Kripto Para

Hindistan hükümeti kriptoda geri adım atmıyor!

  Hindistan hükümeti, mecliste 19 Temmuz’da başlayan muson dönemi boyunca 23 adet yeni yasa tasarısı görüşecek. Bu dönemde milletvekillerinin onayını bekleyen yasa tasarıları arasında kripto para yasası da bulunuyor. 

  Kripto para piyasalarındaki belirsizlik sürerken, önemli sayıda yatırımcının bulunduğu Hindistan’da sektörü ilgilendiren yeni gelişmeler yaşanıyor. Hindistan Halk Meclisi tarafından yapılan açıklamada, muson döneminde mecliste 23 adet yeni yasa tasarısı görüşüleceği belirtildi. Bu yasa tasarıları arasında kripto para yasa tasarısının da bulunması sektörde şimdiden heyecan yarattı. 

  Muson dönemi süresince Halk Meclisi ile Eyaletler Konseyi, parlamentoda toplam 19 oturum yapacak. Tartışılacak regülasyonlar arasında aciz hali, iflas, mevduat sigortası, kredi garanti kurumlar, kömür madenleri, hava kirliliği gibi konular yer alacak. Bunlar arasında uzun bir süredir beklenen kripto para yasa tasarısının da olması dikkatlerden kaçmadı. 

  Kripto Paralara Sıcak Bakmıyor 

  Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman geçtiğimiz haftalarda basına verdiği röportajda 2021 Tarihli Kripto Para ve Resmi Dijital Paranın Regülasyonu Tasarısı hakkında konuştu. Bu yasa tasarısının geleceği hakkında sektördeki paydaşlardan görüş aldıklarını ve çok çalıştıklarını söyledi. Hindistan Maliye Bakanı, yasa tasarısında bir sonraki aşamaya geçebilmek için bakanlar kurulundan çıkacak kararı beklediklerini ifade etti. 

  Öte yandan 2021 Tarihli Kripto Para ve Resmi Dijital Paranın Regülasyonu Tasarısı hakkında Halk Meclisi kanadından da açıklamalar yapıldı. Bu meclisteki milletvekillerine göre tasarı, Hindistan Merkez Bankası tarafından üretilecek resmi dijital para için bir çerçeve oluşturmak için oluşturuldu. Ayrıca tasarıdaki amaç Hindistan’daki tüm özel kripto paraları yasaklamaktı. 

  Kripto Paralar İkinci Planda 

  Söz konusu tasarının muson dönemi yerine bütçe döneminde gündeme getirilmesi planlanmıştı ancak tasarsı mecliste hiç görüşülmedi. Halk Meclisi tarafından muson dönemine de alınmayan bu yasa tasarısının ikinci plana atılması ülkedeki kripto para destekçilerini memnun etmedi. Hindistan’da yetkililer kripto para birimlerinin regülasyonu konusunda olumlu görüşler benimsemesiyle dikkat çekiyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle