Fed Başkanına DOGE soruldu: “Piyasadaki köpük” dedi

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, 28 Nisan tarihinde basın toplantısında gelen soruları yanıtladı. ABD ekonomisi hakkında konuşan Powell, GameStop hisseleri ve Dogecoin (DOGE) ile ilgili geren soruya “isim vermeden” cevap verdi.

  Reddit platformunda 2021 yılının başlarında bir araya gelen WallStreetBets topluluk oluşumu, dünya ekonomisinin kalbi Wall Street’e karşı adeta harekât başlattı. Binlerce gençten oluşan topluluk, finansal riskleri gözetmeden belirledikleri ekonomi varlıklarına çılgınca yatırım yapmaya başladı. Bu hareket daha sonra büyüdü ve kripto para piyasalarına da sıçradı. Topluluğun gündemine aldığı her varlık bir pump yaşadı.

  WallStreetBets’in El Attığı Varlıklar

  Topluluk ilk olarak GameStop şirketinin hisse senetlerine yatırımlar yaptı ve şirketin değeri kısa sürede ciddi ölçülerde artış gösterdi. Ardından ekip bu kez de emtia piyasalarında gözüne gümüşe kestirdi ve çılgınca gümüş yatırımlarına başladı. 

  Bu yatırımlar ile ons gümüş o dönemde, 10 yıllık zirvesini gördü. Ardından WallStreetBets ekibi, şaka amacıyla piyasaya sürülmüş olan Dogecoin (DOGE) yatırımlarına başladı. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın da desteği ile DOGE bu hareketliliklerde, 1 günde %1.000 oranında değer artışı yaşadı.

  Toplantıda Öne Çıkan Başlıklar

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, 29 Nisan tarihinde basın toplantısında faiz oranlarını sabit tuttuklarını açıkladı. Toplantıda Powell’a, GameStop hisseleri ve Dogecoin gelişmeleri soruldu. Powell, her iki varlığın da ismini dile getirmeden soruyu yanıtladı. Powell’ın “köpük” yanıtı, piyasalarda ilgi çekti.

  Powell basın toplantısında, Kongre’nin verdiği görevleri sonuna kadar yapmak için çaba gösterdiklerini ifade etti. Powell konuşmasında, ABD ekonomisinin pandemi nedeni ile geriye gittiğini söyledi. Pandemi dolayısıyla ekonominin hala tam anlamıyla düzelmediğini ifade eden Powell, yine de büyük gelişme kaydedildiğini söyledi.

  Powell’ın GameStop ve Dogecoin Sorusuna Yanıtı

  Toplantıda Powell’a kısa sürede ciddi yükselişler yaşayan GameStop hisseleri ve Dogecoin gelişmeleri soruldu. Powell gelen soruya şu ifadelerle yanıt verdi:

  “Çoğu insan sadece fiyatlara ve piyasalardaki belirli olaylara bakarak hareket ediyor. Bence piyasalardaki oluşan köpüğü bu yaklaşım yaratıyor. Biz yine de belirli kurallar içerisinde kalıyoruz. Bu nedenle bu konuları konuşabilir, hatta yaşananlardan dolayı sorumlu gösterilebiliriz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle