BTC RSI aşırı satım bölgesinde! İbre tersine dönecek mi?

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki belirsizlik devam ediyor. Kripto paralardaki sert düşüş BTC başta olmak üzere tüm piyasada korku yaratmıştı. Analistler Göreceli Güç Endeksi (RSI) verilerini yorumladı.

  Dünyanın bir numaralı kripto para birimi BTC geleceği önemli bir teknik analiz göstergesiyle değerlendirildi. Kripto para yatırımcıları, piyasadaki belirsizlik ortamında önlerini görebilecekleri tüm verileri ve analizleri yakından takip ediyor. Uzmanlar BTC grafiğinde Göreceli Güç Endeksi (RSI) verilerine bakarak önemli değerlendirmelerde bulundu.

  BTC için Göreceli Güç Endeksi (RSI) verisi 30 seviyesinin oldukça altına düştü. Uzmanlar, bu seviyelerin BTC’de en son Mart 2020 tarihinde Covid kriziyle patlak veren piyasa çöküşünde görüldüğünü ifade ediyor. BTC o zamandan beri bu şekilde bir “aşırı satım bölgesi” görmemişti.

  BTC’DE Yeni Yön Beklentisi: Yukarı

  BTC’nin aşırı satım seviyesine ulaşması, kripto para piyasasının belirsizliklerden geçtiği bir dönemde yaşandı. Kripto paralar ve diğer riskli varlıklar, artan tahvil getirilerinin etkisiyle olumsuz bir süreçten geçiyor. Analistler özellikle 14 günlük RSI göstergesine bakarak BTC piyasasındaki momentumu yorumlamaya çalışıyor.

  Uzmanların bu analizinde BTC’nin ortalam fiyat hareketiyle ilgili olarak son fiyat hareketinin bir göstergesine ulaşılıyor. BTC için son RSI değeri 30’un ciddi manada altına düşerek aşırı satım konumuna geçti. Bu durum, BTC fiyatının son ortalama fiyat hareketine göre hızlı bir düşüş yaşadığını gösteriyor. Uzmanlar, bu süreçten sonra BTC fiyatının yukarı yönlü hareket etmesini bekliyor.

  BTC Fiyatında Yükseliş Başlayabilir

  Analistlerin dikkat ettiği bir metrik olan aşırı satım RSI okuması hızlı bir fiyat düşüşüne işaret ediyor. Bunun aksine 70’in üzerinde şişen bir RSI değeri ise aşırı alım şartlarını gözler önüne serer. Herhangi bir varlığın fiyatındaki aşırı hızlı yükseliş ibresinden sonra yine düşüş beklentisi oluşur.

  ABD 10 yıllık tahvilleri, yaklaşık yüzde 2 seviyesine ulaşarak 2009 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. BTC’de yüzde 10 civarındaki düşüşle birlikte gelen bu değişimler piyasanın sallanmasında etkili oldu. RSI gibi popüler indikatörlerin aşırı satış göstermesi, BTC fiyatının yukarı yönlü hareket edebileceği ihtimalini güçlendiriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle