USD (USDC) Coin Nedir? Nasıl alınır?

  Bu yazımızda, piyasa volatilitesinden bağımsız ödemeleri yapmak için kullanılan USDC Coin hakkında bilgileri sunacağız. USDC Coin nedir, nasıl alınır, dezavantajları ve avantajları neler, onun için yapılan yorumlar ne yönde sorularına yanıt bulmaya çalışacağız. 

  USD (USDC) Coin Nedir?

  USD (USDC) Coin, ABD dolarına sabitlenmiş olan stablecoindir. USDC Coin, Tether (USDT) ve TrueUSD varlıklara alternatif olan değeri sabitlenmiş bir coin’dir. USDC Coin, ABD dolarının, halka açık olan Blockchain üzerinde daha rahat bir şekilde kullanılabilmesini sağlayan varlıktır. Her zaman için USD’ye çevrilebilen USDC Coin, ERC-20 tabanına ait akıllı sözleşmeler ile doğrudan işleme girebilir. 

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  USDC Coin projesinin amacı, Blockzincir’e ABD dolar değerini temsil eden kripto parayı getirmek, bunun üzerinden ticari işlemlere imkan sunmaktır. Bu projede kurumsal şirketlerin akıllarında yer aşan dolar tutarını, bir kripto para birimi üzerinden küsuratsız gönderebilmeleri amaçlanmıştır. Bitcoin ile akılda yer alan dolar değerini ve düşük tutarları transfer etmek zorlaşırken, satblecoin USDC ile bu amaca rahatlıkla ulaşılır. Proje hakkında diğer bilgileri, https://whitepaper.io/coin/usd-coin linkindeki Whitepaper’dan öğrenebilirsiniz. 

  USDC Coin Yorum

  USDC Coin hakkında yorumlar ele alındığında, özellikle kurumsal şirketlerin USDC Coin’i tercih ettikleri bilgisine ulaşılıyor. Analistler ve yatırımcılar USDC Con’in şirketler arasında bir ödeme aracı olarak kullanılabildiğini belirtmişler. Bu kapsamda ise dolar değeri üzerinden ödemeleri, kripto para transferi ile yapmak mümkün hale geliyor. Değeri dolara endekslendiği için kripto para yatırımcıları için güvenli liman niteliğindedir. 

  USD Coin Geleceği

  USDC Coin geleceğini ele alan analistler, onun başarılı bir ilerleyiş içinde olduğunu aktarıyorlar. Piyasa volatilitesinden etkilenmeyen stablecoin’in her zaman düşük riskli işlemler için tercih edilebileceğini açıklıyorlar. Bir kripto para birimini dolar yerine USDC Coin ile alma yoluna gitmeyi tercih eden yatırımcı kitlesinin ise genişlediğini belirtiyorlar. 

  1 USDC Fiyatı Ne Kadar?

  Son gelen verilere göre 1 USDC fiyatı %usd-coin+try% TL. Döviz cinsinden ise %usd-coin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, USD coin 24 saatte %usd-coin+yuzde%.

  1 USDC Coin fiyatı, her zaman 1 dolara sabitlenmiş durumda işlem görür. USDC Coin, dolara sabitlenmiş bir stablecoin olduğu için değeri de dolara göre belirlenir. Örneğin dolar TL karşısında değer kazanıyorsa, bu durumda yanı avantajların USDC Coin için gündemde olduğu bilinir.  

  USD Coin (USDC) Nasıl Alınır?

  USDC Coin satın almak için izlenen adımlar şunlardır:

  • 1. Adım: USDC Coin şuan Binance, Coinbase Exchange, Uniswap, borsalarında işleme girer. Bu borsalar arasından seçilene erişim sağlanır.
  • 2. Adım: Seçilen borsada hesap açılışı gerçekleştirilmeli ve gelen KYC işlemleri tamamlanmalıdır.
  • 3. Adım: Oluşturulan hesaba ise satın alam aşaması için para yatırılmalıdır.
  • 4. Adım: Para yatırma işlemi sonrasında borsadan USDC Coin paritesine ulaşılacak işlem sayfasına gidilir.
  • 5. Adım: Bu alandaki güncel fiyat üzerinde yada daha uygun bir fiyat belirlemesi üzerinden USDC Coin satın alma emri verilir.
  • 6. Adım: Emir onayı ile birlikte hesabın sanal cüzdanında görülen USDC Coinler burada saklanabilir veya güvenlik koşulları daha iyi olan donanım cüzdanlara aktarılarak saklanabilirler.

  Adımların uygun biçimde atılması halinde satın alım başarılı şekilde tamamlanır.

  Avantajları Neler?

  USD (USDC) Coin avantajları:

  • Hızlı Transfer: USDC Coin sahipleri kripto para cüzdanları arasında sınır ötesine transferi dakikalar içinde gerçekleştirebilirler. 
  • Tam Tutarda Ödeme: USDC Coin ile ödeme üzerinden ticareti seçen şirketler, dolara ilişkin tam tutarlar üzerinden, yüksek veya oldukça düşük değerleri birbirlerine transfer edebilirler. 

  Dezavantajları Ne?

  USD (USDC) Coin dezavantajları:

  • Saldırı Riski: USDC Coin, her kripto para birimi gibi sanal cüzdan altında çevrimiçi koşullarda saklanır. Ağda oluşabilecek saldırı riskleri bu konumda gündeme gelebileceğinden, donanım cüzdanda saklanması tercih edilir.
  • Kısıtlı Erişilebilirlik: USDC Coin sadece 3 farklı kripto para borsasında listelenir. Bu kapsamda her alandan onunla işlem yapmak mümkün değildir. 
  • Karlı Yatırıma Yönelmeme: USDC Coin, stablecoin olduğu için değişken fiyat ürerinden kısa vadede kazanç sağlama hedefleri için kullanılamaz. 

  Sonuç: USDC Coin Dolara Sabitlenmiş Bir Coin'dir!

  USDC Coin, dolara sabitlenmiş stablecoin olarak bilinir. Özellikle ödeme aracı olarak kullanılmakta ve dolar ödemeleri için tercih ediliyor. Ayrıca kripto paraların hareketlerinden korunmak için bir güvenli liman olarak görülüyor. Kurumsal şirketlere riskten korunarak transfer gerçekleştirme imkanını sunan bu stablecoin için analistler olumlu yorumlar yapıyorlar. Gelecekte işlem hacmi ve kapasitesi artarak Tether’e daha büyük bir rakip olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle