Kripto Para

Thodex CEO’sunun mağdurlara ödeme yaptığı iddiaları

  Nisan 2021 döneminde, Türkiye’deki binlerce kripto para yatırımcısını mağdur eden Thodex borsasının CEO’su Fatih Faruk Özer’in uzlaşma yapmak istediği ve mağdurların zararlarını karşılamaya başladığı iddia edildi. Özer’in aile avukatı konuya ilişkin kritik açıklamalarda bulundu.

  Kripto para piyasaları, Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürüldüğü 2009 yılından bu yana varlığını sürdürüyor. Bu süreçte kripto odaklı birçok hack saldırısı, dolandırıcılık girişimi ve burgun olayları yaşandı. Dünyanın birçok noktasında ve çeşitli zamanlarda görülen bu girişimlerden biri de Nisan 2021 döneminde Türkiye’de yaşandı. Yerli kripto para borsası Thodex’in kurucusu Fatih Faruk Özer, binlerce yatırımcıdan toplanan ve 2 milyar TL’den fazla olduğu iddia edilen para ile yurtdışına kaçtı. Arnavutluk’a gittiği tespit edilen ve Özer hakkında mağdurlar dava açmıştı.

  Özer’in “Şimdilik” 2 Milyon TL Ödediği İddiaları

  Türkiye’den 2 milyar TL’den fazla para ile birlikte Arnavutluk’a kaçan Özer için yetkililer arama ve yakalama çalışmaları başlatmıştı. Öte yandan Özer’in mağdur ettiği yatırımcılar da Thodex’e karşı dava açmıştı. Mağdurların avukatlarından biri olan Sinan Keskin, Fatih Faruk Özer’in davadan cayanlara uzlaşma kapsamında 2 milyon TL gönderdiğini belirtti. Bir diğer yandan dava sürecine dahil olmayanlarla birlikte toplamda 400 bin yatırımcı bulunuyor. Ancak Özer’in, “şimdilik” 2 milyon TL gönderdiği iddia ediliyor ve davadan cayılması durumunda bu miktarın artacağı iddia ediliyor.

  Özer, Mağduriyetlerin Giderileceğini Söylemişti

  Diğer birçok vurgun örneğinde görüldüğü gibi Fatih Faruk Özer de benzer şekilde sosyal medya hesaplarını kapatmıştı ve Thodex borsasında yatırımcıların işlemlerini kısıtlamıştı. Ayrıca Thodex borsasının piyasa için işlem hacminde vurgun gününde zirveye ulaştığı da raporlanmıştı. Söz konusu işlem hacminin vurgun günü 1,3 milyar dolara ulaştığı iddia edilmişti. Bu süreçte yüz binlerce yatırımcı mağdur olurken, Özer de mağdurların zararlarını karşılayacağını belirten bir mektup yazmıştı.

  “Ortada Dolandırıcılık Yok”

  AA’ya açıklamalarda bulunan Özer’in aile avukatı Sevgi Erarslan, tespit edilen 373 mağdurun zararlarının giderildiğini ifade etti. Erarslan açıklamasında, ilk olarak büyük meblağlarda zarara uğrayanlara ödeme yapılacağını ve ardından diğer mağdurların da zararlarının giderileceğini belirtti. Erarslan konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Zararları gidermeye başladık. Biliyorsunuz ki kripto piyasası risk piyasasıdır ve risk piyasasında da bir hacklenme durumu söz konusu olduğunda sistemin kapatılması olağandır. Bu kapsamda müvekkil bunu yapmak durumunda kalmıştır. Dolayısıyla ortada dolandırıcılığın varlığını gerektirir bir durum bulunmamaktadır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle