Kripto Para

0X projesi ETH ağından kaçtı, Polygon ağına geçti

  Lider altcoin Ethereum (ETH), bilindiği gibi merkezsiz finans sektörüne (DeFi) hayat veriyor. Her ne kadar Ethereum bu konuda öncü olsa da birçok yeni proje ve uygulama, ETH ağından uçup giden merkezsiz uygulama sayılarında artış yaşanıyor. Bu kez ETH ağından kaçan bu projelerden birinin durağı Polygon ağı oldu.

  Ethereum (ETH) kripto para piyasasındaki konumuyla hem kendi avantajını hem de dezavantajını oluşturuyor. Ethereum akıllı sözleşmeleri kripto para sektörüne kazandırdı. Ancak bu avantajlı adım, bir süre sonra gelen devasa büyüme ile aynı zamanda Ethereum’un dezavantajı da oldu. Bu büyüme ile birlikte ETH ağında tıkanma, ölçeklendirme gibi sorunlar ortaya çıktı. Öte yandan, başından beri yüksek işlem ücretleri de ETH ağı için başlı başlına bir sorun konumundaydı. Büyüme ile birlikte yüksek işlem ücretleri de rekor seviyelere ulaştı.

  Birçok kripto para yatırımcısı tek bir işlem için ETH ağında 100 dolar ve üzerinde ücret ödemek istemedi. Bundan kaçınan yatırımcılar, ETH ağına alternatif diğer ağlara yönelmeye başladı. Bu alanda en çok dikkat çekenlerden biri, Binance Smart Chain (BSC) ağı ile Polkadot (DOT) gibi farklı ağlar oldu. Uzun sayılabilecek bir süredir popüler olan bu ağların arasına, son dönemlerde popüler hale gelmeye başlayan Polygon (MATIC) da adını yazdırdı. Polygon bu konuda ciddi bir adım attı ve atmaya da devam edecek gibi görünüyor.

  0x Borsası Artık Polygon Üzerinde Hizmet Verecek

  ETH ağı tabanlı en popüler protokollerden biri olan 0x, yakın zamanda bir açıklama yaptı. Gelen açıklamaya göre 0x, Polygon ağı üzerinde hizmet vermeye başladı. 31 Mayıs tarihinde merkezsiz kripto para borsası tarafından yapılan açıklamaya göre, 0x API’si ile artık Polygon ağından da likidite erişimi sağlanabilecek.

  Polygon Ağının İşlevselliği Kanıtlandı

  Kısa süre önce 0x borsasından Aave, Sushi, Augur, Curve, 1inch ve Paraswap gibi, ETH ağının en önemli projeleri Matic ağına geçmişti. ETH ağı ile Polygon arasındaki bu etkileşim; SushiSwap, QuickSwap, Dodo, Curve, Dfyn ve Cometh gibi önde gelen likidite kaynaklarını da ağa çekmeyi başardı. Bu büyük göç sırasında MATIC fiyatındaki rekor artış da bu nedenle oldukça anlaşılabilir gözüküyor. Projeler ETH ağını tam olarak terk etmemiş olsa da Polygon ağının ne kadar işlevsel olduğunu kanıtlamış oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle