Kripto Para

Çin hükümeti resmen BTC madenciliğine başladı!

  Dünyadaki Bitcoin (BTC) madenciliğinin %90’ının yapıldığı, BTC madenciliğinin merkezi olarak tanınan Çin’de, BTC madencilik faaliyetleri artık devlet eliyle yapılacak. Haber Çin hükümetine bağlı medya kanalı PangPai tarafından teyit edildi.

  Kripto paralara duyulan ilgi 2020 yılı sonlarında ve 2021 yılı başlarında öngörülemez şekilde arttı. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında kurumsal şirketlerin Bitcoin (BTC) yatırımı yapmaya başlaması, piyasaya bireysel yatırımcıların akın etmesi bu ilginin temel taşlarını oluşturdu. Bireyselden kurumsala evrilen kripto para ilgisine, artık resmen bir hükümet dahil oldu. Çin hükümetinin resmi olarak Bitcoin madenciliğine başladığı ortaya çıktı.

  Veri Merkezleri Tereddütte

  Çinli Gazeteci Colin Wu konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Wu yaptığı açıklamalarında, Çin hükümetine bağlı medya kanalı PangPai’nin verdiği haberi aktardı. PangPai, Çin hükümetinin Bitcoin madenciliğine başladığını aktardı. Çin daha önce ülkede Bitcoin alım-satım işlemlerini yasaklamıştı. Şimdi Çin hükümetinin doğrudan madencilik adımı atması, Çin’deki madencilik veri merkezlerinde dahi kafa karışıklığına yol açtı.

  PangPai, hükümet ile yaptığı görüşmeler ile haberi teyit ettiğini de vurguladı. Çin’e bağlı olan bazı veri merkezlerinde BTC madenciliğinin yapıldığı aktarıldı. Aktarılan haberde, veri merkezlerinin konuya ilişkin olarak tereddütler yaşadığı ve sorunlarını üst birimlerine bildirdiği belirtildi. Pekin Ekonomi ve Bilgi Bürosu tarafından verilen bilgilerde, veri merkezlerinde yaşanan tereddüdün enerji tüketimi ile ilgili olduğu vurgulandı.

  PengPai tarafından aktarılan haberde, Çin Özel Blockchain Komitesi Başkanı Yu Jianing’in söylemleri de yer aldı. PengPai’nin Jianing’den alıntıladığı sözlerde “Çevresel etkilerinden dolayı BTC madenciliğine sıcak bakılmadığı” vurgulanıyor. Ancak haberde Jianing’in buna rağmen Bitcoin madenciliğinin kaçınılmaz olduğunu ifade ettiği görülüyor.

  Madenciliğin BTC Fiyatına ve Çevreye Etkisi Nasıl Olur?

  Çin 2018 yılında ülkede Bitcoin alım-satımını yasakladığında Bitcoin fiyatında sert düşüşler görülmüştü. Şimdi Çin’in böyle bir adım atmasının Bitcoin fiyatına etki edip etmeyeceği, ederse hangi yönde edeceği merak ediliyor.

  Öte yandan kısa süre önce Tsinghua Üniversitesi tarafından yayınlanan bir araştırma raporunda, Çin’deki BTC madenciliğinin 130,5 milyon metrik ton karbon emisyonu oluşturacağı ifade edilmişti. Bu durum, BTC madenciliğinde çevre kirliliği adına ciddi bir endişeye neden olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle