Kripto Para

İşi almak için 56 BTC’yi 112 dolara sattı!

  Kripto para piyasalarında, yıllar öncesine ait işlemler “Bugün olsaydı?” düşüncesi ile sık sık gündeme geliyor. Benzer bir örnek bu kez Washington Post Gazetesi’nde çalışan bir gazeteciden geldi. Timothy B. Lee 2013’ün başlarında, gazetede çalışabilmesi için gazetenin kendisini Bitcoin’lerini (BTC) satmaya zorladığını anlattı.

  Kripto para piyasalarının 2021 yılında bu denli popüler hale gelmesinin arkasında elbette pek çok neden bulunuyor. Ancak piyasaya giren yeni yatırımcıların çoğunluğu, “kısa vadede büyük kazanç” düşüncesi ve umuduyla giriş yapıyor. Zira Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) gibi birçok kripto para, yatırımcılarına belli dönemlerde bunu gerçekten de sağladı. Bu ciddi yükselişler ve öngörülemez yüksek değerler de geçmişte yapılan işlemler için “Bugün olsaydı?” düşüncesini akıllara getirir oldu.

  Piyasada geçmişte yapılmış olan, özellikle de çok ucuz değerlere satılan Bitcoin’ler, yatırımcıların ilgisini çekiyor. Benzer bir işlemin başına geldiğini dile getiren Gazeteci Timothy B. Lee ise 2013 yılında bu işlemi “zorunlu bırakıldığı” için yaptığını söyledi. Serbest çalışan bir gazeteci olan Lee, Washington Post’ta çalışabilmek için Bitcoin’lerini neden ve nasıl sattığını anlattı.

  Bitcoin’in Yükseleceğini Düşündü

  Lee, 2012’de henüz Bitcoin’in ne olduğu bile tam anlaşılamamışken ortalama 6,50 dolardan, toplamda 700 dolara 108 adet Bitcoin satın aldı. O dönemlerde piyasada kripto para borsası diye bir kavram yoktu. Haliyle Lee de Bitcoin’leri güvende tutmakta zorlanıyordu. Nisan 2013 döneminde Bitcoin fiyatı 200 dolara kadar yükseldi ve ardından geri düştü. Lee, bu süreçte elindeki 53 adet Bitcoin’i toplam 4 bin 700 dolara sattı. Ancak Lee, Bitcoin’in yeniden yükseleceğini düşündüğü için cüzdanındaki 56 Bitcoin’i bekletmeye karar verdi.

  Gazete İstedi, Lee Satmak Zorunda Kaldı

  Ardından Lee, Washington Post Gazetesi ile çalışmak için hazırlıklara başladı. Ancak gazete Lee’den elinde Bitcoin tutmaması için “kesin” bir talepte bulundu. Lee, gazetenin bunu “çıkar çatışmalarından kaçınmak için” yaptığını söylüyor. Daha sonra Lee, gazetede çalışabilmek için elinde kalan 56 Bitcoin’i 112 dolara sattı. Lee, 2013’te Bitcoin’leri satmamış olsaydı, bugüne kadar hala bekletiyor olabileceğine inanmadığını da söyledi. Ancak yine de Lee o Bitcoin’leri satmamış olsaydı, bugün ortalama kazancı 2 milyon doların üzerinde olacaktı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle