BTC gerçekten de çok mu enerji tüketiyor?

  NY Times, 7 Eylül tarihinde Bitcoin’in (BTC) harcadığı enerjiyi işledi. Tesadüfen işlenen bu konuyu daha sonra ABD’li Senatör Elizabeth Warren da gündeme getirdi. NY Times’ın başlattığı FUD akımına Senatör Warren da dahil olduktan kısa süre sonra Bitcoin (BTC) çok sert düşüşler yaşadı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), haftalar sonra ilk kez Temmuz ayı sonlarında ciddi toparlanma işaretleri gösterdi. Ardından Ağustos ayını da verimli şekilde geçiren Bitcoin, Eylül ayında bir kez daha güçlü sinyaller vermeye başladı ve 52 bin dolar seviyesinin de üzerine çıktı. Ancak 7 Eylül tarihinde TSİ akşam saatlerinde Bitcoin çok ciddi düşüşler yaşamaya başladı. Bu düşüşlerle birlikte BTC, 46 bin 200 dolar seviyesine kadar geriledi. BTC’deki düşüş, altcoin piyasasını da etkileyince piyasa kızıla büründü.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  BTC Düşüşlerle 46 Bin Dolar Bandına Geriledi

  Bitcoin sert düşüşler yaşamadan önce ABD’de, NY Times dergisi Bitcoin madenciliği ve BTC’nin harcadığı enerjiyi konu olarak işledi. ABD’li Senatör Elizabeth Warren da NY Times tarafından başlatılan FUD akımını destekleyen paylaşımlarda bulunmaya başladı. Warren, yaptığı paylaşımlarında BTC madenciliğine yönelik sert çıkışlar yaptı ve bunu çevreci kaygılar nedeniyle savunduğunu iddia etti. Elizabeth Warren’ın paylaşımlarından sonra BTC 46 bin 200 dolara kadar geriledi.

  Senatör Warren, NY Times Paylaşımına Dayanarak Paylaşımda Bulundu

  Elizabeth Warren, Bitcoin’in kabaca Washington eyaleti ile aynı miktarda enerji harcadığını ve bu nedenle “dünyayı yok edebileceğini” düşünüyor. Bu nedenle Warren, BTC üretim talebinin elektrik şebekeleri ve şirketleri üzerinde çok ciddi baskılar oluşturabileceğini ve “gezegeni korumak için” kripto para madenciliğinin bitirilmesi gerektiğini savunuyor.

  NY Times, BTC’nin Tükettiği “Fazla” Enerjiye Odaklandı

  Dünyanın en popüler haber kaynaklarından biri olan NY Times, konuya ilişkin ele aldığı haberde “Bitcoin’in neden birçok ülkeden daha fazla elektrik tükettiğine” odaklandı. Ancak BTC ağı Proof of Work (PoW) yani “iş kanıtına” bağlı çalışır. Ağdaki zor sorunları çözen madencilik cihazları, bu çözümlere karşılık ödül olarak Bitcoin kazanır. Bu madencilik cihazları da elektrik tüketerek çalışır. Ancak bu cihazların, prizde takılı bırakılmış olan elektronik eşyaların yarısı kadar bile elektrik tüketmediği de biliniyor.

  BTC Konusunda FUD Oluşturma Çabası Mı Var?

  Bitcoin ya da genel anlamda kripto para karşıtları, Bitcoin madenciliğinin tükettiği enerjiden kaynaklı olarak madenciliğin çevreye ciddi zararlar verdiğini ifade ediyor. Ancak kripto para topluluklarında olan birçok kişi, bunun bir FUD yayma çabası olduğunu düşünüyor. FUD (Korku-Belirsizlik-Şüphe), genellikle kripto paraları kötü anlamda etkileyecek asılsız ya da abartılmış haberler, söylemler ve gelişmeler için kullanılan bir ifadedir.

  BTC’nin Enerji Tüketimi ve Bankaların Enerji Tüketimi

  Dünya üzerindeki tüm kayıtlı ve kayıt dışı BTC üretim tesisleri toplamda 113 TWH (yaklaşık) enerji tüketiyor. Ancak öte yandan bankacılık sektörünün yalnızca fiziksel şubeleri dahi 264 TWH (yaklaşık) enerji tüketiyor. Burada Bitcoin üretiminin 24 saat devam ettiğini ancak banka şubelerinin gün içinde (hafta sonları hariç) yaklaşık 9 saat hizmet verdiğinin de unutulmaması gerekiyor. Aslında Bitcoin, bankalardan 2,5 kattan fazla çalışıp, %55-60 oranında daha az enerji tüketiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle