Bitcoin (BTC) nedir, nasıl alınır?

  Blockchain teknolojisi ile oluşturulmuş ilk kripto para olan Bitcoin hakkında bilgileri bu yazımızda sunacağız. Dünyayı derinden sarsan lider kripto para BTC nasıl alınır, analistlerin onun için yorumları neler, avantajları ve dezavantajları ne sorularına bu yazımızda yanıt bulmaya çalışacağız. 

  Bitcoin (BTC) Nedir?

  Bitcoin, lider kripto para birimi olarak bilinen ve kripto para piyasasına ilk çıkan ana kripto para birimidir. Bitcoin bir blok üretim hızı 10 dakika olan kripto para birimidir. Satoshi Nakamato isimli anomin bir kişi veya topluluk tarafından geliştirilmiştir. 1. Nesil Blockchain’de işlem gören BTC, 2009 senesinde piyasaya çıkmıştır. 

  BTC, Blockchain üzerinde üretilebilecek maksimum arzı 21 milyon ile sınırlı olan kripto para birimidir. Bir çok ünlü kurumsal şirketin sermayesi ile yatırım yaptığı, fiyat performansı tarihsel verilerde en yüksek olan kripto paradır.

  Projenin Amacı ve White Paper

  Bitcoin projesinin amacı merkeziyetsiz para sistemini yaratmaktır. Bitcoin ve Blockchain teknolojisi, uçtan uca şifreli merkeziyetsiz bir ağda yatırımcıların aracı kuruluş olmadan işlem yapabilmelerini amaçlamıştır. Bu amacın hayata geçirildiği projede, kripto paranın ise bir devlete veya merkez bankasına bağlı olmaması amaçlanır. Enflasyondan etkilenmeyen bir ağı yaratmak amaçlanmıştır. Bitcoin projesi hakkında daha detaylı bir bilgiyi edinmek için şu linkten erişebileceğiniz Whitepaper’ı okuyabilirsiniz.

  Bitcoin 2025 Yorumu

  Analistler BTC’yi yorumlarken onun 2025 senesine kadar lider kripto para birimi tahtından inmeyeceğini açıklıyorlar. Analistler ve yatırımcılar Bitcoin’i kripto para piyasasının güvenli limanı olarak adlandırıyorlar. Bunun sebebi ise fiyat oynaklıklarını yaşasa dahi her daim uzun vadede bir rekor fiyat için çıkışa gidebilmesidir. Analistler BTC’nin özellikle kısa vadeli yatırımlar için ideal tercih olabileceğini çünkü volatiliteden etkilenme düzeyinin yüksek olduğunu açıklıyorlar.

  Bitcoin Geleceği Ne Olur?

  Bitcoin geleceği son derece parlak görülüyor. Analistler BTC fiyatının 2021 ilk yarısını düşüşle kapatabileceğini düşünüyorlar. 2021 ilk periyodu sonunda BTC fiyatının 53 bin dolar ile 55 bin dolar arasında olabileceğini vurguladılar. 

  Analistler aynı zamanda 2021 yılının ikinci periyodunda ise BTC rallisinin olabileceğini açıkladılar. 2021 yıl sonu gelmeden BTC Coin’in 60 bin dolar ile 70 bin dolar arasında konumlanabileceğini ifade ettiler. Bazı traderların ise 2021 yıl sonuna 70 bin dolarlık bahis girişi yaptıkları belirtildi.

  Güncel Fiyatı Ne Kadar?

  En güncel verilere göre 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Ayrıca, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Bitcoin fiyat oynaklığı önde olan bir kripto para birimidir. Kripto para piyasasının volatilitesini iyi şekilde yansıtan BTC’nin fiyatı anlık şekilde takip edilmeden alım-satım yapılmamalıdır.

  Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır?

  Bitcoin almak için yapılacaklar:

  • 1.Adım: BTC Coin şuanda Binance, Huobi Global, Coinbase Pro, Bitfinex gibi bir çok kripto para borsasında işlem görüyor.
  • 2.Adım: Bu platformlardan tercih ettiğinize giriş yaparak ilk olarak üyelik gerçekleştirmeniz ve KYC işlemlerini tamamlamanız gerekiyor.
  • 3.Adım: Ardından borsanın “para yatır“ bölümünden cüzdanınıza para gönderme işlemeni yapabilirsiniz.
  • 4.Adım: Borsa cüzdanına para yatırma işlemini yaptıktan sonra BTC paritesinin yer aldığı işlem sayfasına gidilir.
  • 5.Adım: Bu alanda uygun bulunan fiyattan BTC alım emri verilir veya mevcut fiyat üzerinden alım yapılır.
  • 6.Adım: BTC alımı gerçekleştirildikten sonra tercih ederseniz cüzdanınızda da saklayabilirsiniz. Daha güvenli bir yol için donanım cüzdana transfer de yapabilirsiniz. 

  Sıralanan adımları doğru izlediğiniz takdirde BTC satın alım işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

  Avantajları Neler?

  Bitcoin avantajları hakkında şu özellikler sayılabilir:

  • Merkezsiz Yapı: Arada banka, devlet gibi hiç bir aracı bulunmadan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Taşıma ve Saklama Kolaylığı: Altın, gümüş, nakit para gibi varlıklar taşıması ve saklaması oldukça güç varlıklardır. Oysa Bitcoin’i taşımak için sadece bir şifre ve kod saklamanız yeterlidir.
  • Yüksek Erişilebilirlik: Bitcoin işlem hacmi geniş olan pek çok borsada listelenir. Bu yüzden hemen hemen her borsa içinden onunla işlem yapabilme avantajı elde edilir. Likiditesi farklı borsalarda farklı fiyatlarda bulunabilen BTC ile kısa vadeli yatırımda avantaj kazanılır.
  • Kripto Parayla Alışveriş: Bitcoin pek çok farklı restoran, giyim mağazası, emlak şirketi tarafından ödeme aracı olarak kabul edilir. BTC ödemesi geçen yerlerden alışveriş yapma fırsatı bulunur.
  • Küçük perakende işlemler Yapabilme: Lightning Network üzerinden BTC ile küçük perakende işlemler yapılabilir. Bir kişiye çay ısmarlamak, günlük atıştırmalıklar satın almak mümkün hale gelir.
  • Sınır Ötesine Transfer: Kripto para cüzdanları arasından transfer edilebilen BTC sınır ötesine gönderilebilir. Gönderimde geleneksel bankaların işlem masraflarının daha altında işlem masrafı ödenir. 

  Dezavantajları Ne?

  Bitcoin dezavantajları olarak şunlar sayılabilir:

  • Düşük İşlem Hızı: Bitcoin ilk çıkan kripto para birimi olduğu için onun arkasından geliştirilen altcoinler teknolojik olarak önde yer alırlar. Altcoinler genel olarak 2 ile 5 dakika arasında bir işlem onayını verirken, BTC için verilen alım-satım emri 10 dakikada onay alır. 
  • Yüksek Fiyat Oynaklığı: Bitcon kripto para piyasasının işlem hacminin büyük bölümünü kaplar. Bu yüzden volatiliteden en çok etkilenen kripto paradır. Fiyatı anlık sürede diğer altcoinlere göre daha hızlı değişebilir. Bu da seri alım satımda kaybetmemek için daha yüksek dikkat gerektirir.
  • Saldırı Riskleri: Her kripto para birimi gibi sanal cüzdandayken ağa gelebilecek saldırıların riski altındadır. Donanım cüzdanda saklanarak bu risk düşürülür.

  Sonuç Olarak; Bitcoin, Kripto Paraların İlki ve En Popüler Olanıdır!

  Tüm dünyada bir devrim oluşturan Bitcoin, dünyanın gündeminden düşmüyor. Finans sektöründen sanat alanına kadar geniş bir alanı sarsan blockchain teknolojisi ile birlikte Bitcoin’de büyüyor. Analist yorumlarına baktığımızda Bitcoin için, 2021 senesi ikinci periyodunda değer kazanabileceği ifade ediliyor. Hatta bu süreçte bir ralli ardından rekor fiyata gidebileceği söyleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle