Kripto Para

2.7 milyarlık BTC opsiyonları için kritik gün

  Kripto para piyasasında toplam değeri yaklaşık 2.7 milyar dolar olan Bitcoin (BTC) opsiyonlarının vadesi tamamlanıyor. Bugün gerçekleşecek vade süresinin dolmasıyla birlikte Bitcoin fiyatındaki volatilite artabilir…

  Kripto para piyasasında Bitcoin (BTC) fiyatını etkileyebilecek günlerden biri daha yaşanıyor. Haziran ayı için alınan toplamda 78 bin 360 adet BTC opsiyonunun vadesi bugün tamamlanıyor. Bunların neredeyse yüzde 90’lik kısmı, Deribit kripto para borsasında yer alıyor. 

  Kripto para opsiyon piyasasında yıl başında yaklaşık 4 milyar dolarlık opsiyonun vadesi dolmuştu. Daha sonra mart ayında 6 milyar dolarlık vadeler tamamlanırken bugün de yaklaşık 2.7 milyar dolarlık opsiyonların süresi dolacak. Bu verilere göre 2021 yılının en küçük ikinci vade dolumu yaşanacak.

  BTC Opsiyon Piyasasında Max Pain Seviyesi

  Sektörden gelen verilere göre yılın ikinci çeyreğinde son opsiyonlar için max pain noktası 40 bin dolar olarak tanımlandı. Opsiyon piyasasına giriş yapan yatırımcılar, max pain seviyesine yaklaşırlarsa maksimum zararla karşılaşırlar. Bunun tersi olarak bu seviyeden uzaklaşıp opsiyon satanlar ise maksimum kazanç elde ediyor.

  Büyük kripto para yatırımcılarının perakende yatırımcı karşısında manipülasyon yapma yetisine dayanan max pain teorisi opsiyon piyasasında önem taşıyor. Ancak kripto para piyasasında bu teorinin ne kadar aktif olduğu da tartışma konusu haline geldi. Genesis Volatility CEO’su Greg Magadini, kripto para opsiyon piyasası vade dolum dönemlerinde bu teorinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söylüyor.

  ETH Opsiyonlarında Rekor 

  Bitcoin opsiyon piyasasında toplam değer bakımından küçülme yaşanması dikkatlerden kaçmadı. Mart ayına göre yarıdan fazla değer kaybeden piyasanın aksine Ethereum opsiyonlarında ise değer bakımından yeni bir rekor kırılacak. 

  Kripto para opsiyon piyasası verilerine göre haziran ayının sonu için alınan Ethereum opsiyonlarının toplam değeri 1.3 milyar doların üzerine çıktı. Ethereum opsiyonlarının 618 binden fazlası Deribit borsasında bulunurken, yaklaşık 2 bin dolar seviyesi de max pain olarak belirlendi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle