USD (USDC) Coin Nedir, Nasıl Alınır Hangi Borsada Var?

  Değeri sabit kripto para birimlerinin son dönemde popülerliği artmaya devam ediyor. Yeni yatırımcılar tarafından da araştırılmaya başlayan bu stablecoinler arasında USD (USDC) ise ik sıralarda yerini almayı başarıyor. Kripto piyasalar için önemli çözüm önerileri sunan bu sabit kripto para birimlerinin geleceği ve detayları araştırılmaya devam ediyor. Bu projeler arasında öne USD (USDC) hakkında merak edilenleri ve tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

  USD Coin (USDC) Nedir?

  USD (USDC), değeri 1:1 temelinde ABD dolarına (USD) sabitlenmiş bir kripto para birimdir. Dolaşımda yer alan USDC’nin her birimi nakit ve kısa vadeli ABD hazine bonolarının bir karışımda rezervde tutulan 1 dolar ile desteklenen bir sabit para birimidir. İtibari paradan blok zincire çözüm üreten bir kripto projesi olarak da değerlendirilmektedir.  

  USD Coin (USDC) Projesi ve Whitepaper

  Eylül 2018’de sınırlı bir temelde piyasa sürülen USD (USDC), projenin teknik makalesinde belirlendiği gibi birçok soruna çözüm üretmeyi hedeflemektedir. 1’e 1 temelinde ABD dolarına sabitlenen bir sabit kripto para birimi olarak görev yapmak üzere geliştirilmiştir. USD Coin, ‘’dijital çağ için dijital para’’ sloganı ile yola çıkmasının ardından stablecoin, nakitsiz işlemlerin daha yaygın hale geldiği bir dünya tasavvur etmektedir. Bu hedefle ortaya çıkan ve blok zincir için itibari para birimi ile çözüm sunmayı hedefleyen USDC, birçok farklı işlevsel özelliği ile ilgi görmektedir. 

  USD Coin (USDC) projesinin merak edilen tüm hedeflerine ve detaylarına ilişkin konuları incelemek için: https://www.centre.io/usdc projenin resmi Whitepaper sayfasına kolayca resmi bağlantı adresini kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. 

  USD Coin (USDC) Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  USD Coin Merkez Komisyonu’nun iki kurucu üyesi bulunmaktadır. Eşler arası ödeme hizmetleri ile dikkat çeken Circle ve diğeri ise piyasa değeri ile ilk sıralarda yer alan Coinbase kripto para borsasıdır. Başka kripto girişimlerinin de bu komisyona katılımları açık olarak belirlenmiştir. 

  Circle’ın kurucu ortaklarından Jeremy Allaire ve Sean Neville, USD Coin (USDC) projesi için değer değişiminin açık bir internetin dünyayı daha etkili şekilde dönüştüreceğine inandığını söylemişlerdir. Bu kapsamda entegre edileceğine ve sonunda yapay ekonomik sınırları ortadan kaldırarak daha verimli ve de kapsayıcı bir küresel pazara olanak sağlayacağına inandıklarını aktarmışlardır. 

  2020 yılında ise kurucusu Coinbase ve Circle, USDC protokolünde ve akıllı sözleşmesinde toplu olarak oldukça geniş bir yükseltme duyurmuştur. 

  USD Coin (USDC) Kullanım Alanları Neler?

  USD Coin (USDC), temelde günlük ödemeler, ticaret ve eşler arası işlemler için kullanımı kolaylaştırılan bir sabit para birimi olarak değer görmektedir. Bu kullanım örnekler ile sınırlı kalmayan USDC, proje detaylarında da belirtildiği üzere işlevsel yapısı ile geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu kapsamda USDC’nin kullanım alanları şöyle özetlenebilir:

  • Piyasalardaki oynaklıklarından kaçınmak,
  • İşletmeleri dijital varlık ödemeleri kabul etmesi,
  • Merkezi olmayan finans (DeFi) ve oyun da dahil olmak üzere bir dizi sektörde aktif olarak kullanılabilecektir. 

  USD (USDC) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Değeri ABD doları ile sabitlenen diğer tüm sabit coinler ile benzer özellikler taşımaktadır. USD Coin’in benzersiz olmasını sağlayan temel unsurlar için bu nedenle teknik bazı detaylarına bakmakta yarar var. Genel olarak hedefi olabildiğince çok sayıda cüzdan, borsa, hizmet sağlayıcısı ve dApp tarafından kabul edilen bir ekosistem yaratmaktır. Bu ilke kapsamında projenin öne çıkan benzersiz özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Dolaşımdaki tüm USDC’ler Ethereum blok zincirinde bulunan ERC – 20 jetonlarıdır. 
  • Büyük muhasebe firmasının rezervde tutulan nakit seviyeleri doğrulanmaktadır. 
  • Circle ve Coinbase tarafından da mevzuata uygunluk sağlandı ve uluslararası girişimlerin önü bu sayede açılmıştır. 

  Güncel USDC Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 USDC fiyatı %usd-coin+try% TL. Döviz cinsinden ise %usd-coin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, USD Coin fiyatı 24 saatte %usd-coin+yuzde%.

  USD (USDC) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  USD (USDC) gibi kripto para piyasalarını ve geleceğin finans dünyasını şekillendirmeyi amaçlayan projeler avantajları kadar dezavantajlarıyla da öne çıkarlar. Bu nedenle kripto paralara yatırım yapmak isteyen veya satın alacak kişilerin bu artı ve eksi yönlere dikkat ederek işlemlerini buna göre gerçekleştirmeleri gerekmektedir. 2022 yılı itibariyle kripto para piyasalarında sabit coinlerin de yaşadıkları belirsizlikler öne çıkmaktadır. 

  USD Coin (USDC) avantajları ve dezavantajları ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Şeffaflık konusunda rakiplerinin önüne geçmiştir. Kullanıcıların 1 USDC çekebilecekleri ve karşılığında 1 ABD doları alabilecekleri güvencesini verir. 
  • Coinbase ve Circle gibi önemli kuruluşlar tarafından ortaya çıkarılmıştır. 
  • Nakitsiz işlemlerin daha yaygınlaşmasını sağlayacak bir gelecek hedefine sahiptir. 
  • Güvenilir olsa da kripto piyasalardaki riskler ciddi kayıplara neden olabilir. 

  USD Coin (USDC) Hangi Borsalarda Var?

  USD Coin (USDC)’in birçok kripto para borsasında ve değişim platformunda mevcuttur. Bu platformları kullanarak işlem yapılmasına olanak sağlar. USDC listeleyen borsalardan bazıları şunlardır:

  • Binance
  • Coinbase Exchange 
  • Kraken 
  • OKX
  • Bybit
  • Bitget
  • MEXC

  USD Coin (USDC) Piyasa Bilgileri

  USDC’nin piyasa verilerine bakıldığında dolaşımda ne kadar olduğuna dair kesin bir sayı vermek oldukça zor görülmektedir. Teoride olduğu gibi, var olacak USDC sayısı sınırsız olarak belirlenmiştir. Coinbase tarafından USDC’yi destekleyen fonların çeşitlendirilmesi düşünülse de yoğun topluluk tepkisi sonrasında bu teklif geri çekilmiştir. Bu gelişmeler sonrasında Şubat 2021’de Pazar payında %74 ve %16’lık bir liderliğe sahip olmasına rağmen, 2022 Şubatında %45, %30’luk liderliğe geriledi. Pazar hakimiyetinde bu sorunlar nedeniyle bir erime görüldü. 

  USD Coin (USDC) Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  USD Coin (USDC) satın almak isteyen kullanıcıların farklı borsaları tercih etmesi mümkündür. Satın alma işlemleri için şu adımlar izlenebilir:

  • 1. Adım: Coinbase, Binance gibi platformlarında mobil/web uygulamasına giriş yapılır.
  • 2. Adım: Hesap açma işlemleri yapılır.
  • 3. Adım: Doğrulama sonrasında banka hesabından para aktarılır. 
  • 4. Adım: Tanımladığınız bakiye miktarında USDC alım emri verilir.
  • 5. Adım: USDT, BTC, ETH, USD gibi çiftler ile işlem yapılabilir. 
  • 6. Adım: Güvenilir hesaplarda saklanır.  

  Özet Olarak

  USD Coin (USDC), genel hatları ile geleceğin ödeme ve finans dünyasını değiştirmeyi hedefleyen bir dijital para olarak hareket etmektedir. Olabildiğince çok sayıda cüzdan, borsa ve hizmet sağlayıcısı ile merkeziyetsiz uygulamalar olan dApp tarafından kabul edilen bir ekosistem amaçlamaktadır. Sabit para olma özelliği aynı zamanda piyasalarda görülen oynaklıklara karşı da koruma sağlamaktadır. Bu yönden gelecek vaat eden ve piyasa hakimiyeti ile güçlü görülen bir sabit para olmuştur. Ancak son dönem piyasa riskleri nedeniyle kullanıcısının tedbirli olması önerilmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle