Kripto Para

Dev Amerikan bankasından kripto para hamlesi geldi

  Yatırım saklama ve yönetim hizmetleri sunan ABD merkezli State Street Bankası müşterilerinden gelen talebi boşa çıkarmadı. Dev banka, kripto para sektöründe hizmet verebilmek için deneyimli bir ekip kurmaya hazırlanıyor…

  ABD Boston merkezli custody bankası State Street, kripto para hamlesi ile dikkatleri üzerine çekti. Yatırım saklama ve yönetim hizmetlerinde yönetimi altında toplamda 40 trilyon dolarlık varlık bulunan dev banka, müşterilerinden gelen taleplere karşılık verdi.

  Daha önce kripto para sektöründe adını duyuran Bank of New York Mellon, Standard Chartered gibi diğer bankaların izinden giden State Street’in bu hamlesi merak uyandırdı. Müşterilerine kripto para alanında talep ettikleri hizmeti sunabilmek için State Street Digital adlı bir birim kurmak için harekete geçen banka, kripto para basınında da gündem oldu.

  Regülasyon Kapsamında Kripto Para Hizmetleri

  Kripto para sektöründe deneyimli uzmanlardan oluşan ekibin başında yer alacağı açıklanan Nadine Chakar, müşterilerin artan kripto para taleplerine dikkat çekti. Chakar, banka müşterilerinin kripto para birimlerine son 3 ay içinde 4 kat fazla talep gösterdiğini vurguladı. Ulusal basında yer alan habere göre dev bankanın yönetimi altındaki varlık değerinin 40.3 trilyon dolar olduğu aktarıldı.

  Custody alanında finansal hizmet sunan State Street bankasının kendi varlık yönetim kolu ise bu alanda 3.6 trilyon dolarlık varlığı yönetmesiyle dikkat çekti. Dev banka kripto para birimi ile yasal regülatörlerle de iletişim kurdu. ABD’deki kripto para düzenlemeleri henüz tamamlanmamış olsa da bankanın bu regülasyonlara uygun olarak kripto para hizmeti sunacağı öğrenildi.

  ABD’deki Yasal Belirsizlikler İzleniyor

  State Street yetkilileri ile sektörün düzenleyicileri arasında çok yoğun bir iletişim ağının kurulduğuna dikkat çeken Nadine Chakar, şunları aktardı: “Eğer regülatörlerin bu işi düzgün şekilde halletmek ve sektöre, ihtiyaç duyulan netliği kazandırmak için daha çok zamana ihtiyacı varsa biz de müşterilerimizle bu şekilde çalışmaya devam ederiz. Bu, sabretmenin erdem olduğu bir konu. Sabırlı olmaya devam edeceğiz.” Banka bu birimi ile sadece kripto paralar değil aynı zamanda blockchain teknolojisine de yoğunlaşacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle