Boğa Sezonu Nedir? Boğa Piyasası Ne Kadar Sürer?

  Kripto para takipçilerinin bazen yıllarca beklediği bir metafor haline gelen boğa sezonunu bu yazımızda detaylı olarak mercek altına aldık. Kripto para piyasalarını yeşillendiren, bizleri güldüren, trader’ların hayali boğa sezonu nedir, ne zaman başlar, etkileri ve ne kadar sürer gibi sorulara cevap vereceğiz.

  Boğa Sezonu Nedir?

  Boğa sezonu, en temel tanımı ile kripto para piyasasının yükselme eğiliminde bulunduğu ve fiyatların olumlu yönde seyretmeye başlayacağı sezondur. Bu sezon içinde yatırımcıların alım iştahı daha fazladır. Sezonun adının Boğa olmasındaki sebep, boğanın yükselen boynuzlarını sembolize eden fiyat değerlerinin kripto para birimlerinde hakim olmasıdır. 

  Boğa Sezonu Ne Zaman Başlar?

  Bir kripto para birimi için boğa sezonunun başlamasında belirli koşulların sağlanmış olması gerekir. Bu koşulların başında ise fiyat değerinde yaşanan yeni gelişmeler yer alıyor. Bir kripto para birimi minimum fiyat değerine inip daha sonra en az %20 fiyat artışı yaşamış ise bir sonraki adımda boğa sezonunun onun için başlayacağı ifade edilir. Bu fiyat noktasının da aşılması ve alım emirlerinin yükselmesi ile kripto para birimi için boğa sezonu başlar.

  Daha teknik adımlar ile anlatmak gerekirse kripto para birimi için ilk olarak ayı sezonunun başlaması gerekir. Ayı sezonunda karamsar bir şekilde minimum seviyeyi gören bir kripto para birimi, sonraki adımda bir süre daha düşüş trendini sürdürür. Ardından %20’lik fiyat artışını yakalarsa bir sürelik yükseliş trendine girerek boğa sezonuna hazırlanır.

  Boğa Sezonu Nasıl Bir Etki Bırakır?

  Bir kripto para birimi için boğa sezonu ve doğal olarak fiyat atışları hakimse, diğer altcoinler bu durumdan olumsuz etkilenirler. Çünkü onlara yönelik düşen alım talepleri fiyatları da aşağı çekebilir. 

  Özellikle Bitcoin cephesinde gündeme gelen boğa sezonları diğer altcoinleri en çok etkileyen durumdur. Bazı uzmanlara göre BTC’nin bir boğa sezonunun içine girmesi için en kolay yol altcoinlerde yapılacak temizliktir. Bunlar ise ETH, LTC, XRP gibi kripto para birimleridir. BTC boğa piyasası oluşumunda BTC’nin diğer kripto para birimlerine göre halihazırda yüksek olan fiyatı daha da yükselir. Bu durum ise diğer coinlerde düşük değerlere sebep olabilir.

  Boğa Sezonun Kripto Para Piyasasına Etkileri

  Boğa sezonu kripto para piyasasına birden fazla alanda etki eder. İlk etkisi her büyüklükte yatırımcının alım yapmasını sağlamaktır. Artan bu talepler ardından ise kripto para biriminin daha çok alınmasını ve piyasa likiditesinin düşüşü ile fiyatların artmasını sağlar. 

  Diğer yandan boğa sezonu sonsuza kadar sürmeyeceğinden belirli bir süre ardından piyasayı en doymuş noktaya getirir. Kripto para piyasasında doygunluğu sağlayan ve aslında tekrar satış işlemlerinin gündeme gelmesine sebep olan şey ise boğa sezonunun sonudur.

  Boğa Sezonunun Bir Periyodunda Neler Olur?

  Boğa sezonun bir periyodu ele alındığında ilk olarak alım emirlerinin toplandığı görülür. Bu açılış sürecinde farklı kesimden yatırımcılar ve boğalar kripto para birimi için yüksek alım emirleri vermeye başlarlar. Tüm emirler ise borsada toplanır. Daha sonra ise kripto para birimi fiyatında artış meydana gelirken, piyasada işlem hacminin büyüdüğü görülür.

  Alım işlemlerinin yarattığı hacim artışı ardından ise piyasada belirli bir doygunluk seviyesi oluşur. Bu doygunluk ise artık yatırımcıların alım emirlerini kısmalarına neden olacaktır. Bu kapsamda ise boğa sezonu son bulur. Bu adımın hemen ardından ise ayı piyasası sahneye çıkacağından son adımda kripto para birimi fiyatının %20 düşmeye başladığı görülecektir.

  Boğa Sezonu Ne Kadar Sürer?

  Boğa sezonunun ne kadar süreceği hakkında bilgi verirken net bir gün ve tarih belirmemiz mümkün değildir. Çünkü süreyi etkileyen çok değişken birden fazla faktör bulunmaktadır. Kripto para birimlerinin o anki durumları, piyasa ortamında hakim olan koşullar süreyi etkilerler.

  Haftalık, aylık dönemlerde devam eden boğa sezonları bulunurken, döngüsel olarak meydana gelen boğa sezonları da kripto para piyasasında hakim olur. Diğer yandan arz talep konusu ve yatırımcıların ne zaman alım doygunluğuna ulaşacağı sezon süresini kısaltır veya uzatır. 

  Neden Kısa Sürer?

  Boğa sezonunun beklenenden kısa sürmesi için fiyat düşüşünü tetikleyecek ve satış emirlerini gündeme taşıyacak bir durun yaşanması gerekir. Buda güvenlik problemleri olarak bilinir. Bir kripto para borsasına ilişkin saldırı haberi veya merkeziyetsiz ağda güvenlik sorununa yönelik sansasyonlu haberin yayılması yatırımcı işlemlerini durdurabilir. 

  Bu kapsamda ise boğa piyasasında dengeler bozulacak ve enken bir sona doğru yol alınacaktır. Blockchain ağının saldırılar ile etkilenmesi oldukça zordur. Yine manipülasyon yaratmak amacıyla bu güvenlik riski konusunu kullanan kişiler de bulunur. Dolayısı ile haberler de yatırımcı yönünü belirleyebilir. Tam tersi bir durum, güve hakim ise aynı erken bitişler yaşanmayacaktır.

  Sonuç

  Kripto para piyasalarında ayılar ve boğalar tarih boyunca birer ikon ve metafor olarak yerini koruyacak. Bu gidiş gelişlerde traderlar her zaman risk yönetimine dikkat etmeleri gerekiyor.  Özellikle spot piyasalarda kazanmanın tek yolu boğa sezonunu beklemekten geçiyor. Fakat daha deneyimli traderlar ayı sezonundan da kazançlı çıkmasını bilirler. Tabi bu başka bir yazımızın konusu olacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle