Kripto Para

Bitcoin’e Norveç Merkez Bankası Başkanı’ndan eleştiri

  Merkez Bankası başkanları zaman zaman Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ilgili açıklamalarıyla gündem oluyor. Son olarak Norveç Merkez Bankası Norges Bank’ın Başkanı’ndan benzer tepki geldi…

  Kripto para yatırımcılarının sayısında artış görülmeye başlanan Norveç’te merkez bankası Norges Bank’ın Başkanı Oystein Olsen açıklamalarıyla dikkat çekti. Olsen, son açıklamasında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) üretim maliyetlerini hedef aldı. Bitcoin’in “çok maliyetli bir varlık” olduğunu söyleyen Olsen’in açıklamaları kripto para topluluğunun hoşuna gitmedi.

  Ülkenin merkez bankası Norges Bank Başkanı Olsen, finans dünyasına verdiği demeçte Bitcoin’in maliyetlerine vurgu yaptı. Özellikle son dönemde merkez bankalarının da BTC satın alacağı yönünde açıklamalara katılmadığını söyleyen Olsen, yatırımcıların Bitcoin tercih edeceklerine ihtimal vermiyor. Bu sebeple Bitcoin’in merkez bankaları için herhangi bir tehdit oluşturmadığını da ilave ediyor.

  “Bitcoin Maliyetleri Çok Yüksek”

  Ülke merkez bankalarının temel görevinin mali sistemde istikrarı sağlamak ve ülke parasının değerini korumak olduğunu hatırlatan Olsen, Bitcoin hakkında bazı eleştirilerde bulundu. Bitcoin’in finansal piyasalarda istikrarlı bir çizgi çizmediğine vurgu yapan başkan, ayrıca BTC üretiminin çok fazla kaynak tüketip çok maliyetli olduğunu belirtti. 

  Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin, merkez bankaları için tehdit oluşturmadığını yineleyen Oystein Olsen’in açıklamaları kripto para basınında gündem oldu. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell da son açıklamasında Bitcoin’i eleştirmişti. Kripto para topluluğunun yakından  takip ettiği açıklamalarda Bitcoin’in dolar yerine altın için bir alternatif olduğunu söyledi. 

  Norveç Dijital Parası Hazırlığı 

  Norveç’teki son veriler, ülke genelinde ödeme işlemlerinin sadece yüzde 4 gibi düşük bir oranının banknot ve madeni para kullanılarak yapıldığını ortaya koyuyor. Bu oranlama ile dünyanın en nakitsiz toplumu olma unvanını kazanan Norveç halkı, bir yandan da dijital kron çalışmalarına odaklanıyor. Norges Bank Başkan Yardımcısı Ida Wolden Bach, dijital merkez bankası parası (CBDC) için çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Norges Bank, kendi dijital parası için hazırladığı çalışma raporunu önümüzdeki aylarda tamamlayabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle