsalardan alınan anlık verilere göre 1 BNB fiyatı %binancecoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %binancecoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Binance Coin 24 saatte %binancecoin+yuzde%.

  Sonuç

  Uzman analistlerin kripto para piyasasına ve dünyasına yön verebilecek coin’ler listesinde BNB, ADA, DOT, ETH, LTC, BCH gibi kripto paralar yer alıyor. Analistler bu kripto paraların gelecekte hem değerlenebileceklerini hem de teknolojik açıdan gelişmeye devam ederek piyasa üzerinde baskın hale gelebileceklerini tahmin ediyorlar. Fiyatları haricinde, projeleri ile de piyasayı derinden etkileyebilecek bu coin’leri yakından takip etmekte yarar var.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle