Kripto Para

Fed CBDC ve kripto paraları yeni birimle araştıracak!

  ABD Merkez Bankası’nın (Fed) New York ayağı, “New York İnovasyon Merkezi” (NYIC) ismi ile içinde merkez bankası dijital parasının (CBDC) da yer aldığı finansal teknoloji unsurlarını (Fintech) test amaçlı bir oluşumu hayata geçirdiğini açıkladı.

  Kripto paralara ve kripto paralarla birlikte daha popüler hale gelen merkez bankası dijital parası (CNDC) alanındaki çalışmaları ile son dönemlerde dikkat çeken ABD’de, finansal teknoloji unsurlarını kapsayan bir yeni oluşum adımı atıldı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) New York ayağı, “New York İnovasyon Merkezi” (NYIC) ismi ile yeni bir oluşum kurulduğunu açıkladı. Fed Başkanı Jerome Powell, söz konusu oluşum adına New York Fed ve Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) birlikte çalışacağını açıkladı.

  Kurumun Başında New York Fed Yetkilisi Olacak

  Jerome Powell, yaptığı açıklamasında “Bu ortaklık özellikle de merkez bankası dijital parası ve sınır ödemeler konusunda bize yol gösterecek” sözlerini dile getirdi. BIS’in de yardımı ile bir fintech araştırma departmanı kurduğunu duyuran New York Fed’in adım attığı NYIC oluşumu, Temmuz ayında New York Fed bünyesine dahil olan Per von Zelowitz tarafından yönetilecek. Powell’ın açıklamalarına göre NYIC’nin en önemli görevlerinden arasında stablecoin’ler, CBDC ve sınır ötesi ödemeler olacak.

  Fed Başkanı Powell’ın Açıklamaları

  Fed Başkanı Jerome Powell, BIS ile birlikte çalışmaya başlayacak olan NYIC’nin açılışını sanal bir toplantıda duyurdu. Powell konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “BIS ile kurulan bu ortaklık, CBDC’ler konusundaki araştırmalarımızı desteklemenin yanı sıra, sınır ötesi ödemelerin de elimizdeki mevcut sistem ile nasıl daha masrafsız ve daha hızlı yapılabileceği konusu üzerine odaklanacak.

  NYIC 5 “Fırsat Alanına” Odaklanacak

  Kurum ile ilgili olarak Fed tarafından yapılan resmi açıklamada, NYIC’nin 5 “fırsat alanına” odaklanacağı ifade edildi. Söz konusu resmi duyuruya göre kurumun odaklanacağı fırsat alanları şöyle:

  • Denetleyici ve düzenleyici teknoloji,
  • Finansal piyasaların altyapıları,
  • Paranın geleceği,
  • Açık finans,
  • İklim riskleri.

  Kurumun Ana Gündeminde CBDC’ler Olacak

  Kurumu yönetecek isim olan Per von Zelowitz’e göre bu alanlar içerisinde yer alan “Paranın geleceği” alanı, direkt olarak CBDC’ler konusuna dahil oluyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Zelowitz, kurumun asıl odak noktasında CBDC’ler olacağını ve ayrıca stablecoin’lerin de dahil olduğu kripto paralar konusunda da özel çalışmalar olabileceğini ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle