Kripto Para

Musk’ın verdiği korku ile 1 milyon adreste kasa boşaltıldı

  Elon Musk’ın açıklamaları ile sarsılan kripto para piyasalarında, deneyimsiz yatırımcıların da satış pozisyonuna geçmesi ile Bitcoin (BTC) büyük yaralar aldı. Musk’ın BTC’lerini satabileceğini ima etmesi ile birlikte Bitcoin tüm zamanların rekorundan %35 oranında uzaklaştı. Uzun vadeli yatırımcıların ise bu düşüşlerde ciddi tepkiler göstermediği görüldü.

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, birkaç gün önce Tesla’nın Bitcoin (BTC) ile araç satışlarını askıya alacağını duyurdu. Ardından Musk, elindeki BTC’leri satabileceğini ima etti. Bu açıklamalar ile birlikte Bitcoin sert değer kayıpları yaşadı. Bitcoin’de değer kayıpları yaşanırken, piyasaya yeni giren yatırımcıların satış pozisyonuna geçmesi, bu kayıpları daha derin hale getirdi. Yaşanan geri çekilmelerde, Nisan ayında 65 bin dolar sınırına yaklaşan Bitcoin, tüm zamanların rekorundan %35 oranında uzaklaşmış oldu.

  Glassnode’un aSOPR ve STH-SOPR Ölçümleri 1.0’ın Altına Geriledi

  Kripto paralara ilişkin veriler sunan Glassnode verilerine göre, piyasadaki düşüşlerin daha derin hale gelmesinde piyasaya yeni giren yatırımcıların etkisi görüldü. Yeni yatırımcılar bu düşüşlerde panik satışı yaparken, uzun vadeli yatırımcılar ise çıkan haberlere önemli tepkiler göstermedi. Glassnode şirketinin aSOPR ve STH-SOPR ölçümlerinin her ikisi de 1.0 değerinin altına geriledi. Her iki ölçüm metriği de zincir üstü hareket eden coinlerde elde edilen karları ölçüyor.

  Metriklerin Ölçümleri Ne Anlama Geliyor?

  Glassnode’un söz konusu metriklerinde yüksek değerlerin görülmesi, kar elde edilen coinlerin hareket ettiğine işaret ediyor. 1.0 değerinin altındaki ölçümler ise bu durumun tam aksine işaret ediyor. aSOPR metriği, ömrü 1 saatten az olan (genellikle kısa süreli olan ve ekonomik olarak değersiz olan) coinleri saf dışı bırakarak tüm piyasayı ölçüyor. STH-SOPR metriği ise sadece 155 günden daha az ömrü olan coinleri filtreler. Dolayısıyla bu metrik boğa koşusunda coin satın alan varlıkları gösterir.

  Glassnode Ölçüm Raporu

  Glassnode söz konusu ölçümlere ilişkin bir rapor yayınladı. Raporda, bakiyesinde 0’dan fazla BTC olan adres sayısında tüm zamanların rekoru olan seviyeye göre %2,8’lik geri çekilme yaşandığı belirtildi. Söz konusu rekor 38,7 milyon seviyesinde bulunuyor. Bu düzeltme sırasında 1,1 milyon adres bakiyesindeki tüm coinleri sattı. Rapora göre bu durum, panik satışının en büyük göstergesi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle