Kripto Para

“İlk tweet” NFT’si 16 katına satışa çıkarıldı!

  Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey’in 2006 yılında attığı ve Twitter’ın ilk tweet’inin NFT (non fungible token) versiyonunu satın alan Sina Estavi, bu NFT’yi 16 kat fazla değere satışa çıkardı. Estavi gelirin yarısını hayır kurumlarına bağışlayacağını açıkladı, Dorsey de konuya ilişkin açıklama yaptı.

  Kripto para piyasalarının elde ettiği popülarite ile geçtiğimiz yılda NFT (non fungible token) sektörü de ciddi bir yoğunlukla karşılaşmıştı. Gün geçtikçe çılgınlık halini halan NFT işlemlerinde ses getiren bir işlem, iş insanı Sina Estavi tarafından gerçekleştirilmişti. Bridge Oracle’ın CEO’su Estavi, 2021 yılında 2,9 milyon dolar karşılığında Jack Dorsey’e ait olan ilk tweet’in NFT versiyonunu 2,9 milyon dolara satın almıştı. Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su tarafından atılan bu tweet’in NFT versiyonunu alan Estavi, bu NFT’yi 16 kat fazla değere, yani 48 milyon 750 bin dolara satışa sundu.

  Estavi “İlk Tweet” NFT’sini Satışa Çıkardı

  Twitter’ın ve Block şirketlerinin kurucusu, Block’un şimdiki ve Twitter’ın da eski CEO’su olan Jack Dorsey, 2006 yılında Twitter tarihinin ilk tweet’ini atmıştı. Dorsey bu paylaşımında “Twittr’ımı kuruyorum” (just setting up my twttr) ifadelerine yer vermişti. Sina Estavi de geçtiğimiz yıl bu tweet’in NFT versiyonunu 2,9 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Estavi bu NFT’yi, dünyanın en büyük NFT pazaryeri olan OpenSea’de 14 bin 969 Ethereum’a (ETH) satışa çıkardı. Estavi satıştan elde edeceğin kazancın yarısını bir yardım kuruluşu olan GiveDirectly’ye vereceğini dile getirdi.

  Jack Dorsey’den Yanıt Geldi

  Sina Estavi’nin Twitter’dan konuya ilişkin paylaşımını gören Jack Dorsey de bu duruma kayıtsız kalmadı. Dorsey, Sina Estavi’ye verdiği yanıtta “Neden yüzde 99’unu bağışlamıyorsun?” diye sordu. Dorsey’in söz konusu paylaşımına yardımın yapılacağı söylenen GiveDirectly ile Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ı da etiketlemesi dikkat çekti. Sina Estavi’den Dorsey’in bu sorusuna bir yanıt gelmedi ancak ilerleyen günlerde Estavi bu konuya da bir açıklık getirebilir.

  Estavi’nin Hamlesi Musk’ın Hisse Gelişmesi Sonrası Geldi

  Sina Estavi’nin bu NFT ürününü satışa çıkardığı zaman ile ilgili olarak birçok kullanıcıdan benzer yorumlar geldi. Bilindiği üzere birkaç gün önce Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter’ın en büyük hissedarlarından biri olmuştu. Twitter’da %9,2’lik hisse satın alan ve Twitter’ın yönetim kuruluna katılan Musk’ın bu hamlesinden sonra Twitter’ın hisse değeri de %28 oranda değer kazanmıştı. Estavi’nin, bu gelişmeler ışığında zamanı bilerek tercih ettiği yorumları gündeme geldi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle