Ayı Piyasası (Sezonu) Nedir?

  Ayı Piyasası (Sezonu) Nedir?

  Ayı piyasası (sezonu), piyasada karamsar bir havanın hakim olduğu ve fiyatların düşüşe geçtiği dönem için kullanılan terimdir. Yalnızca kripto para piyasasında değil diğer piyasalar üzerinde de oluşur. Ayı sezonunun hangi uzunlukta süreceği fark etmeksizin kripto para fiyatlarının son olarak gündeme taşıdıkları tepe noktalarından ortalama %20 oranında aşağı düştükleri görülür.

  Değer kaybının ise bir süre daha devam edeceği öngörülür. Kısacasa ayı piyasası, fiyat trendinin aşağı döndüğü bir süreci ifade eder.

  Ayı Piyasası Kripto Para Birimi Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

  Ayı piyasası sezonunda Bitcoin ve diğer kripto para birimi fiyatları düşüştedir. Ayı piyasası süresince BTC ve diğer altcoinler için alım talepleri azalmıştır. Taleplerdeki azalış ve arzdaki artış ise fiyatları düşüş trendine yönlendirir.

  Ayı Piyasası Nasıl Oluşur?

  Ayı piyasasının oluşması hakkında detayları maddeler halinde şu şekilde sıralarız:

  • Ayı piyasası öncesinde boğa piyasası oluşumu görülebilir. Çünkü bu iki döngü dönüşümlü şekilde birbirlerini izlerler.
  • Kripto para piyasasında boğa piyasası varsa, yatırımcılar değer kazanımlarının devam edeceğine inanırlar.
  • Ancak boğa piyasasının ilk aşaması toparlanma olarak bilinen süreçten ibarettir.
  • Bu toparlanma aşamasın iyi bir fiyatı gören acemi yatırımcılar satış yaparken, zarardan korkmayan büyük yatırımcılar ise satılan değerleri alırlar. Bu yüzden fiyatlar henüz tam olarak yükselmemiştir.
  • Ardından büyük yatırımcı alımları ile piyasada daha pozitif rakamlar oluşmaya başlar. Yatırımcılar belirli bir süre sonra artık alımda doyuma ulaşırlar.
  • Doyuma ulaşılması ardından ise kısa vade içinde boğa piyasasının son demlerine giriş yapılır.
  • Alıcılar azaldıkça kripto para fiyatlarının %15 ile %20 oranında düşmeye başladıkları görülür.
  • %20’lik düşüşe ulaşan sert dalga ile birlikte ayı piyasası içine girilir. Burada artık piyasada hava karamsar hale gelir. Fiyatlar beklentileri karşılamıyordur.

  Ayı Piyasası Üzerinde Etkili Faktörler Nelerdir?

  Ayı piyasasını etkileyen faktörleri şunlardır:

  • Yatırımcıların Al-Sat Hareketleri: Piyasa normal seyrinde ilerlerken alım taleplerinin bir kripto para birimi için oldukça düşmesi, o kripto para biriminin ayı sezonuna giriş yapmasına neden olur. Çünkü azalan talep fiyatı aşağı çeker. Eğer bu kripto para birimi Bitcoin gibi işlem hacmi yüksek ve piyasada etkili bir birim ise etkileri piyasa geneline yansır.
  • Yatırımcı Paniği: Ayı piyasası oluştuğunda aşağı çekilen fiyat değerleri, kazanç sağlamak isteyen ve acemi olan yatırımcılar üzerinde paniğe sebep olabilir. Daha fazla fiyat değer kaybı ile zarar girmek istemeyen panikli yatırımcılar, fiyat düşüşü ile satışlara yönelebilirler. Bu durumda ise ayı piyasası daha fazla güç kazanır.

  Ayı Piyasası Kimler Tarafından Avantaja Çevrilebilir?

  Ayı piyasasını bir fırsata çevirecek olan kişiler balinalar ve analizi iyi yapan yatırımcılardır. İlk olarak ayı piyasasının alım-satım taleplerine bağlı gelişebildiği bilinmelidir. Bu kapsamda elinde yüksek değere sahip olan balina toplulukları ortak bir müdahale ile ayı piyasasını başlatma gücüne de sahiplerdir.

  Balinalar ve traderlar bir kripto para birimini yüksek oranda satışa sunarak fiyatını kısa süreli de olsa manipülatif şekilde aşağı çekebilirler. Burada acemi yatırımcılar ise sürecin orta veya uzun vadede devam edeceğini düşünerek satışa çıkabilirler. Ancak beklenmesi gerekir. Çünkü diğer yatırımcılarında satışa çıkışı ile fiyat bir tık daha aşağı iner. 

  Bu durumda cüzdanlarında varlık bulunan balinalar kendileri için yarattıkları en uygun fiyattan, fiyatını aşağı çekmeyi başardıkları kripto parayı almaya başlarlar. Bu geniş balina alımları ise fiyat tekrar toparlanmaya ve yükselmeye başlar. Kısa vade ardından kripto para biriminin yükseldiği ve deneyimli yatırımcılar tarafının kar elde edildiği görülür. Bu işlem bir süre beklemeyi tercih etmeyen ve piyasa yönünü izlemeyen yatırımcılar için bir tuzak olarak kullanılır. 

  Ayı Sezonunda Para Kazanmak

  Vadeli işlem piyasalarında kullanıcılar short (kısa) pozisyon açarak fiyat düşüşlerinden para kazanabilirler. Bu piyasa türünde kullanıcılar elindeki parayı teminat olarak gösterip, kripto parayı açığa satarlar. Bu sayede fiyat düştükçe kazanç elde ederler. Short işlem türünü genelde deneyimli kullanıcılar sıklıkla kullanırlar.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle