USD (USDC) Coin Nedir? Nasıl alınır?

  Doları blok zincir üzerinde tercih edilen herhangi bir işlemde kullanabilmeyiı sağlayan USDC Coin hakkında bilgileri bu yazımızda ele alacağız. Centre tarafından piyasaya sürülmesinden buyana rağbet gören USDC stablecoin nasıl alınır, avantajları, dezavantajları neler, gelecekte nasıl bir noktada olabilir sorularına yanıt arayacağız. 

  USD (USDC) Coin Nedir?

  USD Coin (USDC), Centre tarafından geliştirilen stabil kripto para birimidir. Amerikan dolarına bire bir şekilde sabitlenen USDC Coin, Coinbase tarafından desteklenen ABD merkezli Circle teknoloji projesi çerçevesinde üretilmiştir. Kripto para piyasasında yer alan her bir USDC Coin karşılığında, Centre’ye ait özel banka hesabından 1 dolar bulundurulur.

  USD Coin (USDC) Yorum

  USD Coin hakkında analist yorumlarına bakıldığında USD Coin’in bireysel ve kurumsal yatırımcılara avantaj sunan bir altcoin olduğu kanısına ulaşılır. Analistler banka masraflarına katlanmak istemeyen kurumsal şirketlerin dolar değerini transfer edebilmek için USD Coin kullandıklarını belirtiyorlar.

  Yatırımcı yorumlarında, USD Coin’in hız performansından ve şeffaflığından söz ediliyor. Yüksek miktarda dolar gönderiminde özellikle sınır dışı transfer yapılıyorsa bankaların yüksek masraf çıkardığı belirtiliyor. Bunun için USDC Coin ile kriptografik şekilde en düşük masraf üzerinden yüksek dolar bakiyesi gönderiminin kendileri için büyük kolaylık olduğunu aktarıyorlar. 

  USDC Geleceği

  USD Coin (USDC) geleceği oldukça parlak görünüyor. Ünlü analistler USDC Coin’in ilk kez kripto para yatırımına dahil olacak kişiler için bir fırsat olduğunu belirtiyorlar. Dolara sabitlenmiş fiyattan yararlanarak, daha düşük bir risk ile kripto para piyasasında yatırma başlanarak deneyim elde edilebildiği vurgulanıyor. Bu açıdan stablecoin’e hep ihtiyaç duyulacağı ve onun gelecekte var olacağı vurgulanıyor.

  Analistler USDC Coin’in aynı zamanda itibari para ile akıllı kontratlar arasında bağlantı kurduğunu, bunu oldukça önemli olduğunu belirtiyorlar. Yorumlarında, yazılım geliştiriciler için doları blok zincir üzerinde avantajlı kullanmanın en ideal yolunun UDSC Coin ile işlem yapmak olduğu vurgulanıyor. 

  USDC Coin Fiyatı

  Anlık olarak bakıldığında 1 USDC Coin döviz cinsinden ise %usd-coin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, USD Coin fiyatı 24 saatte %usd-coin+yuzde%.

  Bu altcoin stablecoin olduğu için piyasada anlık fiyat değişimine pek uğramaz. Sürekli olarak 1 dolar olarak görüntülenir. Burada bilinmesi gereken dolara bağlı olan USDC Coin’in değerinin ise dolar arttıkça attığıdır. Kur bazında yaşanan değişimlere bağlı olarak USDC Coin değeri de değişecektir. Elbette zaman zaman ufak dalgalanmalar görülebilir. Ayrıca USDC’nin bağlı olduğu firmanın başına kötü bir olay gelirse bu coinin stabil değeri de bozulabilir. Bunu bilmekte yarar var.

  USD (USDC) Coin Nasıl Alınır?

  USD Coin (USDC) almak için Binance, Coinbase Pro, Kraken, Poloniex, KuCoin, Binance.US, Huobi Global, Bitstamp, Bittrex, Liquid gibi kripto para borsası platformları tercih edilebilir. Bunlardan herhangi birine erişim sağlanıp, ana sayfadan “yen kayıt“ sekmesine giriş yapılmalıdır.

  Gelen tablo üzerine e-posta ve talep elden kimlik bilgileri girilerek, tablo altından “kaydet“ kutucuğu seçilir. Erişim sağlanan yeni sayfandan “hesaba para yatır“ başlığına tıklanır. Gelen tabloda hesaba yatırılacak para cinsi seçilip, kredi kartı ve banka hesabı üzerinden para transferi gerçekleştirilir.

  Otomatik şekilde ulaşılan yeni pencereden ise “kripto para al“ sekmesine girilir. Beliren tablo üzerinden USDC stablecoin birimi, alınmak istenilen miktar belirlenip, “al“ komutuna tıklanarak, alım emri verilir. Alınan USDC stablecoin miktarı cüzdana yansır.

  Avantajları Neler?

  USDC Coin’in en büyük avantajı akılda yer alan dolar değerini tercih edilen bir cüzdan adresine tam tamına uygun değer üzerinden transfer edebilmektir. Örneğin kişi çok düşük bir dolar değerinde transferi BTC ile yapamaz. Ancak transfer USDC stablecoin ile yapılıyorsa, hem çok düşük hem de çok yüksek dolar karşılıkları istenilen cüzdana gönderilir. Bu durum özellikle kripto para üzerinden ödeme yapan kurumsal şirketlere büyük avantaj sunar.

  Diğer bir avantaj ise Western Union transferlerinin işlem ücretlerini ortadan kaldırmasıdır. Bir bireysel yatırımcı veya şirket yurtdışında bir hesaba dolar göndermek istediğinde Western Union ile işlemde hem masraf ödeyecek hem de mesai saatleri içinde işlem yapacaktır. USDC stablecoin üzerinden gönderim yapılırsa, 7/24 mesai derdi olmadan, en düşük masraflar işlem tamamlanır.

  Dezavantajları Nedir?

  USD Coin (USDC)’nin dezavantajı kripto para borsalarında alım-satım işleminde kar sağlamak amacıyla kullanıma uygun olmamasıdır. Bir köprü görevini alan USDC sayesinde, sanki dolar ile diğer kripto paralar alınıyormuş gibi işlem yapılabilir. Deneyim kazanmak amacı ile alım-satım gerçekleştirilebilir. BTC, ETH ve diğer altcoinler ile elde edilen yatırım karı getirisi elde edilemez.

  Piyasa fiyat oynaklığını sergilemeyen bu stablecoin, dolar kuruna göre yön alır. Burada doların kararsız olduğu dönemlerde, USDC stablecoin değerinin de düşmesi bir dezavantajdır. Sanal cüzdanda saklanırken borsaya gelebilecek saldırıdan etkilenebilir. Bu yüzden masaüstü cüzdanda saklanması tercih edilir. 

  Ayrıca gelecekte bu coinin bağlı oladuğu firmanın başına kötü bir olay gelirse ya da fonlara zarar gelirse USDC coin stabilliği bozulur ve 1 doların altında işlem görebilir. Her ne kadar stabilcoin olsa da bu sonsuza kadar öyle olacağı anlamına gelmiyor.

  Sonuç

  USD Coin (USDC) bireysel ve kurumsal yatırımcılara doların gerçek değerine sabitlenmiş kriptografik bir varlıkla işlem yapabilme olanağı sunan stablecoindir. Doların güçlü bir para birimi olmasına bağlı olarak onunda geleceği analistlerce parlak görülüyor. Dolar değer kazandıkça kendisi de değerlenen USD Coin’in kurumsal şirketlerin talepleri ile varlığını sürdüreceği belirtiliyor. Kripto paraların fiyat oynaklığından korunmak isteyen kullanıcıların “güvenli liman” olarak görmeye başladıkları bir coin olarak popülerliği yükselmekte.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle