Kripto Para

BTC’nin günlük işlem hacmi son yılların zirvesinde

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) yükseliş trendini sürdürüyor. BTC ve kripto paraların boğa piyasasına girmesi işlem hacimlerini etkiledi. Borsalardaki günlük işlem hacmi rekor kırdı.

  Merkezi kripto para borsalarında günlük işlem hacmi son yılların zirvesine ulaştı. The Block’s Data Dashboard tarafından hazırlanan raporda, borsalardaki günlük kripto para alım satım hacimleri incelendi. Güncel verilere göre BTC ve kripto para işlem hacimlerinin 7 günlük ortalaması 97,4 milyar dolara çıktı.

  Kripto para borsalarındaki hareketlilik, BTC’nin boğa piyasasında olduğunu tescil ediyor. Nitekim merkezi borsalardaki günlük işlem hacmi en son Kasım 2021’deki boğa sezonunda bu seviyelere kadar çıkmıştı. Raporda kripto para alım satım işlemlerinin büyük bir çoğunluğunun dünyanın en büyük kripto para borsası Binance üzerinden gerçekleştiği belirtildi.

  Merkezi Borsalarda İşlem Hacmi Artıyor

  Dev borsa Binance’den sonra Güney Kore’nin en büyük borsaları UpBit ve OKX platformları geldi. ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase de üst sıralardan kendine yer buldu. 2021 yılındaki boğa piyasasının en coşkulu zamanlarında merkezi borsalardaki işlem hacmi 165 milyar dolara kadar çıkmıştı.

  BTC’nin bu yıl tüm zamanların en üst seviyesine ulaşmasıyla birlikte yükseliş trendini devam ettirdiği görülüyor. Analistler, daha önceden kaydedilen 165 milyar dolarlık işlem hacmi rekorunun bu sene kırılabileceği konusunda fikir birliğine vardı. Nitekim 6 Mart’ta borsalardaki kripto para işlem hacmi 97,4 milyar dolarla rekor seviyeye yaklaşmaya başladı.

  Spot BTC ETF’leri 2 Ayda 12 Milyar Dolar Topladı

  Özellikle Coinbase borsası üzerinden gerçekleştirilen ABD’deki spot BTC ETF yatırımları, işlem hacmini arttırmaya devam ediyor. ETF’lerin güçlü alımları sürdürmesi ve BTC benimsenmesinin artması, işlem hacminde yeni rekorlar getirebilir. Blackrock ve Fidelity gibi dev fon şirketlerinin piyasaya sürdüğü ETF’lere 2 ayda 12 milyar dolarlık yatırım yapıldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle