Kripto Paralar Neden Düşüyor?

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bir süredir düşüş eğilimde idi. Gün içinde yaklaşık yüzde 9'a yakın seviyede değer kaybı yaşayan BTC fiyatı ile ilgili analistler yorumlarını paylaştı…

  Bitcoin fiyatında yaşanan ciddi orandaki düşüşün ardından pek çok altcoin fiyatında da çift haneli önemli kayıplar olması dikkatlerden kaçmadı. Bunlar arasında sabah saatlerinde ciddi oranda bir düşüş ivmesi yaşayan Ripple (XRP) de yer aldı. Kripto para analistleri, piyasayı etkisi altına alan düzeltme hareketini yorumladı.

  Kripto Paralar Neden Düşüyor? Düşmeye Devam Eder Mi?

  Kripto para dünyasının önde gelen yerli analistlerinden Kamile U, lider kripto para biriminde destek olarak çalışabilecek bölgelere dikkat çekti. Kripto para topluluğuna takip edilmesi gereken seviyeleri grafik üzerinde gösteren analist, paritenin yükselen trend altında kapanış olmadığı sürece yükselen trendde kalacağını söyledi.

  Analistler Bitcoin Fiyatını Değerlendirdi

  Kripto para analistlerinden siesta_laila, Bitcoin için önemli seviyeleri açıklamasıyla kripto para topluluğunun gündeminde yer aldı. Popüler analist sosyal medya hesabı üzerinden lider kripto para biriminin yükselişini sürdürmesi için koruması gereken ana seviyeyi belirtti. Bunun yanı sıra KriptoGeneral ise, çok büyük bir düzeltme beklemediğini, düzeltmenin başlayacağı seviye konusunda da tahminlerini açıkladı. 

  Kripto para borsalarından gelen güncel verileri değerlendiren ve analizini bir grafik ile destekleyen Deep Blue da açıklamalarıyla kripto para topluluğunun gündemine geldi. Dört saatlik mum kapanışının istenilen seviyenin altında gerçekleşmesi durumunda Bitcoin fiyatında önemli bir düzelteme görülebileceğine dikkat çekti

  Yabancı Analistlerin Bitcoin Yorumları

  Kripto para dünyasının en saygın isimlerinden biri olan analist Peter Brandt, BTC günlük grafiğini yorumladı ve düzeltme beklentisini hatırlattı. Lider kripto para biriminin 200 bin dolar seviyesine giden hedefinde zaman zaman önemli düzeltmeler ile karşılaşabileceğini yeniden aktardı. 

  Popüler analist, BTC fiyatında görülebilecek her yüzde 20 oranındaki düzeltmeleri memnuniyetle satın alacağını ve olumlu bulduğunu söyledi. Kripto para uzmanlarının bir kısmı yaşanan düşüşü değerlendirirken Bitcoin fiyatının kısa süre sonra yüksek seviyelere çıkabileceğini vurguladı. Bazı analistler ise düşüşün devam edebileceğini ve ayı piyasasına giriş sinyallerinin görüldüğünü aktardı.

  Kripto para piyasasındaki düşüş 1 milyar doları buhar etti

  Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin fiyatında yaşanan düşüş, sektörde soğuk duş etkisi yarattı. BTC fiyatında 10 bin doları bulan kaybın ardından 600 milyon dolar likidite olduğu görüldü.

  Kripto para piyasası, haftanın ilk işlem gününe düşüş ivmesiyle başladı. Bitcoin fiyatında görülen son düşüş ile birlikte 600 milyon dolar likidite oldu. Kripto para piyasasında son 24 saat içindeki kripto para tasfiyesi ise 1 milyar doları aştı.

  Piyasadan tasfiye olan pozisyonların neredeyse 600 milyon dolarını lider kripto para birimi olan Bitcoin’in (BTC) oluşturduğu dikkatlerden kaçmadı. Son 4 saatlik grafiğe bakıldığında da BTC’deki 600 milyon dolarlık tasfiyenin yaklaşık 295 milyon doları bugünkü düşüş ile meydana geldi. Bitcoin fiyatındaki bu tasfiyeler, kripto para piyasasında daha fazla satışı tetikleyen en önemli etken olarak kabul edildi.

  Bitcoin Fiyatındaki Düşüş Sürecek Mi?

  Lider kripto para biriminin haftaya düşüş trendi ile başlaması, pek çok perakende yatırımcının panik yaşamasına neden oldu. Bitcoin piyasasında 600 milyon dolarlık kayıp yaşanırken, toplam kripto para piyasasında ise kayıpların faturası 1 milyar doları aştı. Bu gelişmelerin başta perakende yatırımcılar olmak üzere birçok kurumsal yatırımcı üzerinde de satış baskısını arttırdığı görüldü.

  Bitcoin fiyatında bir günde yüzde 9’a yakın bir düşüş ivmesi görüldü. Bitcoin geçtiğimiz haftalarda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak yeni bir ATH yapmıştı. Lider kripto para biriminin fiyatını yorumlayan kripto para dünyasının uzman isimleri, BTC grafiğinde düşüş sinyallerinin devam edebileceğini söyledi.

  Altcoin Piyasasında Düşüş Hız Kazandı 

  İlk 10 kripto para içinde pek çok altcoin fiyatında yüzde 6 ile yüzde 15 arasındaki oranlarda ciddi düşüşler yaşandığı görüldü. Bunlar arasında bu sabah saatlerinde ani bir yükseliş kaydeden ancak BTC fiyatındaki düşüşle düzeltme yaşayan Ripple (XRP) de yer aldı. Binance kripto para borsası toplam likidite olan miktarda başı çekmesiyle dikkat topladı. 

  Borsaların Çökmesinde Kasıt İhtimali

  Kripto para borsalarının, değer kayıpları yaşandığında çökmesi, akla manipülasyon ihtimalini getiriyor. Özellikle yaşanan büyük düşüşlerin ardından, bu çöküşlerin gerçekleşmesi, yatırımcıların büyük eleştirilerine neden oluyor. 

  Borsalar, büyük düşüşlerin yaşandığı dönemlerde, borsalara erişimi engelleyerek sitede bir hata olduğunu söylüyorlar. Ancak durum bunun tersi olabilir. Kullanıcılar, daha fazla zarar etmemek için, telaşla varlıklarını fiat paraya dönüştürmek isterken, kimi borsalar bunu engelliyor. Son iki günde BTCTürk ve Paribu’nun bunu yaptığını söyleyebiliriz. Borsalara ulaşmak neredeyse imkansız durumda

  Her düşüşün sonunda, BTCTürk’ün çökmesi artık oldukça alışılageldik bir konu haline geldi. Bu durumun bir süreklilik haline gelmesi nedeniyle, kullanıcıların CİMER’e şikayette bulunduğu ifade ediliyor.

  Özellikle BTC’de yaşanna düşüş ile beraber, birçok kullanıcı, elindeki paraları fiat paraya çevirmek istese de, bunu  başarabilmiş değiller. Bu sebeple, yatırımcılar her seferinde büyük zarara uğratılıyorlar. Bu durumun artık klasikleşmesi sebebiyle, kripto para borsalarına büyük cezaların gelebileceği ifade ediliyor

  Binance’te de Çöküş Yaşandı

  Sadece Türkiye merkezli borsalar değil, birçok yabancı borsada da çöküş yaşandı. Binance borsası da bunlardan bir tanesi. Binance’te kullanıcıların bakiyeleri “0” olarak gözüküyordu. Bu nedenle kullanıcılar son derece telaşlansa da, yüreklere su serpen açıklama Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan geldi. Zhao, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, yoğunluktan ötürü bir teknik sıkıntı olduğunu, tüm kullanıcıların fonlarının güvende olduğunu ifade etti. 

  Kripto para borsalarının çöküşleri, ani fiyat yükselişleri ve düşüşlerinde sıklıkla söz konusu olabiliyor. Borsalar yaşanan bu çöküşleri, büyük yoğunluğa bağlasalar da, bazı kullanıcılar bunun bilerek yapıldığını düşünebiliyorlar. Özellikle ani düşüşlerdeki panik havası, borsalardaki para çıkışını arttırdığından, kripto para borsalarının bunu isteyerek yaptıkları ifade ediliyor. 

  Kripto Para Piyasalarında Güncel Durum Ne?

  Kripto para borsalarında güncel durum şöyle;

  Güncel verilere göre Türk Lirası cinsinden BTC fiyatı şuanda %bitcoin+try% TL. Bitcoin hacmi ise son 24 saatte %bitcoin+yuzde%. Ethereum fiyatı ise %ethereum+try% TL civarında seyrediyor. ETH Hacmi, son 24 saatte %ethereum+yuzde%. Ripple'de ise fiyat %ripple+try% TL. Ayrıca son 24 saatte XRP hacmi %ripple+yuzde%.

  Kripto para haberleri ve gelişmelerden anlık haberdar olabilmek için web site bildirimlerini açabilirsiniz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle