Kripto Para

Kore’de BTC neredeyse 70 bin dolara yükseldi!

  Dünyanın önde gelen kripto para borsalarında da BTC bu seviyeden işlem görmeye devam ederken, Güney Kore merkezli kripto para borsası Bithumb’da Bitcoin rekor tazeledi ve neredeyse 70 bin dolara ulaştı.

  Tüm dünyada kripto para yatırımcılarının gözü kulağı lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatının üzerinde. Zira Bitcoin’deki fiyat hareketlilikleri yalnızca Bitcoin yatırımcılarını değil, dolaylı olarak altcoin yatırımcılarını da etkiliyor.

  Bitcoin’in öncü olarak hareket ettiği piyasalarda, Mart ayının son haftasında toparlanmalar başlamıştı ve bu durum Nisan ayının ilk günlerinde de devam etti. Bu yükselişler ile birlikte Bitcoin her ne kadar 60 bin doları test etmiş olsa da sonradan hafif geri çekilmeler yaşayarak 57 bin dolar seviyesine kadar gerilemişti.

  Yükselişin Nedeni Yoğun Talep

  Yeni günde gelen hafif toparlanmalar sonrasında ise Bitcoin fiyatı 58 bin dolarda yatay seyre geçti. Ancak Güney Kore merkezli kripto para borsası Bithumb’da Bitcoin’in 67 bin dolara kadar çıktığı görülüyor. Bitcoin’in Bithumb borsasında 70 bin dolar hedefine yaklaşmasının sebebi ise Güney Kore’deki kripto para yatırımcılarının oluşturduğu yoğun talep.

  Güney Kore merkezli kripto para borsalarındaki Bitcoin fiyatı ile dünya genelindeki kripto para borsalarındaki Bitcoin fiyatı arasındaki fark olarak da bilinen Kimchi Premium tekrar yükselişe geçti. Tradingview’den alınan verilere göre Bithumb borsasında BTC/USD paritesi 67 bin dolar seviyesinin bile üzerine çıktı. Bununla birlikte Bithumb üzerinde lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatı da 2 bin 400 dolara kadar ulaştı. Bu durum öte yandan, diğer altcoinlere de benzer şekilde yükselişler ile yansıdı.

  Beklenen Durum Adına Daha Önceden Önlemler Alınmıştı

  Güney Kore merkezli kripto para borsalarında Bitcoin fiyatının, dünya genelindeki fiyat ortalamasına göre 9 bin dolar yani %15 oranında fazla olduğu görülüyor. Kripto paralara duyulan ilgi artış göstermeye devam ederken, Güney Kore’de böyle bir farkın oluşması aslında beklenen bir durumdu. Zira 2017 rallisinin devamında da artan ilgi ile birlikte Kore’de benzer gelişmeler yaşanmıştı.

  Güney Kore hükümeti ve Kore regülatörleri bunun için daha önceden önlemler almıştı. Başka borsalardan ucuz fiyatla BTC alıp Bithumb’da satmak isteyen kullanıcıların Güney Kore vatandaşı olması gerekiyor. Buna ek olarak da Güney Koreli vatandaşlar küresel kripto para borsalarından itibari para ile BTC satın alamıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle