SEC BTC ETF’ini bilerek onaylamıyor – SEC Komiseri

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bugüne kadar şirketler tarafından yapılmış olan hiçbir Bitcoin (BTC) ya da Ethereum (ETH) ETF başvurusunu kabul etmedi. SEC Komiseri Hester Pierce’in de kabul ettiği bu negatif ayrımcılığın ne zaman biteceği tartışılıyor.

  Kripto para piyasaları, son dönemlerde piyasaya kurumsalların girmesiyle birlikte ayaklandı. Ancak her ne kadar sektöre kurumsal yatırımcılar dahil olmuş olsa da birçok kurumsal şirketin hala bilinçli olarak sektörden uzak durduğu biliniyor. Zira kripto paraların volatil yapıda olması, ülkelerin kripto paraları değerlendirme aşamasında olması, yasa dışı faaliyetler ile ilgili iddialar gibi nedenler ile kurumsalların sektöre tam katılım göstermediği görülebiliyor. Ancak ETF’leri onaylanmasının, bunu kolaylaştıracağı düşünülüyor.

  Pierce, SEC’nin “Bilinçli” Çifte Standart Uyguladığını Düşünüyor

  Bitcoin (BTC) ETF başvurularının onaylanması durumunda, ABD’de birçok şirketin kripto para sektörüne gireceği düşünülüyor. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), henüz yapılan başvuruların hiçbirini kabul etmedi. Bu da SEC’nin, Bitcoin’e karşı negatif ayrımcılık uyguladığı yorumlarını ortaya çıkardı. SEC Komiseri Hester Pierce, ortaya çıkan bu yorumlara açık şekilde katılıyor. Pierce, SEC’nin Bitcoin konusunda çifte standart uyguladığını düşünüyor.

  SEC bünyesinden yetkili bir ismin negatif ayrımcılık yorumlarına katılması ve bundan rahatsızlık duyması, akıllara SEC’nin bu ETF başvurularını kabul etme olasılığını getiriyor. Pierce, konuya ilişkin yaptığı açıklamalarında SEC’nin sunduğu gerekçelerin “durumu geçiştiren bahanelerden” öteye geçmediğini savundu. Pierce, SEC’nin BTC ETF değerlendirmelerini geciktirmek için elinden geleni yaptığını iddia etti.

  “Kurumsallar İştahla BTC ETF’i Bekliyor”

  Hester Pierce, açıklamalarında SEC tarafından önemsenmeyen kripto paraların, buna rağmen “ışık hızında büyüyen” bir sektöre dönüştüğünü, artık kurumsalların da iştahla BTC ETF onayını beklediğini ifade etti. Hatta birçok kurumsal yatırımcı ABD’de, SEC onaylı bir ETF olmasa da Grayscale gibi kurumların alternatif kanallarına yöneliyor. Zira Grayscale Bitcoin Trust fonları ciddi bir talep görüyor.

  Pierce Artık SEC’nin Onay Vermesi Gerektiğini Düşünüyor

  Pierce’e göre geçmiş yıllarda piyasalar çok daha küçük hacimlere sahipti ve bu nedenle BTC ETF’i konusunda sorunlar yaşanabilirdi. Pierce, artık bu şartların değiştiğini ve SEC’nin geç kalmadan Bitcoin ETF’lerine onay vermesi gerektiğini dile getirdi. Pierce, BTC ETF’leri ile kurumsalların çok daha kısa süreler içinde büyük kazançlar elde edebileceğini düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle