Kalemder

Hindistan hükümeti kripto para birimlerini yasaklayacak

  Hindistan parlamentosu, önümüzdeki hafta yapılacak bütçe toplantısında özel kripto para birimlerini yasaklamayı öneren tasayı değerlendirecek. Hükümet her iki meclisi de kontrol ettiği için yasak kararı ihtimali yüksek görülüyor…

  Kripto para sektörünü yakından ilgilendiren gelişme, kripto para basınında geniş yankı buldu. Piyasaları etkileyebileceği düşünülen gelişmeye göre Hindistan parlamentosu önümüzdeki hafta bütçe oturumunda özel kripto para birimlerini yasaklamayı düşünüyor. Hükümetteki partinin parlamentonun her iki meclisini de kontrol etmesi sebebiyle, analistler bu tasarının geçme ihtimalini yüksek buluyor.

  Hindistan’da Özel Kripto Paralar Yasaklanacak

  Kripto para basınında yer alan habere göre, geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir bültende Hindistan’da özel kripto para birimlerinin yasaklanması gündeme geldi. Bu bültende, “2021 Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası Yönetmeliği’nin Hindistan’daki tüm kripto para birimlerini yasaklamayı amaçladığı” belirtildi. Bunun duşunda Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından çıkarılacak resmi bir dijital para birimi oluşturmak için bir çerçeve sağlamayı amaçlıyor.

  Mecliste önümüzdeki hafta görüşülecek olan tasarı, özel kripto para birimlerini yasaklasa da hükümetin kripto para birimlerinin teknolojisine tamamen yasak koymayı amaçlamadığı belirtildi. Hindistan’da kripto para birimlerinin altındaki teknoloji ve kullanımlarını teşvik edecek bazı istisnalara izin verilmesi planlanıyor. Eğer söz konusu tasarı önümüzdeki hafta onaylanırsa, Hindistan özel kripto para birimlerini düzenlemek yerine yasaklayan tek büyük Asya ekonomisi olacak.

  Kripto Para Piyasasını Etkiler Mi?

  Hindistan, uzun bir süredir kripto paralar konusundaki belirsiz tavrını devam ettiriyor. Hindistan Merkez Bankası (RBI), 6 Nisan 2018’de yayınlanan bir genelge aracılığıyla, düzenlemelere tabi kuruluşların kripto para birimlerinde işlem yapmasını yasaklamıştı. Yine aynı tarihli genelgede, düzenlemelere tabi tutulan kuruluşların kripto para birimlerinde işlem yapmasını ve kolaylaştırıcı hizmet sunmasını da engellemişti. 

  Hindistan Merkez Bankası’nın bu yasağı Mart 2020’de Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilerek, Hindistan merkezli müşterilere hizmet sağlayan borsalara pozitif yansımıştı. Yine bu şekilde bir yasak gelmesi, kripto para piyasaları üzerinde olumsuz etki yaratabileceği düşünülüyor. Kripto para uzmanları, Hindistan’dan çıkacak bu yasağın,özellikle Asya piyasalarında sert bir etki yaratabileceğini öne sürüyor.

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle