Kriptopara

ETH’nin İstikrarlı Yükselişindeki 4 Sebep

  Kripto para sektöründe akıllı kontrat devrini başlatan Ethereum (ETH) coin’in geleceğini ve yükselişini analistler nasıl yorumluyor? ETH’nin istikrarlı yapısını korurken birçok farklı faktörden beslendiği düşünülüyor. Bu yazımızda analistlerin Ethereum’un istikrarlı yükselişindeki sebepler olarak gösterdikleri 4 temel faktörü sizler için ele alıyoruz. 

  Analistlere Göre Ethereum’un İstikrarlı Yükseliş Sebepleri

  Analistler ETH Coin’in istikrarlı yükselişinde rol alan 4 farklı sebebi şu şekilde sıraladıklarını görüyoruz:

  • Balinaların etkisi,
  • İstikrarlı ve kurumsal satın alma talepleri,
  • DeFi altcoinleri ve kullanıcılarının sayısı,
  • Akıllı sözleşmelerle işlem avantajı,

  Analistlere göre bu 4 temel nedene bağlı olarak ETH Coin yükseliş trendine girdiği dönemlerde istikrarı yakalamayı başarabiliyor. 

  Balinalar

  Aayush Jindal, Cactus, Kaleo gibi analistler 2021 senesi ilk periyodunda balinaların ETH Coin işlemlerinde rol oynadıklarını belirttiler. Onların sahneye çıkışı ise fiyat dalgalanmaları ile birlikte değer kazanımlarını da gündeme taşıyor. Analistler, balinaların kayda değer bir miktarda ETH transferi yaptıklarını belirttiler. 

  Diğer yandan alım taleplerini ETH ve BTC için kullanmayı seçtiklerini dile getiriyorlar. Analistlere göre balinalar henüz doyum noktasına ulaşmamış olabilirler. Bu yüzden 2021 ilk yarı sonunda tekrar piyasada işlem gerçekleştirebilirler. Böyle bir ikinci hamle oluşması halinde ise ETH fiyatının 3.500 dolar ile 3.550 dolar bandına ulaşabileceği düşünülüyor.

  İstikrarlı ve Kurumsal Satın Alma Talepleri

  Michael Vande Poppe, Tom Lee gibi isimlere göre ETH Coin 2021 ilk yarısında yatırımcıların alım taleplerini çeken kripto para birimleri arasına girmeyi başardı. İstikrarlı alım talepleri ise ETH arzının aşağı çekerek fiyat yükselişine sebep oldu. Özellikle kurumsal yatırımcıların sektöre girmesi ile birlikte ETH toplayan çok sayıda büyük kurum gözlemlendi.

  Analistlere göre ETH yatımcıları alım açısından doyuma 2021 senesi ilk periyodu tamamlanmadan ulaşmayabilirler. İlk yarı sonunda tekrar alım taleplerini iletebilecek olan yatırımcı kesiminin etkisi ile ilk yarı kapanışında ETH fiyatının artabileceğini düşünüyorlar.

  DeFi Kullanıcı Sayıları ve Altcoinler

  Analistlere göre ETH Coin’in yükseliş trendlerine giriş yaptığı an istikrarı yakalayabilmesinin diğer bir sebebi DeFi ekosistemi ile bağlantısıdır. Analistler DeFi çılgınlığının ETH fiyatlarını olumlu yönde etkileyebileceğini düşünüyorlar. Ethereum’un 2.0 güncellemesi ile olumlu gelişmeleri gündeme taşınması, bir çok ERC-20 token’ın DeFi ekosisteminde görev alması fiyat artışını besleyen faktörler olarak görülüyor. Analistlere göre ERC-20 tokenları değer kazanımı içinde oldukları sürece aynı etkiler ETH üzerinde de gözlemlenebiliyor.

  Akıllı Sözleşmeler

  Analistler ERC-20 tokenların ağda belirli yavaşlamalara sebep olduğunu, ancak akıllı sözleşmelerin varlıklarının ise hala ETH’yi popüler kıldığını düşünüyorlar. Analistler birden fazla platform üzerinden Ethereum akıllı kontraktlarına bağlantı sağlanabildiğini vurguladılar. Bu akıllı sözleşmeleri başlatmak için ise coin ödemelerin yapıldığını belirtiyorlar. 

  Her bir ödemenin ETH için likidite sağladığını belirten analistler, bunun fiyatı besleyebilen bir işlem olduğunu vurguluyorlar. Diğer yandan akıllı sözleşmelerin sunduğu güven imajının da talepleri yükseltebilecek bir faktör olduğunu düşünüyorlar. Bu kapsamda akıllı sözleşmeler ETH’nin artışlarında destekleyici bir unsur olarak analistlerin listesinde yer alıyor.

  Sonuç

  Ethereum kripto para topluluklarının gözdesi olan değerli bir proje. ETH yükseliş trendine girdiği anlarda hem yatırımcı kararlarına bağlı olarak hem de niteliklerinden aldığı güçle istikrarı sağlayabiliyor. Analistlere göre ETH Coin 2021 ilk periyodu biterken istikrarlı bir şekilde fiyat yükselişine geçebilir. Bu tahmini yapan analistler ETH Coin’in altcoinler içinde hala yatırma değer olan birimler arasında yer aldığını belirtiyorlar.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle