Kripto Para

2 milyar TL değerindeki BTC için 2 şifre hakkı kaldı!

  Bitcoin (BTC) 2009 yılından 2021 yılına kadar hiç beklenmedik seviyelerde değer artışları yaşadı. Bu durum, eski yıllarda BTC satın almış olan kişilerin yaptığı hatalı işlemlerin bedellerini de katladı. Bu kişilerden biri olan Stefan Thomas, şifresini unuttuğu için 200 milyon sterlin değerindeki BTC’lerine ulaşamıyor.

  Bitcoin sadece 12 yıldır piyasalarda var ve ilk kez 2010 yılında değer kazanmaya başladı. Aradan geçen 12 yıllık süreçte, başlarda birkaç sent olan Bitcoin, 64 bin 895 dolara kadar yükseldi. Bitcoin değerindeki bu artış, geçmiş zamanlarda BTC yatırımı yapıp hatalı işlem yapanların hata bedellerinin de katlanmasına yol açtı. Bir trader olan Stefan Thomas da bu kişilerden biri. Thomas, şifresini unuttuğu için yaklaşık 200 milyon sterlin değerindeki Bitcoin’lerine ulaşamıyor. Thomas, bu hatanın kendisini aptal gibi hissettirdiğini ifade ediyor.

  Stefan Thomas’ın Başına Gelenler

  Stefan Thomas’ın ulaşamadığı Bitcoin sayısı tam 7.002 adet. Bu da yaklaşık olarak 200 milyon sterline denk geliyor. Thomas, kripto para servetlerini kaybettiğini fark eden yüzlerce trader’dan sadece biri. Thomas, şifresini 10 yıl önce Bitcoin’leri 100 bin pound değerindeyken kaybettiğini fark etti. Aradan geçen sürede Bitcoin %19 bin 900 oranında arttı. Ancak Thomas, bu artışı sadece izlemek zorunda kaldı. Stefan Thomas, San Francisco’da programcı olarak çalışıyordu ve IronKey olarak bilinen hard diskinin kilidini açmasını sağlayan parolayı unuttu.

  Thomas’ın parolasını unuttuğu hard diskin içinde multimilyon pound değerlerinde dijital cüzdanların özel anahtarları yer alıyordu. Söz konusu diskin en önemli özelliği ise kullanıcıya yalnızca 10 deneme hakkı sunuyor olması. 10 başarısız deneme sonrasında disk kendisini kilitliyor. Thomas ise 8 denemesini kullanmıştı. Şifreyi unuttuğu için yıkım yaşadığını artık kabullendiğini belirten Thomas, bunun kendisini “aptal gibi” hissettirdiğini söyledi.

  Özel Kod Yazdı, Yine De Erişemedi

  Geceleri artık uyuyamaz hale geldiğini belirten Thomas, birçok teknoloji uzmanının ve veri kurtarma şirketinin kendisine tavsiyelerde bulunduğunu ifade etti. Thomas hard diskte gezinmek için özel kod bile üretti ancak yine de ilgili bölüme erişim sağlayamadı. Thomas, nakit kaybının kendi hayatının tanımı olmasına izin vermeyeceğini belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle