Kripto Para

Çin hükümeti güvendi ama O, Bitcoin’ler ile kaçtı!

  Çin polisi tarafından bir “saadet zinciri” operasyonunda 45 milyon dolarlık Bitcoin’e (BTC) el konuldu. Hükümet, bu Bitcoin’leri Çin merkezli bir Blockchain firmasına emanet etti. Ancak firmanın yöneticisi Gao Ziyang’ın “Bitcoin’leri kötüye kullandığı” gerekçesi ile gözaltına alındığı iddia edildi.

  Bitcoin (BTC) ve genel anlamda kripto para dolandırıcılık haberleri son günlerde sık sık gündeme geliyor. Birçok yöntemle daha önce birçok kişi ve kurum kripto para dolandırıcılığına maruz kalmıştı. Ancak ilk kez bir devletin hükümeti Bitcoin ile dolandırılmaya maruz kalmış olabilir.

  Geçtiğimiz yıl Çin polisi, ülkedeki bir “saadet zinciri” operasyonunda bir kripto para şebekesi hakkında soruşturma başlattı. Yapılan operasyonun sonucunda polis 45 milyon dolar değerinde Bitcoin ele geçirdi. Çin hükümeti, ele geçirilen Bitcoin’leri Gao Ziyang’ın yöneticisi olduğu Blockchain firmasına emanet etti.

  Anlaşmaya Uymadı, Bitcoin’leri Kötüye Kullandı

  Çin hükümeti, Beosin isimli şirketle anlaştı. Yapılan anlaşmaya göre Boesin şirketinin emanet edilen Bitcoin’leri satması ve gelen parayı da devlet kasasına aktarması gerekiyordu. Tencent News tarafından verilen habere göre yakın tarihte bir denetim yapıldı. Denetimde şirket elindeki Bitcoin’lerin kaybolduğu tespit edildi.

  Ortaya atılan iddialara göre şirketin genel müdür yardımcısı olan 27 yaşındaki Gao Ziyang, yapılan anlaşmaya uymak yerine, “yüksek kaldıraçlı bir short pozisyon” açtı. CoinDesk’te yer alan habere göre Ziyang bu işlemi gerçekleştirdiğinde Bitcoin fiyatı 10 bin 500 dolar ile 12 bin 500 dolar aralığındaydı. Habere göre Ziyang, 45 milyon dolarlık pozisyonu tasfiye etti.

  Yöneticiden Haber Alınamıyor

  Yerel kaynaklarda da gündeme gelen haberlerin ardından Gao Ziyang, iddiaları doğrulamadı. Öte yandan Gao Ziyang’ın gözaltına alındığı iddiaları da gündeme geliyor. Ancak Boesin şirketi de iddiaları doğrulayan bir açıklamada bulunmadı. Ancak yerel kaynaklarda, Gao Ziyang’ın ismi şirketin sitesindeki “kurucu kadrosu” kısmından çıkarıldı. 27 yaşındaki yönetici Gao Ziyang’dan bir süredir haber alınamıyor.

  İddiaların kesinleşmesi ve Gao Ziyang’ın suçlu bulunması halinde, ne gibi bir cezaya çarptırılacağı da bilinmiyor. Daha önce emsali görülmemiş olan bu durum, kripto para piyasaları için bir ilk.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle