Kripto Para

Çin’in büyük Bitcoin madencisi ABD’ye taşınıyor!

  Çin’in önde gelen madencilik havuzlarından biri olan Lebit Mining, tesisini ABD’ye taşımaya hazırlanıyor. Şirketin yöneticisi, Bitcoin madenciliğine yönelik artan baskılar nedeniyle firmanın Çinli yatırımcılara madencilik hizmeti vermeyeceğini açıklamıştı…

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatını etkileyen gelişmeler arasında madencilik sektörü de yer alıyor. Çin merkezli kripto para madencilik havuzlarından Lebit Mining’in yöneticisi Jiang Zhuoer, şirketin ABD’ye taşınmaya hazırlandığını söyledi.

  Kuzey Amerika’ya taşınma planı hakkında açıklamalarda bulunan yönetici şunları söyledi: “Çin’de madencilik, büyük madencilerden aile madencilerine dönüşebilir. Madencilik makinelerinin yüzde 50’sinin çalışmamasına neden olsa bile Bitcoin sistemi için herhangi bir sorun yoktur. Ancak en üst madencilik havuzları Avrupa ve Amerika maden havuzları haline gelebilir.

  Çin Hükümetinin Baskıları Bezdirdi

  Çinli yetkililer, hükümetin ülkede sıfır karbon taahhüdünü yerine getirmek için Bitcoin ve kripto para madenciliği sektörüne baskı uygulamaya devam ediyor. Kripto para madenciliği faaliyetlerine karşı önlem almaya başlayacağını açıklayan hükümet, Bitcoin ve kripto para fiyatlarının da düşmesine yol açmıştı.

  Hükümetin bu alana yönelik artan incelemesinin ortasında büyük Çin maden havuzları ülkeyi terk etmenin planlarını yapmaya başladı. Sektörün önde gelen kripto para madencilik şirketleri kurulum maliyetlerinin Çin’dekinden yaklaşık 10 kat daha pahalı olmasına rağmen ülkeden taşınmayı kafaya koydu.

  Çin’in Bitcoin Madenciliğindeki Önemi

  Çin, sudan ucuz fiyata temiz enerji tedariki sunan dev hidroelektrik santrallerine ve güneş enerjisi projelerine ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden çok düşük maliyetli olan giderler sebebiyle pek çok şirket Çin’in bazı bölgelerinde Bitcoin madencilik tesisi kurmuştu. Son dönemde ülkede BTC madenciliği ciddi baskı altında olsa da madencilik işleri hala oldukça popüler kalmayı sürdürüyor.

  Bitcoin Hash gücünün büyük bir kısmı da dev madencilik tesisleri sebebi ile Çin’den geliyor. Zaman zaman hükümetin baskılarının artması, Bitcoin fiyatındaki satış baskısını da beraberinde getiriyor. Bazı bölgelerdeki Bitcoin madenciliği, devletin karbon emisyon hedeflerini karşılayamamasına sebep olduğu için hükümet bunlara karşı harekete geçti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle