Bitcoin (BTC) nedir, nasıl alınır?

  Bitcoin, herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmeyen, Blockhain teknolojisi üzerine kurulu kripto para birimidir. Bitcoin satın almanın en kolay yolu, kripto para alım-satım platformlarından (borsalarından) birinde hesap açılışı gerçekleştirerek, hesap içinden alım emri vermektir. Bu işlem için internet üzerinden rahatlıkla erişim gerçekleştirilen Binance gibi kripto para borsalarının ana sayfasından " üye ol" sekmesine giriş yapılıp, tablo üzerinde talep edilen bilgiler girilmelidir. Bilgileri kaydetme aşaması ardından oluşan hesap içine "para yatır" sekmesinden bakiye transferi yapılır. Son aşamada ise sayfa içinden "satın alma" sekmesine girilerek liste üzerinden BTC seçilip, alım emri iletilir.

  Bitcoin Nedir?

  Bitcoin, 2008 senesinde "eşler arası elektronik nakit sistemi" tanımlaması altında tasarlanan ve merkezi otoriteden bağımsız olarak çıkarılan kripto para birimidir. Blockhain teknolojisi ile işlem görmektedir. Kriptografik olarak güvence altına alındığından "kripto para birimi" kategorisinde yer alır.

  31 Ekim 2008 tarihinde Satoshi Nakamoto takma isimli bir grup veya kişi tarafından " Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi" isimli teknik bir dokuman yayımlanmıştır. Bu doküman içinde üçüncü kanal olarak görülen bankalara ihtiyaç duyulmadan nasıl yatırım yapılabileceği ele alınmıştır. Dokümanda yer alan proje temel alınarak üretilen kripto para birimi ise Bitcoin olarak bilinir. Sahip olduğu teknoloji sayesinde alım-satım işleminde iki tarafın birbiri ile doğrudan bağlantı kurmasını sağlar.

  BTC Ne Demek?

  BTC, Bitcoin’in kısaltılmış hali olarak bilinir. Bitcoin alım-satım işlemlerinde ve grafik yorumlamada sıklıkla Bitcoin yerine BTC ifadesi kullanılır. Kısaltma sayesinde işlemler daha rahat gerçekleştirilir.

  Tarihi

  Bitcoin’in ilk bloğu 3 Ocak 2009 senesinde oluşturulmuştur. Daha sonra 12 Ocak 2009 tarihinde ilk Bitcoin transferi Nakamoto ve programcı Hal Finney arasında gerçekleşmiştir. 22 Mayıs 2010 tarihine gelindiğinde BitcoinTalk forumunda Laszlo Hanyecz isimli bir kullanıcı 2 pizza için 10.000 BTC ödemesi ile ilk gerçek BTC alışverişini yapmıştır. Bu gelişmeler ardından tüm dünyada yankı uyandıran ve büyük yatırımcılar tarafından tercih edilen BTC, geçmişte alım işlemi gerçekleştiren kullanıcıları bu dönemde milyarder yapmıştır.

  2021 senesine bakıldığında dünyanın farklı ülkelerinde ve ülke eyaletlerinde BTC üretimi için özel madenci çiftliklerinin kurulmaya başlandığı görülür. Birden fazla önemli marka BTC ödeme tipi üzerinden ürün satışı gerçekleştirir. BTC ile anlaşma sağlayan seyahat firmaları kampanyalar sunar.

  Bitcoin Nasıl Çalışır?

  Bitcoin çalışması hakkında detaylar şöyledir:

  • Bitcoin bir blok işlem seviyesi üzerinden çalışır.
  • Bir blok işlem, zincire dahil olan BTC cüzdanları arası transfer anlamına gelir.
  • Özel anahtarlar sayesinde uçtan uca şifreli şekilde gerçekleşen alım-satım işlemleri temel çalışma prensibidir.
  • Bu kapsamda iki yatırımcı arasında BTC işlemi gerçekleşmesi için madenciler devreye girer.
  • Cüzdanlarına ait özel anahtar kodlar ile alım-satım emri veren yatırımcıların talepleri madenciler tarafından bir matematiksel işlem olarak görüntülenir.
  • Madenci zincirin yolladığı bu problemi çözerek, takas işleminin gerçekleşmesi için blok oluşturur.
  • Defterlere işlenen ve kayıt altına alınan BTC işlemleri onaylanır.
  • Bu kapsamda alım-satım işlemi gerçekleşir.

  BTC’nin bu çalışma sistemi oldukça teknolojik ve merkeziyetsiz bir yapı tarafından desteklenir.

  Bitcoin Nasıl Üretilir? Kaynağı Neresidir?

  Bitcoin madencilik işlemleri ile üretilir. Bitcoin’in kaynağı ise yoktur. BTC 2008 senesinde Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, işleme girdiğinde ise merkez bankası, resmi kuruluş iş birliklerinin hiçbirini kullanmamıştır.

  Bitcoin üretimi için donanımla, Cloud Mining’le, bilgisayar ile BTC madenciliği yapma yöntemlerinden yararlanılır. Bu işlemi donanım ile gerçekleştirmek için ASIC adı verilen uygulamaya özgü tümleşik devrelerin kullanılması gerekir. Ortalama maliyetleri 1000 dolar olan ASIC cihaz ve uygun enerji kaynağı temin edilerek BTC üretimi gerçekleştirilir.

  Diğer yandan minimum 320 GHz’lik işlemci kapasitesine sahip, 3 ila 8 arası ekran kartı içeren, yüksek donanımlı ve özel soğutuculu bilgisayarlar ile Blockhain’de madencilik havuzuna dahil olarak BTC üretimi yapılır. Bu madencilik tipinde takas işlemlerinin gerçekleşmesine yardımcı olan blokları üretmek için zincirden gelen matematik problemleri en kısa sürede çözülmelidir. Her blok oluşturmada, belirli oranda BTC açığa çıkar. Bu BTC’lerin bir kısmı ise madencilere ait olur.

  Nasıl Kazanılır?

  Bitcoin kazanmak için ilk adımda BTC alımı yapılmalıdır. Bu alım cüzdan şifreleri kullanılarak, kripto para hesabı açılışı gerçekleştirilen borsalar üzerinden yapılmalıdır. Alım işlemi ardından BTC fiyatları anlık takip edilmelidir. Kripto para borsası için fiyat değişimleri diğer yatırım varlıklarında oluşan günlük ve haftalık değişimler şeklinde işlemez. Piyasa fiyatları hızlı şekilde dakikalar içinde yükselişe geçebilir veya düşebilir.

  Bu kapsamda kazanmak için BTC anlık fiyat takibi yapılmalı, anlık grafiklerin ve analist açıklamalarının tümü incelenmelidir. Ardından grafikler üzerinde tepe fiyatlarının yaklaşacağı yönünde bir veri yer alıyorsa ve önemli analistler tarafından yükseliş hareketi bekleniyorsa, BTC’ler elde tutulmalıdır. En iyi fiyat değerine ulaşan piyasa koşullarında ise satış işlemi gerçekleştirerek, kar elde etmek mümkündür.

  Bitcoin’i Özel Yapan Şey Ne, Avantajları Neler?

  Bitcoin’i özel yapan şeyler ve fırsatları şöyledir:

  • Merkeziyetsiz yapısı büyük bir avantaj sağlar. Herhangi bir resmi kuruma gerek kalmadan yatırım işlemi yapma imkanı tanır.
  • Merkeziyetsiz yapısı sayesinde ekonomik krizlerden etkilenmez. Aynı anda yatırımcıları da bu riske karşı korur.
  • Yatırım işlemlerinde detaylı kimlik beyanı yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Bunun yerine çözülmesi zor özel anahtar kodlar tercih edilir.
  • Dünyanın her yerinden, istenilen her saatte satın alınır ve satılır. İşlemleri hiçbir mesai saati kapsamında kısıtlanmaz.
  • Dünyanın bir ucundan diğer ucuna dakikalar içinde transfer edilir. İşlem hızı sunar.
  • Alım-satım, takas, gönderim işlemlerinin tümünde bankaların müşterilere yüklediği komisyonların çok daha altında ödeme yapılır. Maliyetleri minimize eder.
  • Tercih edilmesi halinde fiziki para karşılığına dönüştürülebilme avantajını sunar.
  • Fiziki olmasa dahi özel donanım cüzdanlar içinde saklanabilir.
  • Bu cüzdanlara ilişkin PIN kodları ve özel temel şifreler sayesinde güvenli kullanım koşulları sunar.
  • Diğer kripto para cinsleri ile takas edilebilme avantajı sunar.

  Bitcoin’in Dezavantajları Neler?

  Bitcoin anlık fiyat hareketleri ile dikkat çeken ve dalgalanma oranı yüksek olan kripto para birimidir. Bu kapsamda ani fiyat yükselişleri ve düşüşleri dezavantajlar olarak bilinirler. Diğer bir dezavantaj ise cüzdanlarda saklanmaları halinde erişime ilişkin problemler doğurabilmeleridir. BTC’ler cüzdanda saklanırken, cüzdana ilişkin şifre unutulursa BTC’lere erişim sağlanamaz. Bitcoin için tanımlanan merkeziyetsiz yapıya bağlı olarak, şifreyi öğrenmek için telefon edilecek veya başvuru gerçekleştirilecek bir kurum bulunamaz. BTC’lere tekrar erişmenin tek yolu şifreyi hatırlamaktır.

  Özellikle acemi yatırımcıların BTC alım-satım işlemlerinde yüksek rakamları kullanmaları, ilk adımda yüksek kayba neden olabilir. Bu gibi bir riskle karşılaşmamak için ilk olarak anlık fiyat takibi yapılmalı ve piyasa analistlerinin görüşleri araştırılmalıdır. Grafikleri ve fiyat hareketlerini inceleme işlemi ardından alım yapmak, ani fiyat değişimi ile zarara uğrama riskinden korunabilmeyi sağlar.

  Bitcoin Nasıl Alınır?

  BTC almak için ilk adımda güvenli bir kripto para borsasından hesap açılır. İnternet üzerinden erişim gerçekleştirilebilecek Binance ve benzeri borsa platformlarının ana sayfasından "üye ol" sekmesine girerek, kayıt tablosuna gerekli iletişim ve kimlik bilgileri girilir. Verilen onay ardından aktif hale gelen hesaba, profil sayfası üzerinden "para yatır" seçeneğine tıklanarak, banka hesabından transfer yapılır. Bu bakiyeye sahip olan yatırımcılar, platformlar içinden "Satın alım" sekmesine girerek, "BTC" cinsini tanımlayıp, satın alma emrini iletirler. Bu adımlar ile BTC’ler cüzdan hesaplarında görüntülenir.

  Bitcoin Yasal mı?

  Bitcoin için yasa dışı bir para birimidir ifadesi kullanılamaz. Çünkü küresel anlamada bu yönde alınmış bir karar veya yasa bulunmaz. Diğer yandan BTC yasaldır diye bir ifade kullanmak da mümkün değildir. Çünkü BTC hükümetler veya kurumlarca tanımlanıp, banka, finansal kurum, merkez bankası yönetimleri ile hareket ettirilemez.

  Bitcoin’in ismi, darkweb ortamında kara para aklama amacı ile kullanıma ve adını başarısı ile dünya çapına duyurmuş Microsoft gibi şirketlerce alım-satım işlemleri kapsamında kullanılma haberleri ile gündeme gelmiştir. Hem avantaj hem de dezavantajları içeren BTC, tamamen kullanım amacına göre etik ya da etik dışı şeklinde adlandırılabilir. Bu kapsamda BTC için yasal değildir demek mümkün değildir.

  Bitcoin’in Merkezi Var mı?

  Bitcoin’in merkezi yoktur. Bitcoin tamamen halka açık bir alanda işlem görür. Herhangi bir hükümete veya bankaya, hatta kişiye bağlı ve ait değildir. Kişi tercih etmesi halinde madenci olarak kendi BTC’sini üretebilmektedir.

  Bitcoin Güvenilir mi?

  Bitcoin güvenilir bir kripto para birimidir. Uçtan uca şifreli kodlar ile yapılan alım-satım işlemlerinde, başka kişilerce ele geçirilmesi oldukça zordur. Yine de sistemi devre dışı bırakabilecek yeteneğe sahip kişilerce hack gerçekleştirilebileceği bilinir.

  Diğer yandan cüzdanlar içinde özel şifreler ve ekstra PIN kodları ile koruma altına alınır. Bu kodlar sayesinde bir donanım cüzdan kaybolsa dahi cüzdan şifresini ve PIN kodunu bilmeyen bir kişi BTC bakiyesine ulaşamaz.

  Madencilik (Miner) Nedir?

  Madencilik, BTC üretimi gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından yapılan eylemdir. Bir kişi BTC üretmek ve bunları biriktirmek istiyorsa özel ASIC cihazlar veya yüksek donanıma sahip olan bilgisayarlar ile BTC madenciliği yapabilme şansına sahiptir. Madencilik kapsamında BTC’lerin işlem gördüğü Blockhain içinde işlem bloklarını oluşturmak gerekir. Bu amaçla ilk olarak madencilik havuzuna dahil olunur. Bu alandan gelen matematik problemleri çözülerek, bir takas işleminin gerçekleşmesi için en büyük temel unsur olan bloklar inşa edilir. Madenci her blok yarattığında ve kripto para işlemi onaylandığında BTC açığa çıkar. Belirli BTC adedi madenciye ödül olarak verilir.

  Bitcoin İle Ethereum Arasında Ne Fark Var?

  Bitcoin ile Ethereum arasındaki farklar şöyledir:

  • Ethereum ağı yürütülebilir kod içerirken, Bitcoin ağ işlemlerine eklenen veriler sadece not tutmak içindir.
  • Bitcoin işlemleri dakikalar, Ethereum işlemleri ise saniyeler sürer.
  • Bitcoin SHA-256 algoritması, Etherum ethash algoritması kullanır.
  • Bitcoin uluslararası para birimlerine rakip olarak tasarlanan kripto paradır.
  • Ethereum, kendi para birimi aracılığı ile değişmen sözleşmeleri barındıran, içerisinde uygulama geliştirilebilen bir platform olarak tasarlanmıştır.
  • Ethereum akıllı sözleşmeler ile merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesine imkan sağlar.
  • Bitcoin böyle bir amaca hizmet etmez. Kendine rakip yaratma gibi amacı yoktur.

  Aralarında bu gibi farklar bulunan Ethereum ve BTC çıkış sıralamaları açısından da farklıdır. BTC piyasaya ilk çıkış yapan kripto para birimidir. Ethereum ise BTC sonrasında çıkan bir kripto para birimidir. BTC, Ethereum’un atası sayılmaktadır.

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle