Kripto Para

USDC’nin dayanakları değiştirildi! Rezerv varlıklar kısıtlandı

  Piyasa değeri ile en büyük dokuzuncu kripto para birimi ve en büyük ikinci stablecoin olan USD Coin’in (USDC) ihraççısı olan Circle şirketi önemli bir değişikliğe gitti. Alınan kararla birlikte USDC arkasında artık sadece devlet tahvili ve nakit olacak.

  26,9 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 9. kripto para birimi olan USD Coin (USDC), aynı zamanda piyasanın en büyük ikinci stablecoin’i olma unvanını taşıyor. En büyük stablecoin olan Tether’in (USDT) ise 65,1 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor. Stablecoin (sabit coin), genellikle başka bir fiat para birimine ya da farklı değerli bir varlığa değer sabitlenmiş olan kripto para türüdür. Stablecoinler, kripto paralarda görülen ve yapılarında bulunan volatiliteyi (fiyat oynaklığı) gidermek için tasarlanmıştır ve teminatlandırılırlar.

  USDC Rezervleri Artık ABD Devlet Tahvilleri ve Nakitten Oluşacak

  USDC’nin ihraççısı olan Circle şirketi, Temmuz ayındaki raporlarında kripto varlığın arkasındaki rezervleri açıklamıştı. Yani varlığın teminatlandırıldığı varlıklar belirtilmişti. Bu varlıklar arasında ABD’de yabancı bir banka tarafından verilen mevduat sertifikaları, belediye tahvilleri, kurumsal tahviller, finansman bonoları gibi birçok varlık bulunuyordu. Ancak Circle şirketi USDC konusundaki teminatlandırma politikasında değişikliğe gitti. Şirketin yaptığı açıklamaya göre USDC rezervleri artık yalnızca ABD devlet tahvillerine ve nakde dönüştürülebilecek.

  USDC Raporları Temmuz Ayında Açıklanmıştı

  USDC’lerin tüm rezervleri artık tamamen kısa dönemli ABD tahvillerinden ve nakitten oluşacak. Circle şirketinin aldığı değişiklik kararının, Temmuz ayındaki rapordan yaklaşık bir ay sonra gibi kısa bir sürede gelmesi ise piyasalarda dikkat çekti. Bünyesinde Circle ve Coinbase gibi kuruluşların da olduğu ve USDC’nin arkasındaki ana ihraççı organizasyon olan Center’ı denetleyen kuruluş GrantThornton, Temmuz ayı verilerinde USDC’nin o dönemki rezervlerini 22 milyar dolarlık portföy ile ibraz etmişti.

  USDC Arkasındaki Çeşitlilik Eylül İtibariyle Kaldırılacak

  GrantThornton’un sunduğu raporlarda devlet tahvilleri ve nakitlere ek olarak ayrıca %13’lük Yankee mevduat sertifikası, %9’luk finansman bonosu, %5’lik özel sektör borçlanma araçları ve %0,2’lik belediye tahvilleri ve kurumlardan oluşuyordu. Bu raporun ardından Coinbase, web sitesinde USDC’nin tanımını da değiştirmişti. Coinbase, rapor sonrasında USDC’nin bir banka hesabındaki 1 dolar tarafından desteklendiği ifadesini değiştirmişti. Ancak USDC’nin arkasındaki varlık çeşitliliği, gelen açıklamaya göre Eylül ayından itibaren kaldırılacak.

  Coinbase Tarafından Yapılan Açıklama

  Alınan değişiklik kararı sonrası Coinbase yöneticilerinden biri olan Emily Choi tarafından Twitter üzerinden şu açıklama yapıldı:

  “USDC dayanak varlıkları Eylül 2021’den itibaren nakit ve kısa dönemli ABD devlet tahvillerinden oluşacaktır. USDC rezervlerine karşı olan tutumumuz budur. Circle Temmuz ayında, Mayıs ayı raporlarını paylaştığı zaman (çok daha çeşitlendirilmiş bir yatırım havuzumuz bulunuyordu), web sitemizdeki değişiklikleri çok daha hızlı yapmalıydık…”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle