Kripto Para

Spot BTC ETF’ini reddeden SEC’ye, Grayscale’den eleştiri!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kısa bir süre önce VanEck’in spot Bitcoin (BTC) ETF başvurusunu reddetti. Daha önce vadeli BTC ETF’ine onay veren SEC’nin bu ret kararı üzerine Grayscale, bu kararın hiçbir dayanağı olmadığını belirterek SEC’yi eleştiren bir açıklamada bulundu.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Eylül ayında iki vadeli Bitcoin (BTC) ETF başvurusunu onayladı. SEC’nin, ilk kez bir Bitcoin ETF’ini onaylaması ile birlikte Bitcoin aynı dönemde yeni bir ATH belirledi. Ancak SEC, spot Bitcoin ETF başvurularına karşı sıcak bakmadığını dile getirerek, bu yöndeki başvuruları onaylamayacağının sinyallerini verdi. Kısa süre önce de SEC, VanEck’in spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. Aslında sürpriz olmayan bu ret kararının ardından, Grayscale Investments, SEC’yi eleştiren birtakım açıklamalarda bulundu.

  Grayscale, SEC Kararının Bir Dayanağı Olmadığını Savundu

  Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) operatörü, 29 Kasım tarihinde SEC Sekreteri Vanessa Countryman’a bir mektup gönderdi. Söz konusu mektupta SEC’nin şu anda üç Bitcoin vadeli ETF’ine (ProShares, VanEck, Valkyrie) onay vermesine karşın, spot Bitcoin ETF başvurularının reddetmesinin yanlış olduğunu öne sürdü.  Grayscale, bu noktada Bitcoin’in türev piyasasına yatırım yapmanın makul olduğu ancak Bitcoin’in kendisine yatırım yapılmasının makul olmadığı görüşünün, temelde hiçbir dayanağı olmadığını savundu.

  Grayscale Tarafından Yapılan Açıklama

  Grayscale, Ekim ayında GBTC’yi spot Bitcoin ETF’ine dönüştürme amacı ile SEC’ye bir başvuruda bulunmuştu ancak SEC, bu başvuruyu da reddetmişti. Grayscale tarafından konuya ilişkin olarak şu açıklama yapıldı:

  “Bu görüşün, SEC’nin bir ulusal menkul kıymetler borsasının spot Bitcoin ETF hisselerini listeleme ve alım satım başvurusunu ilk kez değerlendirip reddettiği 2017 yılından bu yana, önemli düzenleyici ve rekabetçi girişimleri yeterince dikkate almadığına inanıyoruz.”

  Grayscale, Spot BTC ETF’inin Daha Faydalı Olacağını Düşünüyor

  Grayscale, SEC’ye yönelik eleştirilerinin yanı sıra bir de bu spot BTC ETF’lerine onay verilmesi halinde, piyasada manipülasyonların önüne geçilebileceğine dair bir tavsiyede bulundu. Grayscale ayrıca bu olası onaylama ile birlikte yatırımcıların daha kapsamlı şekilde korunacaklarını da iddia etti. Ancak SEC’den, henüz Grayscale’in eleştirilerine ya da tavsiyelerine yönelik bir açıklama ya da yanıt gelmedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle