Bilira (TRYB) nedir, nasıl alınır?

  Türk Lirasının karşılığı olarak geliştirilen stablecoin TRYB Coin hakkında bilgileri bu yazımızda sunacağız. Türk yatırımcılar tarafından transferde sıkça tercih edilen TRYB stablecoin nasıl alınır, avantajları, dezavantajları neler, onun hakkında yorumlar nasıl sorularına yanıtlar arayacağız. 

  Bilira (TRYB) Coin Nedir?

  Bilira (TRYB) Coin, dijital ortamlarda kullanılmaya uygun olan, Türk Lirasının karşılığı olarak piyasaya sürülen bir stablecoindir. Kısaltması TRYB olarak bilinen bu stablecoin, her zaman 1 TL’ye eşittir. Bilira, bir yatırımcının elindeki yatırımı Türk Lirası cinsinden tutmak istediğinde, TRYB tercih etmesi halinde koruyabileceği bir stablecoindir. Transfer işlemlerinde ise tam anlamı ile Türk Lirası karşılığında gönderim yapar. TRYB Ethereum üzerinden üretilmiş olan ERC-20 tabanlı stablecoindir. 

  Projenin Amacı ve White Paper

  Bilira projesinin amacı Türk Lirasının karşılığı olan bir kripto para birimini piyasada var edebilmektir. Diğer yandan kurumsal şirketlerin de birbirlerine Türk Lirası cinsinden ödemeleri daha düşük masraflar ile transfer edebilmeleri amaçlanmıştır. Projenin amacı yatırımcının 1 TRYB üzerinden her zaman 1 TL karşılık alabilmesini sağlamaktır. Oldukça şeffaf bir politika üzerinden stablecoin’in denetimi ve kontrolü yapılır. Projenin amaçları hakkında daha geniş bir bilgiyi edinmek için şuradaki linkten Whitepaper’ı görüntüleyebilirsiniz. 

  TRYB Coin Yorum

  TRYB hakkında yorumlara bakıldığında özellikle kurumsal şirketlerin onunla işlem yapmaktan memnun oldukları görülüyor. Analistler TRYB ‘nin bir stablecoin olmasına bağlı olarak onun hakkında geniş bir yorum sunmamışlar. Türk kurumsal şirketleri TRYB stanlecoin’i özellikle iş sahasında kullandıklarını belirtmişler. Sınır ötesi gönderimde Western Union’dan daha düşük masraf ile işlem yapmak amacı ile TRYB’yi tercih ettiklerini vurguluyorlar.

  Geleceği Ne Olur?

  TRYB yakında uzak gelecekte piyasada var olması beklenen stablecoinler arasındadır. Belirli stablecoinler işlevsizliklerine bağlı borsa listelerinin dışında kalabiliyorlar. Analistler ise bu gibi bir riski TRYB için görmediklerini belirtiyorlar. Analistler Bilira projesinden TRYB’nin her zaman Türk Lirasının değerine endeksli olacağını açıklıyorlar. Bu yüzden Türk Lirası’nın sahip olduğu değerin stablecoin değerini belirlediğini ifade ettiler. 

  Bilira Fiyatı Ne Kadar?

  1 Bilira (TRYB) Coin, stabil bir kripto para olduğundan değeri her zaman 1 TL’dir. Eğer bu değer değişirse, projede olumsuz bir durum yaşandığı için olabilir. Onda herhangi bir fiyat oynaklığı bulunmaması gerekir. Ancak Türk Lirasının performansına göre yön alır. Örneğin TL dolar karşısında değer kaybetmiş ile TRYB’nin değeri de dolar karşısında zedelenir. 

  Bilira (TRYB) Coin Nasıl Alınır?

  Bilira (TRYB) stablecoin almak için yapılacaklar:

  • 1. Adım: TRYB stablecoin FTX, Bittrex, Uniswap, Kyber Network kripto para borsalarında işleme girer.
  • 2. Adım: Bu platformlar arasından tercih edilene giriş yapmanız ve ilk adımda üyelik gerçekleştirmeniz, daha sonra KYC işlemlerini tamamlamanız gerekiyor.
  • 3. Adım: KYC işlemlerinin hemen ardından borsadan “para yatır“ sekmesi seçilip, cüzdana para transfer edilir.
  • 4. Adım: Para yatırma işlemi tamamlandığında, TRYB paritesinin yer aldığı işlem sayfasına erişmek gerekiyor.
  • 5. Adım: Bu sayfada ise Türk Lirasına endeksli olan fiyat üzerinden TRYB alım emri verilir.
  • 6. Adım: TRYB alım işlemi ardından stablecoin olarak cüzdanda saklayabilirsiniz. Güvenliği yükseltmek için ise donanım cüzdanda da TRYB saklayabilirsiniz.

  Sıraladığımız maddeleri doğru uyguladığınızda, TRYB satın alım işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz.

  Avantajları Neler?

  TRYB stablecoin avantajları hakkında bilgiler:

  • Türk Lirası Değerinde Transfer: Kurumsal şirketler akıllarında yer alan bir Türk Lirası değerini küsuratsız şekilde tam olarak göndermek isterken, dolara endeksli altcoinler ile işlem yapmakta zorlanırlar. Ancak TRYB stablecoin ile ister düşük ister yüksek tutarı tam değerde gönderirler.
  • Düşük Masrafla Gönderim: Kripto para cüzdanları arasından sınır ötesine TRYB transferi oldukça düşük masraf ile yapılır. Bu kapsamda bankaların yüksek masraflarına katlanılmaz.

  Dezavantajları Ne?

  • Yatırıma Uygunsuzluk: TRYB stablecoin her zaman TL’dir bu yüzden fiyat oynaklığını sunmaz. Volatiliteden etkilenmeyen kripto paralar yatırıma elverişli değillerdir.
  • Kısıtlı Erişim: TRYB stablecoin sadece adet kripto para borsasında listelenir. Bu açıdan bu 4 borsada hesabı olanlar ona alım için erişebilirler.   

  Sonuç: TRYB Coin, Kurumsal Şirketler İçin Tercih Sebebi

  TRYB, Türk Lirası değerine endeksli olan stablecoin olarak genelde Türk yatırımcıların kullanımında. Kurumsal şirketler ve diğer yatırımcılar için transferde avantaj sunar. Tercih edilirliğine bağlı olarak gelecekte piyasada yer alabileceği açıklanıyor. TRYB stablecoin nasıl yenilikler ile karşımıza çıkabilir sorusunun cevabını ise ilerleyen süreçte yaşananlara bağlı olarak öğrenebileceğiz. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle